Parafia "Św. Ducha" w Trois-Mares - Tampon

Odsłony: 2000

00 Waldeko owocnej pracy trzech oblatów na sąsiedniej wyspie La Reunion, biskup Gilbert Aubry chciał przekazać misjonarzom kolejną parafię. To jest parafia Tampon - Trois-Mares pw. Ducha Świętego. Odpowiadając na jego apel, Administracja Delegatury na Madagaskarze postanowiła tam wysłać mnie – ojca Waldemara Żukowskiego. Wyjechał tam w lipcu 2018 roku. Opisuje swoje pożegnanie z Madagaskarem:

00 Waldek 01

«Moja przygoda z Madagaskarem rozpoczęła się 5 czerwca 1990 r. Wraz naszym ówczesnym przełożonym, oraz dwoma współbraćmi, o. Andrzejem Serwaczakiem i bratem Zygmuntem Wolniakiem, wylądowaliśmy na wyspie.

Minęło więc prawie 30 lat od mojego przybycia na Madagaskar. Ze łzami w oczach żegnałem się z wyspą i moimi parafianami z parafii Notre-Dame de Lourdes w Toamasinie, gdzie przez 10 lat byłem proboszczem.

Rozpoczynam nowy rozdział w moim życiu. Przełożeni kierują mnie na sąsiednią wyspę, La Reunion, abym pomógł moim współbraciom oblatom w pracy.»

 

 00 Waldek 02W sierpniu 2020 roku o. Waldemar przekazuje nam swoje pierwsze wrażenia ze swojego nowego stanowiska:

    01 Waldek 01
    01 Waldek 02

 «Wyspa dzieli się na 4 okręgi (arrondissement) i 49 kantonów. Stolicą departamentu jest, położone na północy, Saint-Denis (142,6 tys. mieszkańców). Le Tampon jest jednym z największych kantonów, po Saint-Paul i Saint-Benoît.

Region z „tysiącem i jednym zapachem”, który wznosi się aż do szczytu Plaine des Cafres (2000 m n.p.m.), stąd wyróżnić tam możemy kilka mikroklimatów.

Jest to dynamiczna gmina rolnicza z doskonałą uprawą warzyw i kwiatów. Założony w 1925 roku, kanton Le Tampon liczył już w 1926 roku nieco ponad 11 000 mieszkańców. Od tego czasu przeszedł znaczne zmiany demograficzne.

Le Tampon to jedno z miast na wyspie Reunion, w którym tempo wzrostu było najwyższe. Jego obecna populacja wynosi około 80 000 mieszkańców...

W dekanacie mamy 5 parafii, w których spotykam również przyjaciół z Madagaskaru: w La Plaine de Cafres współbraci ze Zgromadzenia Świętej Rodziny; a także ojca Célestina, znanego kapłana diecezjalnego z Fianarantsoa; ojca Jean-Marie, emerytowanego księdza, który spędził 18 lat na tej wyspie.

 

Nasza parafia, która stanowi ważną część gminy Tampon, liczy ponad 16 000 mieszkańców, a parafianie (około 80% populacji) są zgrupowani wokół czterech miejsc kultu:

Kościół pw. "Świętego Ducha " w Trois-Mares (główny kościół)

Eglise St.Esprit Trois Mares 01Eglise St.Esprit Trois Mares 02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół pw. "Aniołów Stróżów" w Bras de Pontho

 Eglise St Anges Gardiens Bras de Pontho 02Eglise St Anges Gardiens Bras de Pontho 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica pw. "Świętej Rodziny" w la Chatoire

Chapelle St Famille a la Chatoire 01Chapelle St Famille a la Chatoire 02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica pw. "Matki Bożej Biednych" w La Ligne des 400.

 Notre Dame des Pauvres 01Notre Dame des Pauvres 02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duszpasterstwo jest zawsze organizowane zgodnie z wytycznymi diecezji (msze św., czas modlitwy i adoracji, katecheza, przygotowanie i celebracja sakramentów – chrztu, Pierwszej Komunii, bierzmowania, małżeństwa; uroczystości pogrzebowe, odwiedziny chorych, organizacja pielgrzymek itp…)

01 Waldek 0501 Waldek 0601 Waldek 04

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ale największym wyzwaniem jest współpraca i rozwój istniejących chrześcijańskich ruchów w parafii, zwłaszcza tych dla dzieci i młodzieży.
Zamierzamy również, wraz z parafianami, założyć Stowarzyszenie Przyjaciół Misji Oblackich, które ma być przedłużeniem naszego zgromadzenia wśród świeckich. W ten sposób świeccy chcieliby wspierać oblatów i pomagać im w ich misyjnym apostolacie, zwłaszcza naszych współbraci, którzy pracują na Madagaskarze. Powierzam Wam moją nową misję.»