Misjonarze Delegatury z Madagaskaru w Hongkongu

Odsłony: 1936

Hong Kong 01

Hong Kong 02

 

25 lutego 1996 roku, do Hongkongu przyjechał o. Michael Malloy OMI i rozpoczęto pierwszą pracę oblacką. Szkoła 'Notre-Dame College' i kaplica 'Notre-Dame Chapel' powstały w 1967 roku. 30 kwietnia 1967 roku w kaplicy Notre-Dame odprawiono pierwszą Mszę. 5 września 1967 roku rozpoczęły się zajęcia. Oficjalne otwarcie szkoły 'Notre Dame College' miało miejsce 27 października 1967 roku.

Początkowo ta szkoła była dla chłopców. W 1975 roku stała się koedukacyjna. 17 lutego 1975 roku, Oblaci otworzyli mieszaną szkołę podstawową ojców oblatów i jej kaplicę, znaną dziś jako 'Chapelle Saint-Eugène de Mazenod'. W ten sposób praca Oblatów w Hongkongu wzrosła o posługę duszpasterską w dwóch kaplicach oraz posługę wychowawczą w szkole podstawowej ojców Oblatów z sesjami porannymi i popołudniowymi a także w wieczorowej szkole 'Notre Dame'.

 

Hong Kong 031 marca 1989 roku, Kardynał John B. Wu Cheng Chung, biskup Hongkongu, wyznaczył „Notre-Dame” na quasi-parafię. 30 maja 1992 roku “Notre-Dame” została pierwszą oblacką parafią w Hongkongu, kiedy kardynał nadał jej ten status i mianował proboszczem parafii o. Johna Wotherspoon, OMI.

1 marca 1990 roku, Przełożony Generalny Oblatów, O. Marcello Zago, utworzył Delegaturę Oblacką w Chinach. Mamy nadzieję, że poprzez szkoły i parafie Oblaci będą mogli służyć także mieszkańcom Chin kontynentalnych.

We wrześniu 1995 roku, Oblaci zostali skierowani do parafii "Objawienia Pańskiego" na wyspie Lantau. Ta parafia jest największą parafią w diecezji Hongkongu, obejmującą kaplice Tai O, Discovery Bay, Peng Chau, Mui Wo i Tung Chung. Oblaci, choć pracują w parafii, nie zapominają o najbardziej opuszczonych i wyszukują ich, służąc jako kapelani w kilku więzieniach na wyspie.

 
          Fr Wliam   Rabemanantsoa Jean Pascal   Fr. Johnny

W sierpniu 2001 roku spełniło się marzenie Oblatów: przenieść się na kontynent, aby uczyć angielskiego, opiekować się ubogimi i pomagać miejscowej ludności.

Trzej Ojcowie Oblaci z Delegatury Madagaskaru otrzymało obediencje od Przełożonego Generalnego z Rzymu, aby dołączyć do Delegatury Oblatów w Chinach. Są to ojcowie: William Meng, Rabemanantsoa Jean Pascal i Rakotoarisoa Solohanitra Johnny. Ojcowie William i Jean Pascal otrzymali obediencje od Ojca Wilhelma Stecklinga, ówczesnego Przełożonego Generalnego, a obecnie biskupa diecezji Ciudad del Este w Paragwaju. Z kolei ojciec Johnny otrzymał obediencję od Ojca Louisa Lougena, obecnego Przełożonego Generalnego.

 

Ojciec Pascal opowiada o swoich pierwszych krokach w nowej Delegaturze:

«Jak wszyscy inni misjonarze, przed wyjazdem na misję„ Ad gentes ”, kandydaci muszą przygotować się zarówno psychicznie, jak i intelektualnie, a przede wszystkim duchowo. Musi mieć doskonały stan zdrowia i posiadać silne życia duchowe. Aby właściwie głosić Słowo Boże, trzeba mówić językiem narodu chińskiego. Oznacza to, że właściwa ewangelizacja wymaga doskonałej komunikacji między kapłanem a jego chrześcijanami.

