Konferencja Episkopatu Madagaskaru

Odsłony: 2048

Episcopat Heniek

 

Kiedy oblaci osiedlili się w Fianarantsoa (1995), arcybiskup tejże diecezji - Philibert Randriambololona, ​​ówczesny przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Komunikacji Społecznej, w 1998 roku wyraził pragnienie powierzenia Oblatom stworzeniem „Centrum Audiowizualnego.

W maju 1997 roku Oblaci zdecydowali się przyjąć ten apostolat. Ojciec Roman Krauz, przełożony Delegatury na Madagaskarze, powierzył to zadanie ojcu Henrykowi Marciniakowi, który ukończył już studia audiowizualne w Lyonie we Francji, ale także w Kanadzie. Budowa nowego Centrum Audiowizualnego OMIFILM w Ampopoka została zakończona 31 maja 1998 roku.

Doceniając zaangażowanie ojca Henryka Marciniaka w środkach masowego przekazu, 27 kwietnia 2004 roku, biskup Philippe Ranaivomanana, Przewodniczący CECS (Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu) mianował o. Henryka Marciniaka „Krajowym Sekretarzem Koordynującym sektor TV / Video” w ramach CECS.

 

 

Episcopat RomanW 2017 roku, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru, kardynał Désiré Tsarahazana, wystosował list do Administracji Delegatury OMI na Madagaskarze, prosząc o jednego ojca do pracy jako „Sekretarz Administracyjny Konferencji Episkopatu Madagaskaru”. W listopadzie Administracja Delegatury OMI odpowiedziała pozytywnie i wyznaczyła ojca Romana Majewskiego na to nowe zadanie oblatów. Oto, co pisze ojciec Roman :

«Niedawno biskupi Madagaskaru mianowali mnie sekretarzem administracyjnym Konferencji Episkopatu Madagaskaru. Ta nominacja to nowe wyzwanie dla Oblatów na Wielkiej Wyspie. Lista obowiązków związanych z tą funkcją jest długa, m.in. zarządzanie wszystkimi dobrami materialnymi i usługami należącymi do Konferencji Episkopatu Madagaskaru, kierownictwo malgaskiej sekcji International Missionary Mutual Aid, zarządzanie biurem podróży RAPTIM itp. Ale najważniejszym zadaniem jest zarządzanie dwoma domami biskupimi, które na ogół służą jako domy przyjęć biskupów i ich współpracowników. W tych domach dwa razy w roku organizowane są plenarne zgromadzenia biskupów i przynajmniej dwa razy w roku posiedzenia Stałej Rady Biskupów. Odbywa się również wiele innych spotkań na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Konferencja Episkopatu Madagaskaru liczy 25 biskupów (w tym 6 biskupów emerytowanych), którzy pełnią swoją posługę pasterską w 22 diecezjach. Jako sekretarzowi administracyjnemu pomaga mi grupa współpracowników: asystent sekretarza o. Jean Luis, który jest księdzem diecezjalnym Antananarivo, wspólnota 7 sióstr Chrystusa i wspólnota 4 sióstr Najświętszego Serca Pana Jezusa, które są odpowiedzialne za przyjęcie w domach biskupów, a także 12 pracowników wykonujących różne zadania. Cieszę się, że mogę służyć w tej tak ważnej dla Kościoła posłudze.»