Scholastykat "Św.Eugeniusza de Mazenod" Mahamanina - Fianarantsoa

Odsłony: 4197

Dom Scol6

Seminarium jest domem formacyjnym. Dwa domy formacyjne, które trzeba przejść przed przyjazdem do seminarium są: prenowicjat i nowicjat, które znajdują się w diecezji Tamatave. W pierwszym formacja trwa 10 miesięcy, a w drugim wymagany jest pełny roku. Ci, którzy przychodzą do seminarium są więc już zakonnikami.

Dom Scol1Dom Scol5

Scholastycy, to są  ci, którzy przygotowują się do życia kapłańskiego, ale są też kandydaci, którzy chcą być braćmi – oni również mają swoją formację tutaj w scholastykacie. Scholastycy studiują filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Międzydiecezjalnego Św. Jana Chrzciciela. Pierwszy okres to  3 letnie studia: 2 lata filozofii i pierwszy rok teologii. Później mają rok stażu I następnie studiują trzy pozostałe lata teologii.

Dom Scol1Na początku przez sześć lat, scholastykat mieścił się przez sześć lat w Soavimbahoaka - Antananarivo. Scholastycy studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Ambatoroka. Ale kiedy Seminarium przekształciło się w Instytut, nasze zgromadzenie podjęło decyzję o budowie scholastykatu w Fianarantsoa. Oddany został do użytku 14 lutego 1999. O. Marian Lis był pierwszym przełożonym tej wspólnoty, a od października 2005 do dziś superiorem scholastykatu jest Ojciec Alphonse.

Dom Scol3Madagaskar wysłał już poza granice scholastyków na studia i na staże. Pierwszy kandydat oblatów, O. Jean Didier Zanadrafara, studiował filozofię i teologię w Kinshasa w Demokratycznej Republice Konga, następnie .O Alfons w Rzymie w pierwszym cyklu teologii (obronił tam również doktorat po dwóch latach duszpasterskiej pracy na Madagaskarze), O. Gilbert studiował również teologię w Rzymie (w tej chwili w Kanadzie robi doktorat z prawa kanonicznego), 2 nowych kapłanów wyświęconych na Madagaskarze 4 lipca br., w osobie O.Rossina i O.Elyse, również studiowali w Rzymie . Aby zakończyć ten temat, trzeba wspomnieć, że trzech scholastyków właśnie ukończyło staż w Kamerunie i tam właśnie będą kontynuować studia teologiczne.

2010-2011 rok akademicki zaczyna się oficjalnie 17 września. Wspólnota seminarium obejmuje 11 scholastyków i z 2 formatorami, OO. Rasamimanana Gilbert, superior, Andrianarisoa Tiana Mampionona Olivier i Stanisław Kazek, ekonom. Scholastycy robią posługę duszpasterską  w parafii św. Eugeniusza de Mazenod, gdzie uczą katechizmu dzieci. I co roku, dwóch z nich uczy katechizmu dla dzieci z wadami wzroku u Sióstr Maryi Niepokalanej.

Dom Scol4