Czuwanie Miłosierdzia

Odsłony: 2029

Czuwanie Miłosierdzia rozpoczęła się w 2006 roku w duszpasterstwie uniwersyteckim w Tamatave. 25 członków Apostolstwa Miłosierdzia Bożego z parafii św. Jana Chrzciciela i 9 młodzieży z Grupy Artystycznej (ARC), są założycielami tej modlitwy w diecezji Toamasina. 

W 2008 roku biskup diecezji Tamatave René Rakotondrabe wybrał ojca Mariusza Kasperskiego, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela, jako duszpasterza Apostolstwa Miłosierdzia Bożego. Teraz czuwanie to stało się oficjalne w diecezji Tamatave i jest praktykowane w parafii św. Jana Chrzciciela w pierwsze piątki miesiąca. Modlitwa zaczyna się od 20.00 wieczorem w piątek do 4.00 rano w sobotę.

Wiadomość o tym czuwaniu została przedstawiona we wszystkich parafiach i kapelaniach istniejących w diecezji. Liczba modlących się nie przestała wzrastać i parafia św. Jana Chrzciciela stała się zbyt ciasna dla praktykowania tego czuwania. Obecna liczba przybywających na to czuwanie przekracza już 1000: dzieci, młodych i starszych. Wiele z nich przybywa z daleka, nawet z obrzeży Tamatave.

1 maja 2011 roku parafia św. Jana Chrzciciela świętowała trzy główne uroczystości:

  • był to pierwszy dzień obchodów Bożego Miłosierdzia w diecezji;
  • obchodzono kanonizację papieża Jana Pawła II
  • intronizacja relikwii św. Faustyny w parafii. 

6 maja 2011 roku był pierwszym dniem czuwania Miłosierdzia z relikwią św. Faustyny w parafii. Od tego dnia, praktyka tego czuwania jest praktykowana kolejno w parafiach i kapelaniach w diecezji wraz z relikwiami św. Faustyny. Dwa razy w roku to czuwanie jest w sanktuarium miłosierdzia: w lutym i w grudniu. W innym czasie to czuwanie odbywa się kolejno w parafiach i kapelaniach w diecezji.

Oto program czuwania:

  • Wieczorem zaczyna się od modlitwy i sakramentu pojednania, który trwa nieco dłużej. Następnie czas na konferencję z tematem wybranym przez prowadzącego księdza, zakonnicę czy zakonnika. Kontynuacją tej modlitwy są czytania Słowa Bożego i dzielenie dzielenie się tym Słowem Bożym. Kończymy tą część czuwania adoracją. 
  • Drugą część czuwania rozpoczyna Msza Święta. Po niej przerwa na kawę, podczas której wiele osób korzysta z okazji, aby klęcząc przed relikwiami św. Faustyny i obrazu Jezusa Miłosiernego, prosić o łaski i przebaczenie Boże. Po przerwie na kawę, która może trwać nawet ponad godzinę, odbywa się Droga Krzyżowa św Faustyny, która jest przeprowadzana poza Kościołem, dodana do niej jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Czuwanie kończy modlitwa i błogosławieństwo.

Panie Mirra RAHERIMBOLOLONIRAINY
i Bernadette Alfred TAVANDRA