Duszpasterstwo młodzieży

Odsłony: 1908

Na Madagaskarze mężczyźni, kobiety i dzieci zmagają się nieświadomie z niepewnym życiem. Życie, które można by ulepszyć, gdyby udzielono im pożytecznego wsparcia, aby wyrwać się z tego uścisku tradycji opartej często na wiedzy empirycznej:

01 Tanora 01

 

Noworodki, które mają prawo do życia, ale kosztem braku minimum odpowiednich warunków socjalnych, umierają przed narodzinami i często umierają z nim matki.

 

 

01 Tanora 02

 

 

 

Dzieci w wieku szkolnym, które powinne uzyskać pewne priorytetowe odpowiedzi na ich przyszłość w szkołach, znajdują się na polach i ryżowiskach lub pilnują bydła, aby już w młodym wieku, nosić jarzmo dorosłych i to, aby dodać trochę więcej do owoców codziennej pracy rodzinnej.

01 Tanora 03

 

 

 

Młodzi ludzie, złudzeni innym, rozwiniętym światem i pragnący wyzwolić się z tradycyjnych klesczy, pędzą do społeczeństwa, które nie ma prawie żadnych wzorców, jeśli obecność Kościoła nie rzuca im wyzwania do swojej macierzyńskiej troski.

 

 

 

02 JMJ Mahanoro 01Rzucają się w oczy realia życia na tyle jaskrawe, by zsynchronizować zbiór niesprawiedliwości społecznych zarówno na wsi, jak i w mieście: rodziny - najbardziej potrzebujący, starzy ludzie bez środków, młodzi ludzie bez wzorców do życia, pacjenci, którzy nie mają pieniędzy na leczenie, problem higieny, brak wody pitnej, co powoduje chorobę bilharcjalną, zwłaszcza wśród dzieci, itd.…

Krótko mówiąc, wycięczony lud Boży! Męka Chrystusa wyraża się tutaj na wielu twarzach. To nie jest świat do góry nogami, ale świat dzisiejszy, jeśli zdecyduje się dać świadectwo obecności Kościoła wśród ubogich.

Oblaci dużo pracują z młodymi ludźmi, którzy nie mają punktów odniesienia. W każdej misji istnieje wiele ruchów młodzieżowych. Ojciec Zanadrafara Jean Didier opowiada nam o ich pierwszym JDJ (Diecezjalne Dni Młodzieży), które odbyły się w Mahanoro :

« Po decyzji podjętej przez biuro młodzieżowe diecezji Toamasina i zaakceptowaniu przez młodzież z misji Mahanoro, pierwsza edycja JDJ odbyła się w Mahanoro w dniach 5-8 września 2013 roku. Wszyscy młodzi katolicy zmobilizowali misję wraz ze swoimi przełożonymi: ojcem Piotrem i siostrą Pierrete - Córką Mądrości, aby lepiej przygotować się do tego wydarzenia. Spodziewano się przyjazdu około czterech tysięcy młodych z czterech stron diecezji: przygotowanie przyjęcia, bezpieczeństwo, zdrowie, a zwłaszcza program liturgii i modlitwy.

4 września po południu odbyło się powitanie i udostępnienie odznak jako znak uczestnictwa. Cztery szkoły podstawowe i CEG w małym miasteczku Mahanoro były przepełnione i musieliśmy dodać kolegium sióstr i anglikańskie. Budynek misji nie mógł pomieścić więcej.

W czwartek, 5 września, oficjalne otwarcie Mszą Świętą, której przewodniczył Arcybiskup Toamasina w otoczeniu 22 Kapłanów - kapelanów młodzieżowych. Popołudnie poświęcone było katechezie Arcybiskupa Mgr Désiré Tsarahazana. Mówił o cudownym połowie ryb z Ewangelii św. Łukasza. Wieczór zakończył się przedstawieniem i śpiewami każdej dzielnicy.

 

W piątek 6 września rano odbyła się konferencja i debata na temat aktualnego życia młodych ludzi. Poranek zakończył się drogą krzyżową.

W sobotę 7 września - po południu - odbyła się Pielgrzymka do Mahatsary (5 km od Mahanoro) oraz wielka procesja z krzyżem JDJ z każdego dystryktu i parafii. Cała sobotnia noc była poświęcona modlitwie i spowiedzi do wczesnych godzin porannych w niedzielę.

