Parafia « Św. Jana Chrzciciela » w Bras-Panon

Odsłony: 2075

01 EgliseParafia „Św. Jana Chrzciciela ”została kanonicznie utworzona 13 grudnia 1852 roku, ma długą historię i ważne miejsce w sercach chrześcijan na La Réunion. Jego zegar, pierwotnie założony w 1885 roku, wyremontowany i odnowiony w 2007 roku, jest symbolicznym znakiem dla parafii i mieszkańców Bras-Panon. Sam budynek przeszedł wiele przebudów.

Pierwsza kaplica została zbudowana w 1840 roku. Zniszczona przez cyklon, została odbudowana w drewnie w 1853 roku. Dziesięć lat później, po przejściu kolejnego cyklonu o imieniu Jenny, kościół odbudowano z kamienia. Od 1973 roku do dnia dzisiejszego budynek pozostaje nienaruszony. Od początku istnienia wspólnoty chrześcijańskiej w Bras-Panon pracowało w tej parafii 39 księży, a wśród nich przez ponad 21 lat ojcowie Montfortanie.

02 Bras Panon 07Pierwsze miesiące pracy oblackiej na wyspie La Réunion są bardzo obiecujące w nowym rozdziale rozrastającej się Delegatury Madagaskaru oraz w rozszerzaniu misji oblackich. Nowi ojcowie, którzy tam pracują, mają jeszcze wiele do zrobienia i wiele kroków do podjęcia, aby poznać parafian, poznać ich potrzeby i zapoznać się z nimi. W każdym razie jest to wspaniały nowy rozdział, który Oblaci z Madagaskaru zaczęli pisać dla Zgromadzenia i całego Kościoła.

02 Bras Panon 04Nowi misjonarze zostali ciepło przyjęci w tejże parafii. Mieli łatwy kontakt z parafianami. Ojciec Andrzej i jego wikariusz Élysée mieli uspokoić nieprzyjemną atmosferę w parafii po chaotycznych wydarzeniach sprzed kilku lat.

Ojciec Elysée napisał kilka zdań o ich pierwszych krokach na tej wyspie :

« Nasz nowy etap, nie mniej ważny, prowadzi nas do postawienia naszych bagaży na wyspie La Réunion, francuskim departamencie położonym na Oceanie Indyjskim. Pierwotnie składająca się z dwóch ojcow, Andrzeja Serwaczaka i mnie. Nasza wspólnota osiedliła się w Bras-Panon, nadmorskim miasteczku położonym na wschodzie wyspy.

Pomimo niewielkiej odległości geograficznej od Madagaskaru, 800 kilometrów na wschód, wyspa La Réunion pozostaje dla mnie nieznaną krainą. Lokalną ludność charakteryzuje młodość i ich zróżnicowane pochodzenie, zarówno europejskie, jak i zachodnioafrykańskie, wschodnioafrykańskie, malgaskie, indyjskie, malezyjskie i chińskie. Ta różnorodność wpływa na kulturę tej wyspy charakteryzującą się w szczególności językiem kreolskim, jej kuchnią, a nawet muzyką (Sega, Maloya ...). Ze względu na różne pochodzenie ludności, główną religią praktykowaną na wyspie jest chrześcijaństwo, głównie rzymskokatolickie, ale także protestanckie, hinduizm (Tamilowie), głównie islam sunnicki i judaizm, społeczność chińska wielbi bohatera-wojownika, który stał się bogiem, Guan Di. Różne duchowe manifestacje wyznaczają dzisiejszy rok kalendarzowy, Dipavali, Boże Narodzenie, Ramadan, Pandialé i Wielki Post.

