Historia diecezji Morondava

Odsłony: 4039

Pierwsza ewangelizacja w rozległym regionie Menabe była w latach 1910-1928. Północ tego regionu (Maintirano Ambatomainty, Antsalova Ankavandra) była odwiedzana przez Ojców Duchaczy z Mahajanga, dolina Tsiriribihana przez Saletynów z Antsirabe i Południe (Malaimbandy, Mahabo i Morondava) przez jezuitów z Ambositra.

Dopiero w 1928 roku, misjonarze Saletynii ze Stanów Zjednoczonych, osiedlili się w Morondava, biorąc ogromne terytorium - od Morafenobe na północy aż do Beroroha na południu.

W 1935 pierwsze zakonnice, Siostry Opatrzności z Corenc, osiągnęły się Morondava aby założyć pierwszą szkołę dla dziewcząt i sierociniec.

Joseph FutyEtienne Garon

 

 

W 1936 roku, kiedy administracja kolonialna nie akceptowała obywatelii Stanów Zjednoczonych jako prefektów apostolskich, w 1938 roku prowincja z Francji wzięła odpowiedzialność za tę misję. z biskupem Józefem Futy, M.S. - jako pierwszego prefekta apostolskiego. W roku 1950 północne regiony (Maintirano Morafenobe Ambatomainty) stały się częścią prefektury Tsiroanomandidy. Misjonarze Świętej Rodziny przybyli w tę część Madagaskaru w 1950 roku. Dzięki ich pomocy w pracy pastoralnej, Morombe do Manja wraz z Beroroha stały się diecezją w 1960 roku.

 

 

Paul Girouard

W 1952 roku, Misjonarki Maryi Niepokalanej z Montrealu zastąpiły Sióstry Opatrzności. W 1956 roku z wyświęceniem O.Pawła Girouard, Amerykanina, na pierwszego biskupa diecezji, prowincja amerykańska St. Louis przejęła na nowo misję Menabe.

Bernard RatismamoloanaW 1964 roku, wraz z wyświęceniem biskup pomocniczego - Bernard Ratsimamotoana, zapoczątkowano nową ekspansję i rozwój Kościoła. Liczba zgromadzeń żeńskich wzrosła z jednej do pięciu: Misjonarki Franciszkanki od Maryi, Siostry Joanna Delanoue, Niepokalanego Poczęcia z Niort, Sióstr Matki Bożej z La Salette. W 1987 roku Bracia Szkolni przejęli kierownictwo szkoły średniej Św.Pawła. W tym samym roku przybyli Ojcowie Karmelici Maryi Niepokalanej.

Święcenia kapłańskie były bardzo rzadkie. Były to lata ewangelizacji, w których szkoła katolicka odgrywała dużą rolę. Ruchy młodzieżowe stały się Szkołą Wiary, a praca katechetów pozostawała duszpasterską podstawą ewangelizacji w diecezji. Nowe tysiąclecie to pilne i silne wezwanie do kontynuowania misji ewangelizacyjnej wobec pojawienia się sekt i naporu islamu.

W 1956 roku Bp Donald Pelletier (1999-2010) ms, Amerykanin, został biskupem diecezji.