Niedziela, 8 września - dzień rozpoczął się Mszą św. na zakończenie JMJ. Wszyscy młodzi ludzie czynnie uczestniczyli w tej mszy z tradycyjnymi tańcami Betsimisaraka. Msza św. zakończyła się wielkim podziękowaniem dla misji Mahanoro. W niedzielne popołudnie młodzi uczestniczyli w braterskim posiłku: ubili dwa woły. Pożegnania ożywił wieczór kulturalny. »

02 JMJ Mahanoro 03   02 JMJ Mahanoro 04   02 JMJ Mahanoro 02
02 JMJ Mahanoro 05   02 JMJ Mahanoro 06   02 JMJ Mahanoro 07

We wrześniu 2013 roku, biskup diecezji Morondava - Marie Fabien Raharilamboniaina, zwrócił się do Oblatów o przejęcie diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży. Oblaci przyjęli tę prośbę. Do tego nowego zadania został wybrany wikariusz parafii, ojciec Andriamanantena Riri Léonce :

« We wrześniu 2013 roku zostałem powołany przez biskupa Marie Fabiena, kapelanem młodzieży. Będąc na wakacjach w październiku miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu ogólnonarodowym na szczeblu VPKT na koniec tego samego miesiąca. Poznałem dużo nowych rzeczy. Generalnie duszpasterstwo młodzieży jest obecne w tej diecezji i działa dobrze. W zeszłym roku podczas ŚDM 2013 było 882 uczestników. Każdy okręg i parafia ma swoje biuro, ale każdego roku pojawiają się małe problemy, aby się wspólnie spotkać, z którymi trzeba się zmierzyć. »

02 Jeunes Morondava 01   02 Jeunes Morondava 02   02 Jeunes Morondava 03
02 Jeunes Morondava 04   02 Jeunes Morondava 05   02 Jeunes Morondava 06

ŚDM (Światowe Dni Młodzieży - na poziomie krajowym) odbywają się co trzy lata na Madagaskarze. Temat jest taki sam jak w przypadku Międzynarodowych ŚDM. Diecezja Fianarantsoa była gospodarzem VIII edycji. Przygotowanie trwało 2 lata. Powołano 15 komisji. Przygotowanie to było dość trudne, ponieważ szefowie komisji nie byli specjalistami, wszyscy byli wolontariuszami. Na początku nie byli zbyt entuzjastyczni, ale z czasem to się zmieniło i kiedy nadszedł czas, wszyscy się w to wciągnęli. Kwestia pomieszczeń dla przybywającej młodzieży stwarzała wystarczająco dużo problemów, ponieważ obawiano się, że szkody, wydatki na wodę i energię elektryczną oraz przedmioty, które mogły zniknąć, spadły tylko na właścicieli pomieszczeń: sytuacja nie została wyjaśniona na samym początku. O tym wydarzeniu opowiada ojciec Varana Anselm - proboszcz parafii "św. Eugeniusza de Mazenod" w Sahalava :

02 JMJ Fianarantsoa

« Uczestnicy zostali powitani w 11 miejscach, z których każde nosiło imię Apostołów. W więzieniu powstał ten sam program, co w innych miejscach, a więźniowie mogli korzystać z tych samych przywilejów, co inni uczestnicy ŚDM. Parafia "św. Eugène de Mazenod" była siedzibą św. Filipa, która obejmowała siedem ośrodków recepcyjnych z 1800 uczestnikami. Młodzież była zadowolona ze Mszy św. na rozpoczęcie i katechezy przeprowadzonej przez biskupów. Potrafili modlić się z głębi serca podczas Drogi Krzyżowej. Mogli cieszyć się z animacji każdego wieczoru. Dodatkowo cieszyli się z nowych kontaktów z osobami z innych regionów. Krótko mówiąc, komunikacja między młodymi ludźmi naprawdę ich cieszyła.

W rezultacie, kiedy nadszedł czas, aby wyjechać w swoje strony, nie chcieli opuszczać Fianarantsoa. Na zakończenie Msza św. - pochwalono młodych, którzy uczestniczyli w nocnym nabożeństwie i przystępowali do spowiedzi. Udział wzięło prawie 50 000 osób. Msza była dobrze ożywiona, a miejsce, w którym ją odprawiano, było dobrze udekorowane - wszyscy to podziwiali.

Krótko mówiąc, nie brakowało problemów, ale młodzi ludzie byli zmuszeni do dostosowania się do tych problemów, mimo to byli zadowoleni, ponieważ byli już gotowi do dzielenia się pasją Chrystusa podczas tych ŚDM. ŚDM trwają, kolejne odbędą się w Polsce, w tym 2016 roku.»

 

 

02 JMJ Cracovie 01Dzięki pomocy finansowej Prokury Misyjnej z Poznania a także Delegatury OMI na Madagaskarze, Oblaci mogli wysłać swoich młodych przedstawicieli do Polski na ŚDM 2016 w Krakowie. Prowadzili też animacje z Przyjaciółmi Misji w Polsce. Oto świadectwo Rasoaniriny Claudine - reprezentantki ŚDM 2016 z parafii “Św. Eugeniusza de Mazenod” z Fianarantsoa:

«Byłam bardzo zadowolona, że zostałam wybrana na wyjazd do Polski, aby reprezentować młodzież z parafii "Św. Eugeniusza de Mazenod" w Fianarantsoa (Madagaskar) i uczestniczyć w ŚDM w Krakowie.

