Busz wokół Tamatave - VOLOBE i AMBODIBONARA

Odsłony: 4290

Tama2Volobe7

 

 

W 1988 roku, ojciec Henryk Marciniak przyszedł do Tamatave, aby zająć się buszem w zachodnio-południowej części Tamatave. W tym czasie przebywał na Matki Bożej z Lourdes.

 

Jako pierwszy Oblatów w tym buszu, objął trzy sektory :

Tama2Volobe1Tama2Volobe3

 

jeden, którym zajmował się diecezjalny ksiądz Felix - Volobe aż do Saviavy

 

 

 

Tama2Volobe9Tama2Volobe10

 

oraz dwa inne, które były pod nadzorem ojca Pietro Lonni, Monfortanina  - jeden na kanale Pangalana - Lalamby,

 

 

Tama2Volobe11Tama2Volobe12

 

 

a drugi na drodze do Antananarivo, w rejonie kopalń grafitu – Andranobolaha, Andranokobaka, Ambodibonara et Fanandrana.

W sumie było w tych trzech sektorach 48 villages à visiter. Było wielu oblatów, którzy pracowali w tym buszu.

W latach 1996 – 1997, te trzy sektory zostały połączone w dwa: Volobe i Ambodibonara (podzielone na regiony : Mahatsara, d’Andranobolaha, Andranokôbaka).

 

 

Tama2Volobe6Tama2Volobe4

Ojciec Stanislaw OLLER został odpowiedzialny za sektor Volobe, a ojciec IMBIRA Wenceslas pomagał w parafii NDL i dbał również o sektor Ambodibonara.

Te dwa sektory obejmują 75 kościołów - 43 w sektorze Volobe i 32 w sektorze Ambodibonara. W czasie wakacji, klerycy chętnie spędzają staż w tych sektorach.

 

 

Po 28 latach pracy duszpasterskiej w tych sektorach, oblaci stwierdzili, że liczba księży diecezjalnych w archidiecezji Tamatave wzrosła, i nadszedł czas, aby im oddać część tego buszu. Po dyskusjach z arcybiskupem i jego radą, diecezja była skłonna do pracy w sektorach Kanał Pangalana – Lalamby i w rejonie kopalń grafitu – Andranobolaha, Andranokobaka, Ambodibonara et Fanandrana. Oblaci zachowali sektor Volobe.

Następnie, podczas pielgrzymki do Andranokobaka, 15 sierpnia 2016 roku, ojciec Mariusz – Superior Delegatury na Madagaskarze – przygotował chrześcijan do tej przemiany.Tama2Volobe13

Tama2Volobe16

23 listopada 2016 roku w Ambodibonara, nastąpiło przekazanie tych dwóch sektorów księżą diecezjalnym. Wielu Oblatów, którzy pracowali w tych sektorach, przybyło na tę uroczystość. Chrześcijanie z całego buszu przybyli już 22 listopada, aby uczestniczyć w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Tej liturgii przewodniczyli ojciec RATOLOJANAHARY Georges Elysé były odpowiedzialny za te dwa sektory i ksiądz Catherien - nowy opiekun. Następnie o godzinie 21, tuż po kolacji, odbył się wieczór kulturalny i gala ewangelicka przeprowadzona przez młodzież przybyła z buszu, aby pożegnać się z Oblatami, którzy pracowali w tych sektorach przez 28 lat.

 

Tama2Volobe14

Tama2Volobe15

23 listopada o 9-tej rano, rozpoczęła się Eucharystii, której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji otoczony oblatami i księżmi diecezjalnymi. Pod koniec Mszy nastąpiło oficjalne przekazanie. Następnie o godzinie 12.30 - braterski posiłek z arcybiskupem Tamatave. Więc wszyscy chrześcijanie podziękowali nam i wyrazili swoją wdzięczność za pracę duszpasterską i wszystkie dobra, które zostały dokonane w tych sektorach.

 

 

Ojciec RATOLOJANAHARY Georges Elysé