Historia diecezji Fianarantsoa

Odsłony: 3913

 

Wiara katolicka do Fianarantsoa przybyła w 1871 roku, z Ojcem Markiem Finaz, francuskim jezuitą, z prowincja Tuluzy. Ten pionier, wspomagany przez zaangażowanych ludzi świeckich, między innymi Piotrem Ratsimba, podjęli decyzję głoszenia Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa wśród Betsileo. Zauważono, że liczba katolików w okolicy wrastała. W styczniu 1896 Fianarantsoa wciąż była częścią Centralnego Wikariatu Apostolskiego Madagaskaru.

 

 

 

Charle Marc Givelet

Dlatego w 1901 roku, pionier zwrócił się o pomoc do swoich kolegów, aby wzmocnić i rozszerzyć zakres pracy ewangelizacyjnej. Później, organizacja duszpasterska i terytorialna została stopniowo wprowadzona w celu ustanowienia nowego Wikariatu Apostolskiego Fianarantsoa, co się dokonało w 1913 roku, pod nadzorem pierwszego biskupa w osobie Karola Remi Givelet.

Gilber RamanantoaninaXavier Thoyer

W 1936 roku, biskup Ksawery Thoyer przejął ten Wikariat, który stał się diecezją w 1955 roku i następnie archidiecezją w 1958 roku. Ten pierwszy arcybiskup w pełni oddawał się swojej roli jako pasterz. Miał jednak szczególne trudności w promowaniu lokalnej kultury i miejscowych duchownych aż do przyjścia nowego biskupa Gilbert Ramanantoanina, pierwszego arcybiskupa Malgasza.

Jego priorytety duszpasterskie zamykały się w pięciu punktach : przestrzeganie dnia Pańskiego (wierność otrzymanej wierze), apostolstwo świeckich (komitety parafialne), promowanie edukacji katolickiej (szkoły katolickie) rodziny chrześcijańskie i animacja powołaniowa (modlitwy o powołania).

Philibert Randriambololona

W 1993 roku, jego następca, biskup Randriambololona Philbert, były biskup Antsirabe, zajął stanowisko, które nie było obsadzone przez dwa lata. Kontynuował wskazania duszpasterskie swojego poprzednika, dodając przy tym swóje osobiste projekty. Zamierzał zaprosić zgromadzenia zakonne, zwłaszcza żeńskie, do pracy w każdym sektorze misyjnym diecezji.

 

 

Fulgence 1

 Kard. Armand Razafindratandra, Bp Fulgence Rabemahafaly i Bp Philibert Randriambololona

Fulgence 2

W 2002 roku, biskup Fulgence Rabemahafaly został mianowany szefem archidiecezji, po prowadzenia przez trzy lata nowej diecezji Ambositra. Młody biskup koncentruje swoją posługę na podreśleniu formacji stałej kapłanów i pracowników pastoralnych, ustanowił pięć komitetów : odnoszących się do wiary, edukacji, działań na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego i komunikacji. Są to nowe struktury przyjęte w celu sprawnego funkcjonowania programu duszpasterskiego. Oprócz tego, ma również szczególne zainteresowanie w ochronie środowiska (intensywne zalesianie) oraz promowania edukacji dla dzieci i młodzieży.

 

 

O. Jean Louis Ramanandraibe