Misjonarze Delegatury malgaskiej OMI na wyspie Reunion

Odsłony: 2135

AubryMinęło kilka lat od nawiązania kontaktów i współpracy Delegatury oblackiej Madagaskaru z diecezją La Réunion. Ta współpraca rozpoczęła się latem od comiesięcznych zastępstw ojców oblatów w kilku parafiach wyspy La Réunion. Dzięki dobrej pracy oblatów i ich szczerych świadectwach misyjnych w tych okresach wymiany, bp Gilbert postanowił zaprosić Delegaturę do zajęcia stałego miejsca w jego diecezji.

W dniach 24-28 sierpnia 2009 roku, ojciec Marek Ochlak, Przełożony Delegatury i Adam Szul, ekonom, wyjechali na La Réunion, aby odpowiedzieć na zaproszenie biskupa Gilberta Aubry. Celem tej wizyty jest założenie nowej misji oblackiej na tej wyspie. Ojciec Marek opisuje to spotkanie :

« Gdy tylko przyjechaliśmy, poruszyły nas oznaki braterstwa, jakie okazał nam biskup. Sam nas odebrał z lotniska. Jego powitanie podczas naszego krótkiego pobytu było ciepłe i serdeczne. Podczas naszego spotkania biskup Aubry wyjaśnił nam aktualną sytuację mieszkańców La Réunion z duchowego, kościelnego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia. Dał nam kilka katechizmów i dokumentów wyjaśniając potrzeby tej populacji. Kościół La Réunion jest popularnym kościołem, złożonym z różnych klas i z kilku narodowości: Reunion, Madagaskar, Indie, Mauritiusa, Seszelii, Rodriguan. Co doskonale wpisuje się w nasz oblacki charyzmat - „Ewangelizacja Narodów”.

Aubry ReunionObecnie tylko 122 księży diecezjalnych i zakonnych służy 850 000 chrześcijan. To jest powód, dla którego biskup Aubry zachęca nas do założenia tej nowej misji nie później niż w sierpniu 2010 roku. Naszym pierwszym działaniem byłaby misja ludowa, promowanie kultu maryjnego, praca duszpasterska w parafii. Ten ostatni zajmie się ubezpieczeniem i życiem codziennym kapłanów, którzy tam będą pracować.

Krótko mówiąc, biskup Aubry jest bardzo optymistycznie nastawiony do założenia tej nowej misji i ma nadzieję, że nasz Zarząd Generalny udzieli nam pozwolenia."

Po tej wizycie Administracja Delegatury dołożyła wszelkich starań, aby uzyskać pozwolenie na otwarcie tej misji. Zgoda zostało ostatecznie przyznana wraz ze zmianą statusu Delegatury i rozszerzeniem naszego terytorium, takiego jak Madagaskar i Reunion. Dzięki temu zezwoleniu otrzymaliśmy nową parafię na wyspie La Réunion.

27 sierpnia 2011 roku, to historyczna data dla Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze. To był dzień, w którym nasze Zgromadzenie zrobiło kolejny krok, tworząc naszą ekspansję na Oceanie Indyjskim położonym 800 km od Madagaskaru i należącym do państwa francuskiego. Biskup La Réunion, Gilbert Aubry oficjalnie zaistalowł 27 sierpnia pierwszą wspólnotę oblacką w parafii „Św. Jana Chrzciciela”. Pierwszymi Oblatami byli: o. Andrzej Serwaczak, proboszcz i o. Élysé Raharinirina, wikariusz.

Réunion Carte

Personel wspólnoty oblackiej La Réunion:

O. Andrzej Serwaczak - proboszcz parafii «Św. Jana Chrzciciela» w Bras-Panon (2011-)

O. Élysée Raharinirina -  wikary parafii «Św. Jana Chrzciciela» w Bras-Panon (2011-2013);  administrator parafii «Św. Mikołaja» w Champ-Borne (2013-2015) ; proboszcz parafii «Św. Henryka» w Hell Bourg (2015-)

O. Kazimierz Kwiatkowski - proboszcz parafii «Św. Mikołaja» w Champ-Borne (2015-)

P. Waldemar Żukowski - proboszcz parafii « Świętego Ducha » w Tampon - Trois-Mares (2019-)