Szkoła św. Eugeniusza de Mazenoda w Morondava

Odsłony: 272

01 Morondava

 

Po otrzymaniu mojej nowej obediencji do miasta Fianarantsoa, opuściłem Morondava 8 października 2017 r., po Mszy św. pożegnalnej. Na stanowisku dyrektora szkoły św. Eugeniusza de Mazenoda w Morondava zastąpił mnie o. Rivotina Jocelyn Rasamoelina.

Rok szkolny 2017–2018 rozpoczął się 2 października. Jest to trzeci rok istnienia szkoły. Podczas inauguracji wygłosiłem przemówienie otwierające ten rok szkolny, a także zaprezentowałem nowego dyrektora i nową siostrę sekretarkę.

W tym roku na poziomie przedszkolnym i podstawowym jest 283 uczniów. Mamy ośmiu nauczycieli, siostrę sekretarkę, ojca dyrektora i ojca ekonoma.

 

04 Morondava03 Morondava02 Morondava

Dla przypomnienia, podczas Mszy św. zamykającej drugi roku szkolny, 30 czerwca 2017 r, pożegnaliśmy się z siostrą Lucie, sekretarką szkoły, która pracowała przez dwa lata. Zamierza znów uczyć się w szkole podyplomowej. Siostry Najśw. Serca z Ragusa przyjęły prośbę ojca Przełożonego, Mariusza Kasperskiego, i przysłały nową siostrę sekretarkę.

Oprócz Ojca Dyrektora i Siostry Sekretarki, współpracujemy również z ośmioma nauczycielami w nauczaniu w szkole. Ojciec Grzegorz Janiak zajmuje się ekonomatem.

W tym roku szkolnym przywitaliśmy 283 dzieci podzielonych na dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowym. Mamy 30 uczniów adoptowanych przez czytelników „Misyjnych Dróg” i 15 przez rodziny ze Słowacji. Wszyscy uczą się w naszej szkole. W dniach 2–3 lutego 2017 r. przedstawiciele „Misyjnych Dróg” odwiedził naszą szkołę.

Mszę św. dla dzieci odprawiamy zawsze w kościele św. Jana Pawła II (nasza parafia) w każdy pierwszy piątek miesiąca. Dwukrotnie przeprowadzamy rekolekcji dla dzieci: w adwencie i Wielkim Poście. W sezonie deszczowym, czyli w styczniu i w lutym 2017 roku, zasadziliśmy 200 drzewek na podwórku szkolnym. Zbudowaliśmy również hangar o wymiarach 15 na 10 metrów przeznaczony na spotkania z rodzicami i obchody Katolickiego Dnia Dziecka na Madagaskarze.

05 Morondava06 Morondava07 Morondava

W dniach 14–20 sierpnia 2017 roku podłączono szkołę do kanalizacji miejskiej, a elektryczność podłączono nieco wcześniej, bo w maju 2017 roku.

09 Morondava10 Morondava11 Morondava

08 Morondava12 Morondava

Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy Narodowy Katolicki Dzień Dziecka, który odbył się w dniach 17–20 sierpnia 2017 roku. Dlatego też wzywaliśmy miasto do zaopatrzenia nas w wodę miejską. Mamy też wodę z parafialnej studni, która została również zainstalowana w ciągu drugiego roku.

Oto wiadomości, które chciałem wam przekazać. Mam nadzieję, że trzeci rok będzie jeszcze owocniejszy. Bóg zapłać !

.

Ojciec ANDRIAMANANTENA Riri Léonce, OMI