Misja katolicka w Marolambo

Odsłony: 211

14

Przejście cyklonu Enavo spowodowało wiele szkód w Marolambo. Katolicka misja stała się jedną z ofiar żywiołu. Było dużo lawin błotnych i osuwisk. Uszkodzone zostały: zbiornik czystej wody, domek, w którym przechowywany był sterownik wiertniczy oraz dom dla katechetów..

04  02  03

W tym roku wydarzyło się wiele w naszej misji :
•    21 maja 2017 r. wspólnota w Marolambo obchodziła dwusetną rocznicę powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
01

•    O. Wenceslas we wrześniu opuścił wspólnotę w Marolambo, aby dołączyć do nowej wspólnoty Matki Boskiej z Lourdes w Tamatave. Teraz czterech ojców i jeden brat opiekują się 160 wspólnotami w buszu.


•    Sesje pastoralne : Sesje przeznaczone dla chrześcijan mają na celu poprawę życia duchowego, ich edukację i polepszenie życia. Aby dowiedzieć się więcej, w 2017 roku w sesji uczestniczyło 229 katechetów, 860 dzieci oraz 320 ministrantów. Cel sesji jest zawsze taki sam, tj. poprawa życia duchowego, edukacja i rozwój społeczny.


•   Szkoła stolarska : Szkoła stolarska w Marolambo nadal działa. Uczniowie wciąż doskonalą umiejętności i zbierają doświadczenia. Można śmiało powiedzieć, że obecność tej szkoły jest bardzo ważna dla młodych chłopców w tym regionie. Celem szkoły jest pomoc tym, których nie stać na ogólną edukację.  

 

05  0607

Nauka i praktyka stolarska to najważniejsza część kształcenia młodych ludzi. Uczymy ich również katechizmu, czytania i pisania, a także ochrony środowiska poprzez hodowlę różnego rodzaju roślin.

09
•   baterie słoneczne dla Misji :
La plaque solaire que nous avons utilisée auparavant est tombée en panne après plusieurs années de marche. Od kilkunastu lat elektryczność publiczna już istnieje w Marolambo. Niestety, daje dostęp do prądu tylko 4 godziny dziennie, ze względu na brak paliwa. W rzeczywistości administracja zdecydowała się na zakup dwóch paneli słonecznych, abyśmy mogli mieć elektryczność w domu, w szkole i w Kościele.

•    Wizyta polskiej grupy w styczniu 2017 r. oraz październikowe odwiedziny o. Mariana Puchały,08 Wikariusza Prowincjalnego ds. Misji «AD GENTES» wraz z dwoma byłymi misjonarzami z Madagaskaru, oo. Marianem Lisem i Romanem Krauzem były ważnymi wydarzeniami w życiu naszej misji. Wizyty te dodają nam otuchy, zwiększają ambicje i gorliwość apostolską. Dziękujemy tym, którzy nas odwiedzili i zapraszamy następnych chętnych. Drzwi są zawsze otwarte, a Wspólnota gotowa jest na wasze przyjęcie.


Dziękuję Delegaturze, która bardzo nas wspiera, dziękuję wszystkim gościom, ponieważ nas nie zapominają. Dla tych, którzy nigdy nie byli w Marolambo, zapraszamy do odwiedzenia nas, nasza wspólnota chętnie Was przywita.

 

O. Nicolas Randrianjafimahenina omi
Marolambo