Nasze przystosowanie się na wyspie nie było pozbawione ograniczeń, ale wytrwałość i powołanie misyjne dały nam prawdziwe zdolności integracji. Moja pierwsza placówka była w Bras-Panon, całkowicie rolniczej gminie położonej około trzydziestu kilometrów od miasta Saint-Denis, stolicy wyspy. Parafia Bras-Panon obejmuje główny kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela i dwie inne kaplice :

 

04 Riviere du Mat

 

 

Kaplica w Rivière du Mât - ‘Matka Boża Zwycięska’

(obecnie w renowacji)

 

 

 

 

i kaplica w Rivière des Roches - ‘Świętego Ducha’ (renowacja zakończona w grudniu 2016 roku). »

03 Riviere des Roches 01   03 Riviere des Roches 02   03 Riviere des Roches 04

Następnie krokiem była instalacji relikwii świętego Jana Pawła II. To było niezapomniane wydarzenie. Zrobiliśmy triduum poświęcone św. Janowi Pawłowi II w październiku 2013 roku. Teraz, każdego roku, w tym samym czasie, świętujemy obchody na jego cześć. Co więcej, kilka miesięcy wcześniej, obchodzimy święto patrona naszej parafii - świętego Jana Chrzciciela. Parafianka dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tej uroczystości:

«… To właśnie filmem o wizycie Papieża Jana Pawła II na wyspie La Réunion w dniach 1 i 2 maja 1989 roku rozpoczęło się wczoraj czuwanie modlitewne (od godz. 19:00 do północy) poprzedzające intronizację relikwii byłego Papieża przewidzianą na to niedzielne popołudnie . „To bardzo wzruszające, gdy znów widzę te obrazy sprzed 24 lat. Byłem na lotnisku i na Mszy Świętej. Jakby to było wczoraj. Papież Jan Paweł II jest zawsze obecny w sercach i modlitwach mieszkańców La Réunion - opowiada Pierrette, wśród setek innych parafian, która uczestniczyła w czuwaniu w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się zaaranżowane miejsce dla relikwii.

Johny Ajorque, który należy do tej parafii, podziela te same opinie: „Jest jedynym papieżem, który postawił stopę na wyspie La Réunion. Jest bardzo kochany i szanowany tutaj. Relikwia, która ma zostać intronizowana, to sposób na upamiętnienie świadectw wiary i nauczania, które nam przekazał. Muszę również zauważyć, że w wierze chrześcijańskiej i katolickiej pozostajemy skupieni na Jezusie. Stąd znaczenie czuwania i przygotowań duchowych, od dzisiejszego wieczoru do północy i jutro od 10:00 do południa’.

Ojciec Andrzej Serwaczak, proboszcz parafii Bras-Panon, inicjator tego projektu, ze swojej strony zapewnia, że ​​pod względem organizacyjnym wszystko jest gotowe do oprawienia Mszy Świętej, której, w niedzielę od godz. 14:30, przewodniczyć będzie biskup Gilbert Aubry na targowisku w Bras-Panon, w obecności kilku tysięcy wiernych. Relikwia zostanie odsłonięta z okazji tej obiecującej uroczystości.

Niedziela 20 października 2013 roku była dniem intronizacji relikwii bł. Jana Pawła II. Zaczęło się o godzinie 10:00 modlitwą różańcową z Janem Pawłem II. Po południu Mszy św. przewodniczył biskup Gilbert Aubry. Powiedział, że „… ta relikwia, która została mi powierzona z rąk Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza (Arcybiskupa Krakowa), jest śladem genetycznym i środkiem łączącym wiernych z Janem Pawłem II”. W uroczystościach wzięło udział nieco ponad 3000 wiernych.

Ta relikwia na zawsze pozostanie w kościele w Bras-Panon. Co do Jana Pawła II, zostanie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.»

05 relique 01   05 relique 02   05 relique 03   05 relique 04

06 Mlodziez 01W lutym 2017 roku w parafii Św. Jana Chrzciciela w Bras-Panon powstała grupa młodzieżowa św. Jana Pawła II. Sami piszą o powstaniu tej grupy:

«Młodzieżowa grupa Świętego Jana Pawła II narodziła się w lutym 2017 roku i została oficjalnie zaprezentowana naszej społeczności podczas niedzielnej mszy św. 17 lipca 2017 roku.

