Drodzy czytelnicy,
Z radością dzielę się z Wami naszym duchowym doświadczeniem. Po pracy, opiece duszpasterskiej i różnych zajęciach poświęcamy kilka dni na rekolekcje, aby pobudzić i wzbogacić nasze życie duchowe. Nasza Konstytucja nr 35 przypomina nam, że rekolekcje wiążą się z czasem na modlitwę osobistą i wspólnotową, na refleksję i odnowę.
Było nas 32 Oblatów ze wspólnot i misji oblackich na Madagaskarze i na wyspie Reunion, aby wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu, które miało miejsce w Itaosy (Antananarivo). Kaznodzieją był wybrany o. Alfonso BArtollota omi z Włoch, ale z Prowincji francuskiej, który od końca października 2022 roku przebywa na Madagaskarze na roku sabatycznym. Jako temat wybrał: „Serce - Jedna misja: radość z BYCIA osobą religijną. MIEĆ otwarte serce i ŻYĆ nową misją.”
Ojciec Alfonso rozpoczął od przypomnienia, że misja jest w centrum naszego serca. Serce, które musi się bardziej otworzyć. Serce, które nie może być podzielone, ale serce, które jest gotowe odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa. W rzeczywistości nie można być nieszczęśliwym religijnie. „Dam wam serce nowe” (Ezechiela 36,26). Aby mieć nowe serce, potrzebujesz pragnienia.
Jeśli chodzi o misję: przeżywanie nowej misji to przeżywanie w nowy sposób misji, którą otrzymałem. Przeżyj misję w nowy sposób jako wspólnota lub dystrykt. Musimy nieustannie odnawiać się razem, aby nie ryzykować zaśnięcia w bieżącej misji. Misja nie jest statyczna, ale dynamiczna. Popycha nas do poznawania innych.
Musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, że tylko Bóg zna głębię serca każdego człowieka: serce może objawiać radość, smutek, nienawiść z powodu tego, co nas otacza. Korzystamy z samochodu: musimy okresowo poddawać go przeglądowi technicznemu. My także musimy widzieć stan zdrowia naszych serc.
Szkoła Maryi
My, misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, mamy Maryję za patronkę Zgromadzenia. Ewangelista Łukasz (1,26-38) opowiada o zwiastowaniu, opisuje, co działo się w życiu tej kobiety. Postawa Maryi, gdy mówi „tak”, skłania także nas, oblatów, do zrewidowania naszego oddania Bogu. Ta historia stawia nas przed niesamowitą rzeczywistością, której nigdy się nie spodziewaliśmy.
1) Maryja, Niewiasta ufności: jej wiara jest prosta, ale potężna. Znak pędu i dynamizmu (misja dynamiczna, a nie statyczna). Ten tekst zachęca nas do ponownego odkrycia wewnętrznej witalności. Pokora: oczekiwanie i powitanie. „Tak” Maryi jest „tak” wierzącej kobiety, „tak” służebnej. Ale przed poddaniem musisz uwierzyć. Musisz wierzyć w misję oddania się w służbę. Tekst ten zaprasza nas także do przemyślenia naszego osobistego powołania, wtedy każda osoba bardziej angażuje się w wybór drogi, którą ma podążać (zgromadzenie).
2) Boża inicjatywa: to Bóg zrobił pierwszy krok i poprzez pozdrowienie anioła Bóg wybrał Ją na Matkę Zbawiciela. W naszym wypadku, to także sam Bóg wybrał każdego z nas. W przeciwieństwie do Zachariasza, który udał się do świątyni, Marię odwiedził anioł. Można powiedzieć, że Maryja jest już w Bożym planie bycia pierwszym fizycznym tabernakulum Syna Bożego. Następnie początkowe pozdrowienie brzmi: Emmanuel - Bóg z nami. Dyspozycyjność Maryi musi inspirować zakonników.
3) Bóg przychodzi do nas nieustannie: Bóg objawia się, komu chce. Dał nam sygnał w bardzo konkretnym momencie. Przeglądanie i rewizja własnego powołania jest osobistą pracą.
4) Powołanie i dialog, który prowadzi do misji: Maryja zadaje pytanie (dialog) - Chce wiedzieć trochę więcej o tym, jak osiągnąć tę rzeczywistość? Anioł zapewnia ją, że wszystko, co niemożliwe dla ludzi, jest możliwe dla Boga. Na początku swojego pontyfikatu Benedykt XVI powiedział: „Nie lękajcie się!” Zdanie zachęty dla całej ludzkości.
5) „Tak” jako odpowiedź na zaangażowanie: trzymanie się planu Bożego. Oddaje się całkowicie w służbę Bogu. Maryja określa siebie jako służebnicę Pańską. Jak my, zakonnicy oblaci, moglibyśmy się określić w obliczu misji, którą powierza nam Bóg ?
Szkoła Jezusa
« Być współczesnymi uczniami-misjonarzami »
Ojciec kaznodzieja podzielił się wyborem 12 Apostołów (Łk 6,12-16). Jezus nawiązuje relację z Bogiem w modlitwie, zanim wybierze dwunastu. Jezus odchodzi, aby się modlić. Dodanie kolejnego imienia oznacza przywiązanie i zaangażowanie w odpowiedź na wezwanie Chrystusa. Wybierając dwunastu, to Jezus przejmuje inicjatywę, przychodzi i powołuje uczniów.
Rybak człowieka: W dalszym ciągu wyciągamy ludzi z sytuacji ubóstwa, trudności i niepewności. My, osoby religijne, jesteśmy posłani, aby pomagać ludziom w ich trudnych sytuacjach. Ten fragment Ewangelii może być dla nas dzisiaj wyzwaniem w różnych okolicznościach. Dlatego jesteśmy wezwani do niesienia pomocy osobom, które naprawdę potrzebują naszego wsparcia. I tam także stajemy się rybakami ludzi.
Jednodniowa wycieczka
Po rekolekcjach mieliśmy okazję razem wyjechać i znaleźć odpowiednie miejsce do dalszego budowania braterskiej relacji. Atmosfera była sprzyjająca, ponieważ każdy mógł wyrazić swoją radość poprzez różnorodne zajęcia rekreacyjne, karaoke i wiele innych. Dobrze jest żyć w tej rodzinie zakonnej i jak tu nie dziękować Bogu, który powołał nas do wspólnego życia? Dzień był piękny i mamy nadzieję, że ta jedność będzie się rozwijać i wzbogacać.
O. Lucien RAKOTOARISOA omi