Wizyta Prokury Misyjnej i KONSULTACJA

Odsłony: 277

W okresie od 16 października do 12 listopada 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej Delegaturze trzech współbraci z Polski.

O. Marian Puchała omi - Wikariusz Prowincjalny ds. Misji i Delegatur «Ad Gentes»; O. Marian Lis omi, Dyrektor Prokury Misyjnej i O. Roman Krauz omi, były misjonarz i były przełożony naszej Delegatury.

Ojciec Marian Puchała przybył na konsultację przed nominacją O. Mariusza Kasperskiego omi i jego administracji na drugą kadencję. Ojciec Marian Lis przybył, aby zobaczyć realizację kilku projektów wspieranych przez Prokurę Misyjną w Polsce - w całości lub we współfinansowaniu z innymi dobrodziejami i Przyjaciółmi Misji. Ojciec Roman Krauz przybył, aby zobaczyć obecną sytuację naszej delegatury i jej rozwój.

Ich wizyta zbiegła się w ważnym momencie w życiu naszej Delegatury, ponieważ byliśmy w trakcie corocznego spotkania Superiorów i Ekonomów. Trzej goście mieli okazję skierować kilka słów do zebranych oblatów:

  • Wezwanie do życia zakonnego z radością i dzielenie się tą radością nawzajem - powiedział O. Marian Puchała.
  • Z kolei O. Marian Lis zaprosił nas do kontynuowania dobrej i owocnej współpracy z Prokurą Misyjną, «Misyjnymi Drogami» i «Lumen Caritatis».
  • Ojciec Roman ze swojej strony podzielił się z nami swoimi pierwszymi wrażeniami i doświadczeniami, które nabył po długich latach spędzonych na Madagaskarze.

Nasi goście spędzili dwa dni w Antananarivo przed wyjazdem na zachodnie wybrzeże Madagaskaru z ojcem Markiem Ochlakiem. W tym regionie mamy obecnie dwie misje :

  • w mieście Morondava, gdzie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Pawła II i szkoła podstawowa, a także kilka kaplic w buszu i inne posługi duszpasterskie
  • w Befasy, misja, którą nasza delegatura przejęła od święta Króla Chrystusa Króla w 2016 roku.

Po powrocie z Morondavy nasi trzej współbracia udali się do Fianarantsoa, tym razem w towarzystwie brata Krystiana. Głównym celem ich podróży było zobaczyć nasz Scholastykat w Mahamaninie, kolebce naszej przyszłości. Nasi goście znaleźli również czas na wizytę w parafii św. Eugeniusza de Mazenod - Sahalava i OMIFILM, naszego Centrum Audiowizualnego.

W programie znalazła się także podróż do Marolambo, odizolowanej i najdalszej naszej misji.

W ostatnich latach droga do tej Misji stała się nieprzejezdna dla samochodu. W rzeczywistości, istnieją tylko dwa sposoby podróżowania do tej misji: terenowym motorem lub wynajęcie samolotu misji luterańskiej - MAF, która współpracuje z nami od wielu lat.

120811100907040506030201

Tym razem zdecydowaliśmy się na lot samolotem i to ja osobiście towarzyszyłem naszym gościom.Po przybyciu na miejsce, przyjęcie oblatów i chrześcijan było bardzo ciepłe.

Osobiste oraz grupowe spotkania z chrześcijanami, Siostrami Marie Reparatrice, uczniami Szkoły Stolarskiej i Centrum Promocji Kobiet wypełniły nasz krótki pobyt w Marolambo. Pewnie i bezpiecznie wróciliśmy do Antananarivo, aby następnego dnia kontynuować naszą podróż do Tamatave i Mahanoro.

Miasto i Archidiecezja Tamatave są dla naszej Delegatury wyjątkowym miejscem, ponieważ właśnie tutaj 37 lat temu rozpoczęliśmy naszą pracę misyjną i służbę na Madagaskarze.

Obecnie w Tamatave mamy trzy parafie: Matki Bożej z Lourdes, św. Jana Chrzciciela i św. Eugeniusza de Mazenod. Kapelania Uniwersytecka i Apostolstwo Ludzi Morza są również obsługiwane przez oblatów naszej delegatury.

131415161718192021222423

W tym mieście mamy także dom formacyjny dla prenowicjuszy. W tym roku akademickim 2017 - 2018 przyjęliśmy 12 kandydatów.

Z pewnością wizyta w Tamatave bardzo ucieszyła serce Ojca Romana Krauza, który tam pracował i pozostawił wiele wspomnień.

Pod koniec programu udaliśmy się do Mahanoro. Jest to bardzo duża i bardzo aktywna misja. W tym miejscu, jak również w innych misjach, byliśmy mile przyjęci. Chrześcijanie oferowali gościom tradycyjne ubrania z regionu wschodniego wybrzeża.

Tym razem radował się ojciec Marian Lis, ponieważ pracował w Mahanoro długo okres czasu przed wyjazdem do pracy w Polsce.

Ta wizyta z jednej strony oficjalna a z drugiej braterska zakończyła się 11 listopada 2017 roku.

Mamy nadzieję, że przyniesie wiele dobrego naszym współbraciom z Polski, Przyjaciołom Misji, Delegaturze i ludziom, z którymi pracują Oblaci na Madagaskaru.

Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować naszym trzem współbraciom za ich wizytę. Polskiej Prowincji w współpracy z Prokurą Misyjną dziękuję z całego serca za wszystko, co zrobili dla Madagaskaru.

Ojciec Adam Szul, omi