Mamy prawie trzydziestu członków (młodzież i odpowiedzialni), zaangażowanych w różne posługi naszej parafii: chórzyści, słudzy ołtarza, lektorzy itd. Chcemy iść za przykładem św. Jana Pawła II poprzez modlitwę, chwałę, tańce, pokazy, skecze, mimiki i zabawy. Organizujemy żywą szopkę, drogę krzyżową, animujemy niedzielne msze św. (objaśnienia tekstów biblijnych poprzez ilustracje itp.), wycieczki tematyczne…

Bierzemy czynny udział w najważniejszych świętach liturgicznych, mówimy świadectwa… Nasza grupa jest otwarta dla wszystkich młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć w życiu parafii i wiernie naśladują Chrystusa, idąc za przykładem św. Jana Pawła II.
Zapraszamy wszystkich młodych ludzi po bierzmowaniu (od 12 lat), aby wspólnie przeżyć to piękne doświadczenie wspólnoty. Wszystkie proponowane działania pozwalają każdemu z nas żyć po bratersku, wzbogacać nasze chrześcijańskie życie, pomagając sobie nawzajem budować nas samych.

Wreszcie grupa młodzieży św. Jana Pawła II pragnie urzeczywistnić wezwanie naszego Ojca Świętego, Papieża Franciszka, a mianowicie: '...szanować naturę, głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu i stać się współtwórcą’.»

06 Mlodziez 02   06 Mlodziez 03   06 Mlodziez 04

We wrześniu 2017 roku, ojciec Andrzej Serwaczak, proboszcz parafii „Św. Jana Chrzciciela” - Bras Panon na wyspie La Réunion, wysłał e-mail do przełożonego Delegatury Madagaskaru z propozycją dla Oblatów, aby wygłosić trzydniowe rekolekcje przed obchodami Niedzieli Miłosierdzia Bożego - 8 kwietnia 2018 roku.

Przełożony szukał kogoś, kto by tam pojechał, ale zauważył, że wszyscy Oblaci zaangażowani w animację kultu Bożego Miłosierdzia byli w tym okresie bardzo zajęci, właśnie animacją i przygotowaniem obchodów niedzieli Miłosierdzia Bożego w diecezjach, w których działali. Wreszcie, biorąc pod uwagę swoje doświadczenie w tej dziedzinie, przyjął tę propozycję. Przez pięć lat był kapelanem kultu Jezusa Miłosiernego w Tamatave i przez trzy lata w Morondava. Przedstawia przebieg tej uroczystości:

07 Misericorde 03   07 Misericorde 01   07 Misericorde 02   07 Misericorde 04

«Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na wyspie La Réunion znajduje się w Cambuston, na terenie parafii 'Notre Dame du Bon Secours" - Quartier Français. Co roku w Niedzielę Miłosierdzia parafianie organizują na stadionie miejskim z pomocą władz miasta uroczystą Mszę Świętą w plenerze, dla całej diecezji, czyli całej wyspy.

Te obchody Niedzieli Miłosierdzia poprzedziło i przygotowało duchowo Triduum, czyli trzydniowe rekolekcje w czwartek, piątek i sobotę wieczorem. W sobotę wieczorem, w wigilię święta, Msza św. była animowana przez młodzież. Przygotowali całą liturgię i czuwanie modlitewne w nocy, w tym teatr o Synu Marnotrawnym. Pomogło to młodym ludziom zidentyfikować się z sytuacją i pójść do spowiedzi.

W niedzielę Miłosierdzia, rano 8 kwietnia 2018 roku, przez dwie godziny odbyliśmy procesję z obrazem Jezusa Miłosiernego w dzielnicy miasta, w której znajduje się parafia. Ulewny deszcz nie zniechęcił chrześcijan do udziału…

… Po przybyciu na stadion wszyscy chrześcijanie podeszli do obrazu Jezusa Miłosiernego, aby mu oddać cześć, czyli ukłonić się i rzucić kwiaty. Później była animacja duchowa, pieśni, modlitwy, cisza, a także moje rozważania. Po południu, o 15:00, biskup Gilbert Aubry, przewodniczył Mszy św. w intencji około dziesięciu tysięcy chrześcijan, którzy wypełnili cały stadion."