Misja katolicka MAROLAMBO

Odsłony: 3902

Misje Marolambo 16Misje Marolambo 15Misje Marolambo 14

 * 1918 - kończy się I wojna światowa. Leba Justin i jego dwóch wspólników wojskowych opuścili Francję i powrócić do domu na Madagaskar. To oni założyli pierwszy kościół katolicki w regionie, po otrzymaniu przed ich wyjazdem z Francji odpowiedniego przeszkolnia przez ojców MEP (misjonarzy zagranicznych z Paryżu). Liczba wiernych wzrosła w szybkim tempie. To spowodowało, że zaczęli szukać księdza, aby zaopiekował się tą wspólnotą. W 1920 roku, przyjeżdża ojciec PELOT, jezuita, Wikariusz Apostolski z Fianarantsoa, wysłany przez biskupa GIVELET.  Misje Marolambo 02   

* 23 Lipca 1922 roku - Pierwsza Msza Święta w Marolambo. Jednak jezuici pozostali tutaj tylko 14 lat. Monforteni przybyli na misję w 1933 roku, aby zastąpić jezuitów.

* 24 Maja 1934 roku - Oddanie misji Marolambo ojcu Le Breton (Montforten) przez ojca CHARDOURNE, jezuitę, który zastąpił ojca PELOT.

Misje Marolambo 03* 1947 - Wybuchła wojna o niepodległość. Jednocześnie ta wojna spowodowała likwidację religii przyniesionej przez osadników. Michel RANDRIANTSARA i Laurent RATOVO figurują wśród męczenników Marolambo podczas tych wydarzeń. Leba Justin był więziony w Tamatave.

* 1960 - w sprawach kościoła nie nastąpił znaczny postęp ze względu na dziedzictwo pozostawione przez wydarzenia z 1947 roku. Po wielu staraniach kościoła, nastąpiło kilka zmian, ale sytuacja zaczęła się pogarszać w kolejnych latach.

* 1970 - Diecezja straciła 24 misjonarzy, więc znalazła się z niewystarczającą liczbą kapłanów do wykonywania pracy pastoralnej. Postanowili znaleźć rozwiązanie. Biskup Jerome Razafindrazaka i superior Montfortenów zaapelowali do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie. W 1976 roku, Ojciec Generał Oblatów powierzył zadanie pomocy diecezji Tamatave polskiej prowincji oblackiej.

* 22 czerwca 1981 roku- przyjazd pierwszych polskich oblatów: ojca Franciszeka CHRÓSZCZA i ojca Mariana LISA. Inni dojechali trochę później.

 

Misje Marolambo 05* 1989 - Siostry Marie Reparatrice przybyły do Marolambo, aby pomóc oblatom. Razem zrobili dla misji bardzo dużo: liczba parafian w kościele wzrosła, zbudowano dom dla sióstr oraz szkołę dla dziewcząt i szkołę stolarską dla chłopców.

Misje Marolambo 06Misje Marolambo 04Misje Marolambo 17

Misje Marolambo 02* 2002 - Wielka uroczystość z okazji 80-lecia przybycia Ewangelii do Marolambo. Wielu chrześcijan ze wszystkich stron misji przybyło na uroczystości, której temat brzmiał: "Wypływ na głębię…" (Łk 5,4), tak jak papież Jan Paweł II nawoływał w tym roku.

Misje Marolambo 12Misje Marolambo 13

Misje Marolambo 10

* 2016 - rehabilitacja CENTRUM KATECHETYCZNEGO. Instalacja wody pitnej WATER AID (RANO FISOTRO MADIO) co zmniejsza trudności i choroby ludności i misji w Marolambo. Nowa sala parafialna zbudowana przez Spółkę Zazah.

 

 

Misje Marolambo 07Misje Marolambo 08Misje Marolambo 09