Parafia św. Mikołaja w Champs-Borne, La REUNION

Odsłony: 324

Champ Borne 01Parafia Champs-Borne, pod patronatem św. Mikołaja, znajduje się w gminie Saint-André, na wschodnim wybrzeżu wyspy La Reunion. Obejmuje ona 2 miejsca kultu: główny kościół w Champs-Borne i drugi kościół pod wezwaniem „Matki Bożej z Pellevoisin” w Rivière du Mât Les Bas. W tych dwóch dzielnicach mieszka około 13 000 osób, z czego połowa ma ponad 18 lat. Populacja składa się głównie z Europejczyków, ludzi pochodzenia indyjskiego i afrykańskiego, a także miejscowych Kreoli. Większość jest wyznania katolickiego, ale podobnie jak w innych parafiach diecezji, powszechnie można zauważyć praktyki podwójnej religii: katolickiej i reuniońskiej pochodzenia indyjskiego, zwanej tutaj «malbar». Proszą o sakramenty Kościół, uczestniczą w wielkich uroczystościach, ale tradycyjnie również praktykują hinduizm w rodzinie. Parafia świętuje swojego patrona 6 grudnia. Jest częścią dekanatu Świętego Andrzeja, wraz z pięcioma innymi parafiami na wschodzie i północnym-wschodzie Wyspy. Diecezja La Reunion geograficznie przegrupowała 71 parafii na 10 dekanatów.

Champ Borne 02Pierwszy kościół w Champs-Borne został otwarty w 1847 roku i został poświęcony pod patronatem św. Mikołaja, ale dopiero w 1852 roku dzielnice Rivière du Mât les Bas i Champ-Borne stały się parafią. Ruiny tego pierwszego kościoła zniszczonego przez huragan Jenny w 1962 roku są nadal widoczne na wybrzeżu przed nowym kościołem.

KaziuWielu księży, zarówno diecezjalnych jak i zakonnych pracowało w tej parafii. Widząc wzrost wzrostu liczby praktykujących, w 2009 roku ustanowiono stałego diakona, który zapewnia niezbędną pomoc proboszczowi. Obecnie 200 wiernych modli się w Pellevoisin i 600 wiernych w Champs-Borne. W tych dwóch miejscach jest 550 dzieci, które uczą się Katechizmu. Należy zauważyć, że podczas niektórych uroczystości, takich jak Wielki Piątek, Niedziela Palmowa i Wielkanoc, liczba modlących się parafian przekracza 2000. Budynek kościoła w Champs-Borne nie może pomieścić takiego ilości ludzi. Parafianie zajmują miejsca na podwórzu pod specjalnym namiotem, kościelnej werandzie lub w sali parafialnej. Transmisja audiowizualna pozwala im na bieżąco uczestniczyć we Mszy Świętej.

Wielu świeckich bierze aktywny udział w życiu Parafii. Ludzie świeccy działają we wszystkich dziedzinach: liturgii, akompaniamencie pogrzebowym, przygotowaniach do chrztu i małżeństwa, w codziennych pracach parafii i doradztwie ekonomicznym, oraz w nauczaniu katechezy. Aktualnie mamy 60 świeckich katechetów. Wszyscy ci ludzie wykonują ich prace całkowicie dobrowolnie bez jakiejkolwiek zapłaty. Świeccy znajdują się również w zespole solidarności z chorymi - odwiedzają oni chorych chrześcijan w szpitalu, a specjalnie do tego przygotowani Parafianie rozdają Komunię Swieta chorym. Jest to wielka pomoc dla Proboszcza, który sam nie może podołać wszystkim wyzwaniom.

Champ Borne 05Champ Borne 04Champ Borne 03

Liczba chrztów nadal rośnie z roku na rok. W 2016 roku ochrzczono 183 dzieci poniżej 1 roku życia, 29 dzieci powyżej 1 roku życia i 2 katechumenów. Pod koniec pierwszego roku katechizmu po raz pierwszy do Pierwszej Komunii przystąpiło 225 dzieci. 190 młodych osób przyjęło Sakrament Bierzmowania po 4 latach katechizmu. W tym roku do Sakramentów Małżeństwa przystąpiło 30 par.

Pellevoisin 0565Pellevoisin 0572Pellevoisin 0569

Pellevoisin 0575Pellevoisin 0574Pellevoisin 0578

Kaplica Matki Bożej z Pellevoisin w Rivière du Mât Les Bas

 

Pomimo wszelkich wysiłków podejmowanych w celu stworzenia żywej parafii, jasne jest, że wierni postarzeli się. Młodzi ludzie unikają uczestnictwa we Mszy Świętej. Duszpasterstwo młodzieżowe, które istniało, zostało trochę uśpione, ale rozpoczęliśmy dyskusje nad przebudzeniem tegoż duszpasterstwa.

O. Kazimierz KWIATKOWSKI
Proboszcz parafii