Kościół św Jana Chrzciciela - Analakininina - obecnie

Odsłony: 4076

Na początku listopada 1998 roku zdecydowano, że Centrum zostanie przekształcone w centrum czytania i pisania. Zaczęliśmy z 62 uczniami w wieku 8-21 lat i 16 zaawansowanymi w wieku 13-26 lat – nauka zawodu.

15 listopada, liczba studentów wzrosła do 77. Uczyły dwie siostry i jeden świecki jak tylko dysponował czasem. Kursy były trzy razy w tygodniu, od 8.00 do 11.30.

Parafia Anal 03Parafia Anal 02Parafia Anal 12

Następnie, po spotkaniu komitetu parafialnego, dano nowy pomysł założenia szkoły parafialnej. Po zakończeniu budowy nowego Centrum przez siostrę Lidwinę, siostry Marie Réparatrice otworzyły 3 klasy w szkole parafialnej. Oficjalnie szkoła Św. Jana Chrzciciela została otwarta we wrześniu 2005 roku.

Parafia Anal 15Parafia Anal 14Parafia Anal 05

Parafia AnalakH 05Następnie, ojciec Mariusz Kasperski, odpowiedzialny za parafię, znalazł pomoc z zewnątrz na budowę drugiego budynku dla szkoły. Przedszkole było w stanie rozpocząć swoją pracę we wrześniu 2007 roku.

Brak sali do spotkań i świąt był problemem dla chrześcijan. Dzięki staraniom ojca Mariusza i chrześcijan, Foyer Saint Eugene de Mazenod zostało zbudowane w 2004 roku.

Parafia AnalakH 03Jednym z powodów, dla których kościół św. Jana Chrzciciela nie może być parafią było brak mieszkań dla kapłanów – ojcowie mieszkali w Tanamakoa, daleko od parafii. Chrześcijanie chcieli mieć ojca na miejscu w Analakininina.

Ten problem rada parafialna przedstawiła przełożonemu delegatury podczas jego pobytu w parafii.

Parafia AnalakH 06W 2005 roku, dawny budynek centrum został odnowiony i przekształcony na mieszkania dla ojców. 7 maja mieszkania te zostały poświęcone przez Ojca Leona VARIAMANANA, wikariusza generalnego diecezji.

Bez względu na nasze osiągnięcia, są one bezwartościowe, jeśli nasze wnętrza są uśpione. Oto nasze osiągnięcia w sprawach duchowości: 1812 chrztów i 119 małżeństw.

Dziś, dzięki zagranicznej firmie Dynatec, liczba chrześcijan jest coraz większa. Wielu chrześcijańskich obcokrajowców pracujących na rzecz projektu przenoszą się do Analakininina. Tak więc, liczba chrześcijan uczestniczących w niedzielnej mszy św. może osiągać liczbę do 2500. Powstaje szósta dzielnica Tsararivotra w gminie Tsarahonenana, która wzięła sobie jako patrona  Św. Eugeniusza de Mazenod.

W styczniu 2010 roku, dzięki staraniom proboszcza i udziału chrześcijan zostało zbudowane nowe biuro parafialne.

Parafia Anal 13Parafia Anal 06Parafia Anal 11

Parafia Anal 17

Wyniesiona do rangii « Sanktuarium Miłosierdzia » 29 listopada 2015 roku przez biskupa Désiré TSARAHAZANA, arcybiskupa Toamasina, Parafia św. Jana Chrzciciela stała się „Sanktuarium Miłosierdzia” dla diecezji Toamasina. Pierwszym odpowiedzialnym został ojciec Paweł PETELSKI OMI. Zastąpił ojców Mariusza Kasperskiego i Krzysztofa Szablowskiego OMI.

Parafia Anal 18