Hong Kong 04Tak więc przed dołączeniem do zespołu oblackiego, który jest już w Chinach, nasza trójka pojechała uczyć się języka angielskiego do Australii. Znajomość języka angielskiego ułatwia naukę języka chińskiego, ponieważ Chiny są krajem anglojęzycznym. Po 2-3 letnim pobycie w Australii udaliśmy się do Chin, aby nauczyć się języka chińskiego. Ma to tłumaczyć, że pobyt w Australii przed wyjazdem do Chin jest koniecznością do opanowania języka angielskiego.

Z naszej trójki, ojciec William był pierwszym misjonarzem, który przybył do Australii zaledwie kilka miesięcy po święceniach kapłańskich w 2000 roku, aby uczyć się języka angielskiego przez 2 lata, a następnie dołączył do wspólnoty w Hongkongu.

Hong Kong 05

 

Następnie to ojciec Pascal, 8 lat później (2008), wyjechał do Australii na 2-letni pobyt w celu nauki języka angielskiego , aby następnie dołączył do wspólnoty w Hongkongu.

W 2014 roku do grupy dołączył ojciec Johny, jeszcze po dwuletnim pobycie w Australii.

Ojciec Johnny i ja wyjechaliśmy na misje później, ponieważ każdy z nas miał 2 lata doświadczenia duszpasterskiego na Madagaskarze. Tak nie było w przypadku ojca Williama, który wyjechał zaraz po święceniach.

Hong Kong 07Oblaci mają misję w Chinach i Hongkongu. Oba te pola misyjne używają języka chińskiego. Ale to, co różni się od siebie, to fakt, że Chińczycy w Hongkongu mówią tak zwanym kantońskim, podczas gdy Chińczycy w Chinach PR mówią tak zwanym mandaryńskim. Ojcowie William i Pascal nauczyli się języka kantońskiego, aby móc pracować w Hongkongu, a ojciec Johnny nauczył się języka mandaryńskiego, aby wyjechać do Chin.

Hong Kong 06Ponieważ nasze przybycie do Chin było inne, tak samo jest z zaangażowaniem w misję i odpowiedzialnością. Ojciec William jest już proboszczem parafii św. Alfreda, a ojciec David mianował mnie swoim wikariuszem.»

W marcu 2016 roku, Delegaturę w Hongkongu odwiedzili ojciec Mariusz Kasperski, przełożony Delegatury na Madagaskarze i ojciec Adam Szul - ekonom. Ojciec Mariusz napisał:

Hong Kong 08«Na zaproszenie Przełożonego Delegatury OMI w Hongkongu, ojca Sławomira Kalisza, ja i ojciec Adam Szul - ekonom, pojechaliśmy do Hongkongu do parafii i szkół, w których pracują Oblaci. Nasza wizyta trwała dziesięć dni, od 6 do 15 marca 2016 roku.

Nazwa Hong Kong oznacza: pachnący port. Przez 99 lat Hongkong był częścią Imperium Brytyjskiego (1898-1997). Teraz jest to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Ma około siedem milionów ludzi znanych jako Hongkongowie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Rzeki Perłowej na południowym wybrzeżu Chin i jest obmywane przez Morze Chińskie. Hongkong jest ósmym co do wielkości podmiotem handlowym i trzecim co do wielkości centrum finansowym na świecie. Około 50% mieszkańców Hongkongu jest niereligijnych, 35,3% Hongkongu to taoiści, konfucjanie lub buddyści, a 11,6% chrześcijanie (3,8% katolicy). Według władz regionalnych są tam również muzułmanie, hindusi, sikhowie i Żydzi.

 

 

Delegatura w Hongkongu należy do Prowincji Australii. W tym roku Oblaci obchodzili 50-tą rocznicę założenia misji w Hongkongu. Pracujący tam Oblaci pochodzą z kilku krajów. Podziwialiśmy wytrwałość misjonarzy w nauce języka angielskiego i chińskiego, czy to kantońskiego, czy mandaryńskiego. W tej Delegaturze pracuje trzech oblatów malgaskiego pochodzenia: o. William Meng, o. Pascal Rabemantasoa i o. Johnny Rakotoarisoa. Celem naszej wizyty było zobaczenie parafii i szkół, w których pracowali, aby przyjrzeć się całemu kontekstowi zawodowemu w Hongkongu.»

W 2018 roku ojciec Rabemanantsoa Jean Pascal powrócił do swojej pierwotnej Delegatury na Madagaskarze.

Hong Kong 09