Diecezja Morondava dzisiaj

Odsłony: 3933

Marie Fabien RaharilamboniainaW niedzielę, 16 maja 2010 roku w Morondava, w regionie Menabe, ponad 12.000 osób zebrało się na święceniach biskupich, O. Marie Fabien Raharilamboniaina - prowincjała Ojców Karmelitów na Ocean Indyjski. Ojciec Fabien był założycielem misji ojców karmelitów na Mauryciusie i na Réunion.  Ostatnie pięć lat był proboszczem parafii St. Louis na La Réunion. W kwietniu opuścił wyspę La Réunion, aby przygotować się do swojej nowej misji: biskupa Morondava.

Reliques

« Wizyta relikwii św. Teresy od dzieciątka Jezus na Madagaskarze odzwierciedla wzrost moralnego i religijnego życia całej ludności ». Są to słowa prezydenta Hery Rajaonarimampianina podczas przybycia dwóch relikwii: jedna rodziców Teresy: Zelii i Martin, i druga św. Teresy. Te dwie relikwie przybyły sobotę - 8 sierpnia 2015 roku - po południu na lotnisko w Morondava, po wizycie w Fort Dauphin i Ihosy. Pierwsza Dama państwa - Voahangy Rajaonarimampianina, premier Jean Ravelonarivo i jego żona, minister spraw wewnętrznych Mahafaly Solonandrasana Olivier i wiele osobistości ze świata katolickiego na Madagaskarze, wzięło udział w ceremoniach, które zbiegły się z okazją 60 lecia diecezji Morondava.


To właśnie 9 sierpnia 2015, diecezji Morondava obchodziła 60-lecie swojego powstania. Morondava została ogłoszona diecezją przez papieża Piusa XII w bulli papieskiej "Tantis Curis" wraz z 8 innymi diecezjami na Madagaskarze: Ambanja, Antananarivo, Antsiranana, Mahajanaga, Miarinarivo, Toamasina, Fianarantsoa i Tolagnaro.

 

 

Obchody tego Jubileuszu były okazją: do zamknięcia synodu diecezjalnego, który jako temat obrał: "Jesoa avao ro hazomanga soa", co znaczy: Tylko Jezus jest właściwym fundamentem " oraz upamiętnienie dwóch rocznic święceń biskupich: Jego Ekscelencji Rabeony Fulgence, arcybiskupa Tulear (25 lat) oraz Jego Ekscelencji Joseph Pelletier Donald Leo, emerytowanego biskupa Morondava (15 lat).

Carte Morondava1

 

 

 

 

 

Statystyki:

   
Kotolików - 56 692 

Ludność: - 675 000  

Procent katolików: - 8,4% 

Księża diecezjalni: - 15    

Zakonnicy: - 45    

Zakonnice: - 150   

Parafii: - 21