Po pierwsze, nasza misja opierała się na głoszeniu ewangelii poprzez śpiew. W każdą sobotę i niedzielę wyjeżdżaliśmy daleko od Poznania, gdzie nas gościli, aby w innych miejscach porozmawiać o Jezusie. Podczas tej ewangelizacji staraliśmy się podkreślić kulturę malgaską. Uczestniczyliśmy w animowaniu Mszy św., śpiewając na przykład pieśń na wstęp i dziękczynną. W kościele parafialnym w niedziele jest nawet do 7 Mszy. Naszym udziałem było animowanie każdej Mszy.

Po animacji 7 Mszy, mieliśmy jeszcze jedne zadanie - wykonując godzinną animację z piosenkami, tańcami i typowymi malgaskimi ubraniami. Nie zabrakło też wyprzedaży, w ramach których można było dzielić się z wiernymi karteczkami, zapraszając ich do zostania Przyjaciółmi Misji. Robiliśmy tego rodzaju animacje nawet w ciągu tygodnia. Generalnie tak wyglądał nasz pobyt w Polsce.

ŚDM odbyły się w dwóch etapach i to wielkie wydarzenie zaznaczyło również naszą misję w Polsce. Najpierw pod opieką św. Eugeniusza de Mazenoda odbyły się obchody ŚDM młodych oblatów z całego świata, następnie udaliśmy się do Krakowa na 31-wsze ŚDM.

ŚDM młodych Oblatów odbywały się od 20 do 25 lipca 2016 roku. Było obecnych 1300 młodych ludzi. Tematem naszej konferencji był „Święty Eugeniusz de Mazenod z młodzieżą”. Poszło dobrze, trochę w tym samym stylu, co na Madagaskarze. W programie była modlitwa, katecheza, droga krzyżowa, a przede wszystkim kontemplacja męki Jezusa Chrystusa. Krzyż, który jest fundamentem naszej wiary, naznaczył także życie świętego Eugeniusza de Mazenod, ponieważ przed krzyżem rozpoznał swoje grzechy i dzięki temu powiększył swoją wiarę.

Przygotowanie do spotkania z Papieżem w Krakowie było jednym z powodów tego spotkania młodych oblatów. W Krakowie było około 2,5 miliona młodych ludzi. Tematem, który zjednoczył nas wszystkich, było „Błogosławieni miłosierni, im będzie okazane miłosierdzie” (Mt 5,7). Spotkanie trwało 6 dni i właśnie podczas Mszy św. na zakończenie Papież ogłosił na oczach wszystkich młodych, że najbliższe ŚDM odbędą się w Panamie.

Cały nasz pobyt był przyjemny, czy to powitania, ŚDM, misja, a przede wszystkim atmosfera panująca w domu oblackim w Poznaniu, w którym mieszkaliśmy przez 3 miesiące. Dziękujemy wszystkim ojcom, którzy towarzyszyli nam podczas naszego pobytu w Polsce. Chcemy w szczególności wymienić ojca Mariana Lisa, Wiesława Chojnowskiego i Mariusza Boska.»

02 JMJ Cracovie 03   02 JMJ Cracovie 04   02 JMJ Cracovie 02
02 JMJ Cracovie 05   02 JMJ Cracovie 06   02 JMJ Cracovie 07

02 MarcoW 2014 roku, do Administracji Delegatury OMI dotarła nowa prośba o ojca, który byłby odpowiedzialny za młodzież w diecezji. Tym razem była to prośba arcybiskupa Désiré Tsarahazana. Przełożony Delegatury o. Marek Ochlak odpowiedział pozytywnie na jego prośbę. Do tego zadania został wybrany ojciec Ratelolahy Lucky Marco - opiekujący się kaplicą „Św. Eugeniusza de Mazenod” w Tsarahonenana - Tamatave. W dniu 1 października 2014 roku, Arcybiskup w oficjalnym liście wyznaczył ojca Marco odpowiedzialnym za młodzież w diecezji Toamasina (Ojciec Kapelan Młodzieży).

