Parafia Św. Eugeniusz de Mazenoda - Sahalava - Fianarantsoa

Odsłony: 4271

Parafia Sahal 01Parafia Sahal 00Sahalava jest dzielnicą Fianarantsoa bardzo zaludnioną i w większości ludzi bardzo biednych. Wcześniej, chrześcijanie modlili się w dzielnicy Ambatomena, ponieważ nie było kościoła w Sahalava.

W roku 1995 Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów przybyło do Fianarantsoa i zbudowali dom formacyjny, scholastykat “ Św. Eugeniusza de Mazenod”, położony w dzielnicy Mahamanina. Misjonarzy chcieli prowadzić parafię w mieście Fianarantsoa. Biskup Philibert Randriambololona nie sprzeciwiaj się temu projektowi, wręcz przeciwnie. Dlatego też 20 maja on sam położył kamień węgielny pod budowę nowego kościoła oraz przewodniczył Mszy Świętej.

W dniu 08 grudnia 1999 r. podpisano układ z biskupem. Przygotowywanie terenu pod budowę rozpoczęło się 5 maja z pomocą chrześcijan, a zakończyła się 8 czerwca 2000 roku. W dniu 17 lipca, pierwsze chrzty katechumenów przyszłej parafii odbyły się w Manohisoa, Mahamanina.

Wkrótce po rozpoczęciu prac, z powodu poważnych problemów technicznych, oblaci byli zmuszeni zniszczyć wszystko 8 sierpnia 2000 roku. Wszystko trzeba było rozpocząć od nowa: to wielka strata dla zgromadzenia. Była wielka różnica zdań między pracownikami a pracodawcą, więc pod koniec grudnia, firma całkowicie zrezygnowała z pracy. Budowy musiało podjąć się zgromadzenie. Najpierw znaleziono inżyniera w osobie pana Wiktora RAMAROLAHY, który został dyrektorem technicznym prac. Ojcowie Robert Koniczek (ówczesny ekonom delegatury) i Marek MODRZEWSKI brali czynny udział w nadzorze na rzecz budowy kościoła.

Zamieszki polityczne w 2002 roku spowodowały dużo problemów w kontynuowaniu budowy, ale nie zatrzymały trwających prac. 25 grudnia 2004 roku, została odprawiona pierwsza Msza Święta, chociaż kościół był jeszcze w budowie. Boże Narodzenie było obchodzone z wiarą, miłością, nadzieją i niewysłowioną radością.    

25 maja 2003 roku - INAUGURACJA NOWEGO KOŚCIOŁA

Parafia Sahal 13Parafia Sahal 02Parafia Sahal 12

Mszy przewodniczył arcybiskup Fulgence Rabemahafaly, w obecności Ojca Romana Majewskiego, Superiora delegatury na Madagaskarze. Świętego Eugeniusza de Mazenod, założyciel Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej obrano za patrona nowej parafii Sahalava. Ojciec Marek MODRZEWSKI był pierwszym proboszczem parafii. Zastąpił go ojciec Anselme VARANA. Parafia obejmuje 6 dzielnic i 8 ruchów chrześcijańskich. Jest to pierwsza parafia powierzona na własność Zgromadzeniu Oblatów na Madagaskarze i jest on również pomnikiem obchodów nowego tysiąclecia.

Parafia Sahal 06Parafia Sahal 07Parafia Sahal 04

Dzisiaj parafia św Eugeniusz ma ponad 6000 parafian. Młodzież i dzieci są najbardziej liczni. Powstały nowe ruchy parafialne i jest podzielona na siedem dzielnic. Ci, którzy przychodzą na katechezę - jest ich około 560 rocznie. Problem polega na tym, że nie ma dużej sali na spotkania, katechezy i uroczystości.

Parafia Sahal 11Parafia Sahal 09Parafia Sahal 08

Oblaci opracowali projekt przyszłego centrum parafialnego. Dopiero po trzech latach otrzymali pozytywną odpowiedź i budowa rozpoczęła się 17 marca 2016. Oddanie budynku odbyło się w marca 2017 roku.

Parafia Sahal 00