Nuncjusz Apostolski w Mahanoro

Odsłony: 191

Nonce01Jak już zostało zaplanowane w programie naszej diecezji, Nuncjusz Apostolski Madagaskaru Bp PAOLO ROCCO GUALTIERI odwiedzi naszą diecezję zgodnie z dobrze zaplanowanymi terminami. Po Jego pobycie w Andovoranto, w dniach 5-6 grudnia 2017 roku, Nuncjusz Apostolski przybył do naszej misji w Mahanoro. Towarzyszyli mu: nasz arcybiskup Désiré Tsarahazana, wikariusz generalny ks. Jean Aimé i ks. Adore jako tłumacz.

Przed przybyciem Nuncjusza, ojciec Jean Didier – proboszcz parafii, ze wszystkimi oblatami wspólnoty z Mahanoro i superiorem misji z Masomeloka, ojcem François de Sales, z siostrami zakonnymi, inspektorami, katechetami, parafianami i władzami świeckimi, zorganizowali uroczyste powitanie Nuncjusza i gości, którzy przybyli 5 grudnia, około 12:30.

Nonce 01Nonce 09

Wszyscy powitali ich z otwartym sercem, powiewając flagą Watykanu w dłoniach. Nuncjusz i arcybiskup wysiedli z samochodu, i byli prowadzeni w pochodzie utworzonym przez witających do Kościoła.

Po przybyciu do Kościoła i po modlitwie dziękczynnej, ojciec Jean Didier powitał nuncjusza, naszego arcybiskupa i jego towarzyszy.

O 15:30 Nuncjusz i Arcybiskup diecezji Tamatave zostali zaproszeni do Szkoły „Matki Bożej Pokoju” prowadzonej przez Siostry : Córki Mądrości. Następnie przeszli do kościoła, gdzie oczekiwali ich już wierni z Parafii.

Nonce 04

 

Ojciec Jean Didier przedstawił Nuncjuszowi historię naszej misji. Następnie Nuncjusz zabrał głos i przekazał wszystkim wizję Papieża Franciszka na temat Kościoła i tego, co chrześcijanie powinni uczynić naśladując Chrystusa. Wspomniał również, że musimy być wierni wierze, a zwłaszcza ludzie młodzi, widząc zagrożenia jakie niesie z sobą globalizacja Świata.

Z okazji wizyty Nuncjusza Apostolskiego odnowiliśmy Grotę Matki Bożej wybudowana 30 lat temu , która została poświęcona przez Nuncjusza.

O godzinie 18:00 Nuncjusz Apostolski przewodniczył Mszy Świętej w języku francuskim. Miejscowi Chrześcijanie nie są przyzwyczajeni do tego języka, ale była to piękna celebracja.

Podczas kolacji, Nuncjusz wyraził swoją radość z pobytu w naszej wspólnocie. Według naszego zwyczaju oblackiego zaprosiliśmy Nuncjusza i towarzyszących mu gości do sali rekreacyjnej, aby podzielić się wrażeniami przy kawie.

Następnego dnia, 6 grudnia – Arcybiskup Désiré Tsarahazana odprawił poranną Mszę św. i podziękował Nuncjuszowi Apostolskiemu za wizytę w Mahanoro, i naszej wspólnocie oraz wiernym za ciepłe przyjęcie.

 

 

Nonce 05Nonce 06Nonce 07

Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich wizyty w naszej misji i te wydarzenie pozostaną na długo w naszym sercach. O godzinie 9.00, nasi goście wyjechali, aby kontynuować swój program w następnym misjach diecezji : Ilaka-Est i Vatomandry.

Nonce 08

O. Gildas
Mahanoro