02 JMJ Mahajanga 01Młodzież katolicka z Madagaskaru wibrowała rytmem ŚDM (Światowych Dni Młodzieży) Mada 9, od 8 do 14 października 2018 roku. Około 50 000 młodych ludzi z całego Madagaskaru uczestniczyło w tym narodowym spotkaniu zgromadzonych wokół tematu: „Nie bój się Maryi, bo znalazłeś łaskę u Boga”. »(Łk 1, 30). W spotkaniu uczestniczyli także wszyscy biskupi wraz z nuncjuszem apostolskim. Prowadzili sesje katechetyczne poświęcone studium Pisma Świętego, które mówi o Najświętszej Dziewicy (Łk 1, 30) i nauczaniu Kościoła, po których następowała celebracja Eucharystii. Ojciec Marco relacjonuje nam:

«W piątek, w wiosce turystycznej odbyła się Droga Krzyżowa, integralna część programów ŚDM, aby pokazać żywą historię Jezusa. W sobotę duża procesja przerywana modlitwami poprowadziła pielgrzymów do Belobaki (peryferyjne okolice Mahajangi, około 13 km od miasta), gdzie odbył się dzień modlitwy, adoracji eucharystycznej i spowiedzi, po którym nastąpiło czuwanie modlitewne. Msza, która zakończyła całe uroczystości, została odprawiona następnego dnia, w niedzielę. My, diecezja Toamasina, nie przegapiliśmy tego wydarzenia dla młodych katolików z Madagaskaru. Dobrze zorganizowaliśmy nasz program i 1521 pielgrzymów wyruszyło do Mahajanga.

… Obecny był Nuncjusz Apostolski, władze i lokalni wybrani urzędnicy, a także wielu biskupów. W swoim przemówieniu Głowa Państwa zwróciła uwagę na szczególne przesłanie Ewangelii św. Łukasza pod hasłem „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. Te dni były naznaczone komunią między młodymi, wezwaniem do zmiany nastawienia i zachowania, a także do refleksji nad wiarą i przyszłością młodych ludzi oraz nad miejscem młodzieży w na świecie, a zwłaszcza na Madagaskarze. Głowa Państwa podkreśliła, że ​​to duże zgromadzenie młodych katolików da im okazję do refleksji nad swoją przyszłością, do umiejscowienia swojego życia w kontekście tempa globalizacji.

Wśród mówców, biskup Mahajanga - Roger Victor Solo Rakotondrajao, poprosił młodych ludzi, aby zastanowili się długo i intensywnie przed podjęciem ważnych decyzji. Odnosząc się do wyborów, podkreślił, że Kościół katolicki nie ma kandydata i prosił kandydatów, aby nie oszukiwali młodych ludzi trywialnymi darami i obietnicami, ale aby dawali im wolny wybór. Kolejna ŚDM Mada odbędą się w 2021 roku w Antsirabe. »

02 JMJ Mahajanga 02   02 JMJ Mahajanga 03   02 JMJ Mahajanga 04

Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Polsce, Papież Franciszek wezwał młodych katolików z pięciu kontynentów, aby przybyli do Panamy na 34-tą edycję ŚDM, w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Dzięki jego wezwaniu, z entuzjazmem i gorliwością w wierze przybyło około 200 000 młodych ludzi z 55 krajów, z pięciu kontynentów. Wybrany temat brzmiał: „Oto służebnica Pańska, niech wszystko mi się stanie według twego słowa”, według św. Łukasza 1, 26-38.

02 JMJ Panama 01

Ojciec Ratelolahy Lucky Marco - odpowiedzialny za duszpasterstwo w kaplicy „Św. Eugeniusza de Mazenod” w Tsarahonenana, a także diecezjalny kapelan młodzieży - został wybrany, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) 2019 w Panamie.  

«ŚDM to „Święto wiary”, w którym młodzi ludzie z różnych środowisk i ze wszystkich krajów, spotykają się i doświadczają miłości Boga. Młodzi pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży byli najpierw witani przez rodziny kraju goszczącego, w diecezjach całego kraju, w okresie poprzedzającym ŚDM: były to „Dni w diecezji”. Następnie, spotkali się w metropolii na tydzień wydarzeń kulturalnych, pogłębiania wiary poprzez katechezy i duchowość. Dla nas, delegacji z Madagaskaru, zwanej „FANASIN’I MADAGASIKARA”, zostaliśmy wyznaczeni na tydzień misyjny do diecezji Colón Kuna-Yala. Te spotkanie zakończyło się Mszą św., której przewodniczył miejscowy biskup. To było dla nas małe międzynarodowe ŚDM, ale następnego dnia wszyscy pielgrzymi dołączyli do diecezji Panama City, aby wziąć udział w tygodniu ŚDM, ponieważ tam odbywał się cały program ŚDM. Zakończyło się to czuwaniem modlitewnym w nocy, gdzie wszyscy obecni młodzi zgromadzili się w jednym miejscu. Mszy św.na zakończenie i zwieńczeniem ŚDM przewodniczył Papież Franciszek.»

02 JMJ Panama 02   02 JMJ Panama 03   02 JMJ Panama 04
02 JMJ Panama 05   02 JMJ Panama 06   02 JMJ Panama 07