Cyklon Alvaro

Odsłony: 68

Alvaro 02W wyniku burzy zginęło pięć osób, rannych zostało ponad 16 000 osób, a zalane zostało 200 hektarów pól ryżowych.

Na Madagaskarze rok 2024 rozpoczął się sezonem cyklonowym: 1 stycznia około godziny 19:30 czasu lokalnego w południowo-zachodnie wybrzeże kraju uderzył cyklon „alvaro”.

To właśnie w Morombe oko cyklonu dotarło po raz pierwszy na ląd, a następnie skierowało się na północ w kierunku Morondava. Według wstępnego raportu Biura ds. Zarządzania Ryzykiem i Katastrofami gwałtowny wzrost poziomu wody między tymi dwoma miastami spowodował prawie 500 osób dotkniętych katastrofą.

Pour le général Elack Andriakaja, son directeur général, la situation a été globalement maitrisée : « Il y a des rizières inondées, pour ne pas dire détruites. Des poteaux de la Jirama [la compagnie nationale de distribution d’électricité] sont aussi tombés. Il n’y a pas de morts ni de blessés jusqu’à présent parce que la population et les autorités se sont préparées à temps à l’arrivée du système. »

Alvaro 03

Zdaniem generała Elack Andriakaja, dyrektora generalnego, sytuacja została ogólnie opanowana: „Pola ryżowe są zalane, żeby nie powiedzieć zniszczone. Upadły także słupy Jirama (krajowego przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii elektrycznej). Jak dotąd nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych, ponieważ ludność i władze przygotowały się na czas na nadejście cyklonu. »

Intensywność „Alvaro” spadła w miarę dotarcia na ląd. Według Rivo Randrianarisona, głównego synoptyka w Météo Madagascar, burza tropikalna wkrótce zamieniła się w cyklon: „Udało nam się oszacować prędkość wiatru do 110 km/h, podczas gdy faza cyklonowa zaczyna się od 120 km/h . Przyzwyczailiśmy się, że systemy wpływają na zachodnie wybrzeże Madagaskaru w styczniu, ale nie tak wcześnie, jak ten na początku roku."

O godzinie 7:00 we wtorek 2 stycznia 2024 r. centrum cyklonu Alvaro znajdowało się w regionie Haute Matsiatra. Jego ruch jest zorientowany na wschód z prędkością około dziesięciu kilometrów na godzinę. W ciągu dnia zjawisko będzie przechodzić w pobliżu Fianarantsoa, ​​a nocą wyjdzie w morze w regionie Fitovinany.

Na swojej drodze w dalszym ciągu generowało się poważnie zaburzone warunki pogodowe. Silne podmuchy i intensywne deszcze nawiedzają obszary przecięte depresją Alvaro.

Po powrocie na morze Alvaro ponownie chwilowo zamienił się w burzę tropikalną, po czym szybko ewakuował się w kierunku południowo-wschodnim.

4 005 zalanych domostw

Alvaro 04

 

Według tymczasowego raportu Krajowego Biura ds. Zarządzania Ryzykiem i Katastrofami (BNGRC), dostarczonego w środę 3 stycznia o 19:00, burza tropikalna spowodowała śmierć pięciu osób. Zgony odnotowano w Beroroha, Manakara i Vohipeno. Dotknęło to 16 290 osób, a 8 327 innych zostało wysiedlonych. Jeśli chodzi o szkody materialne, zalanych zostało 4005 domów, 400 innych zostało uszkodzonych, a 87 domostw zostało całkowicie zniszczonych. Do 8 obiektów zbiorowego zakwaterowania ewakuowano 564 osoby ze 133 gospodarstw domowych. Miało to wpływ również na edukację – 12 klas kompletnie zniszczonych, a 4 inne uległy częściowemu zniszczeniu, co zakłóciło edukację dzieci.

 

Pomoc w nagłych wypadkachAlvaro 05

Grunty rolne, będące ważnym źródłem dla wielu społeczności, również mocno ucierpiały. Zalanych zostało prawie 200 hektarów pól ryżowych, co zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu dotkniętego regionu. W obliczu tej sytuacji władze lokalne mobilizują się, aby zapewnić doraźną pomoc ofiarom klęsk żywiołowych oraz wysłania materiałów niezbędnych do odbudowy szkół i domostw.

Zalanie pól ryżowych było szczególnie znaczące, ponieważ pod wodą znalazło się 200 ha. Najbardziej znaczącym uszkodzeniem była uszkodzone droga RN7, przy PK 416+300, w miejscowości Mahazengy, obok miasta Fianarantsoa. Od wczorajszego popołudnia obowiązuje tam zakaz ruchu pojazdów ciężarowych. Mogą przez nią przechodzić wyłącznie piesi i lekkie samochody.

Alvaro to pierwsza silna burza tropikalna, która nawiedziła Madagaskar w sezonie cyklonowym 2023–2024, który rozpoczął się w listopadzie 2023 r. i zakończył się w kwietniu tegoż roku.

O. Henryk Marciniak OMI

Superior OMIFILM