Dom Centralny
Kim jesteśmy ?
-
Odsłony: 6262
Oblaci Maryi Niepokalanej (łac: Congregatio Missionariorum Oblatorum B. M. V. Immaculatae) fsą Zgromadzeniem misyjnym na prawach papieskich, dedykowane głównie do misji. Zostaliśmy założeni 200 lat temu, w Aix-en-Provence 25 stycznia 1816 roku przez św. Eugeniusza (1782-1861), francuskiego kapłana z diecezji Marsylii. Instytut został uznany przez papieża Leona XII 17 lutego 1826 roku.
Jest nas 3800 członków - młodych, starszych, oblatów w formacji, kapłanów, braci. Spośród nich 525 są w formacji pierwszej z ślubami czasowymi. Jeżeli popatrzymy na formację, to najwięcej członków mamy w Afryce - 222 młodych ludzi. Pracujemy na pięciu kontynentach. Korzenie zasadzone w Aix-en-Provence pięknie zakwitły: jest nas ponad 830 w Afryce, 980 w Europie, 770 w Azji, 450 w Ameryce Łacińskiej, 720 w Kanada-USA. (20 stycznia 2015)
I co robią wszyscy ci ludzie ? Robimy wszystko. Nie jesteśmy wyspecjalizowani, z wyjątkiem nagłych potrzeb. Czasami wystarczyło, że jakiś biskup przybył do naszego założyciela i powiedział mu: „Nie mam nikogo”, aby zaraz go rozgrzać. Szybko przeglądnął swój personel, a przez różne zmiany tu i tam, uwalnia 2 lub 3 współbraci do nowych potrzeb. W 1841 roku, zgromadzenie wysłało pierwszych misjonarzy do Kanady. I to trwa do dziś.
- "Ktokolwiek chce stać się jednym z naszych, musi spalić pragnienie własnej doskonałości, aby być zapalony miłością do Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła, żarliwą gorliwością o zbawienie dusz." (Reguły z 1853)
- "Oblaci, „przeznaczeni do głoszenia Ewangelii Bożej” (Rz 1, 1), idąc za Jezusem Chrystusem porzucają wszystko." (Konst. 2)
- "Wzorem ich życia jest wspólnota Apostołów z Jezusem." (Konst. 3)
- "Głosić, tak jak Apostoł, «Jezusa Chrystusa i to Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego... nie w uwodzących słowach, lecz przez ukazywanie ducha», to znaczy, pokazując, że rozważyliśmy w swoim sercu słowa, które głosimy i że zaczęliśmy od praktykowania, zanim przystąpiliśmy do nauczania." (Reguły z 1826)
- "Wszędzie bowiem nasze posłannictwo polega na tym, aby najpierw iść do tych, których sytuacja głośno woła o nadzieję i zbawienie" (Konst. 5)
- "Gorliwość każdego powinna być podtrzymywana przez miłość braterską. Domaga się tego wierność wobec testamentu Założyciela: «Zachowujcie między sobą miłość, miłość, miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz'" (Konst. 37)
Te kilka cytatów jednocześnie pokazują realizm i ideał naszego życia. Czasami jesteśmy przerażeni widząc w co jesteśmy zaangażowani.
Oblaci przybyli na Madagaskar w 1980 roku na zaproszenie biskupa Toamasina Jérôme Razafindrazaka.
Madagaskar, który pod względem wielkości jest piątą wyspą na świecie, z 23 milionami mieszkańców i powierzchni 592 000 km2. Według badań naukowych, na Madagaskar był na początku bezludną wyspą. Był zaludniany poprzez etapy, przez nawigatorów z Polinezji, Indonezji, Malezji, Afryce Wschodniej i Arabii. Często mówimy, że Madagaskar jest mieszaniną Afryce i Azji. Malgasze dzielą się na 18 głównych plemion.
Oblaci na Madagaskarze są narodowości polskiej i malgaskiej. Obecnie jest nas 44 ojców, 3 braci z ślubami wieczystymi i dwóch braci w formacji, 28 scholastyków, 4 nowicjuszy i 12 prenowicjuszy. Czterech ojców z naszej Delegatury otrzymało obediencje do innych prowincji misyjnych. Pracujemy w czterech diecezjach (Toamasina, Antananarivo, Fianarantsoa i Morondava).
Większość Oblatów pracuje w diecezji Toamasina. Pracujemy głównie w buszu, w niektórych parafiach miejskich i kapelaniach. Oblaci obejmują prawie połowę działalności duszpasterskiej w diecezji Toamasina.
W diecezji Fianarantsoa pracujemy na razie tylko w mieście. Mamy parafię, seminarium i Centrum Audiowizualne Omifilm. W diecezji Morondava mamy parafię, szkołę, pracę w szpitalu i nową misję w buszu - Befasy.
Niedziela Chrystusa Króla (22 listopada 2020 r.) w Toamasinie - mieście portowym na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru - odbyły się główne uroczystości jubileuszowe - 40-ta rocznica obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na wyspie. Eucharystii przewodniczył kard. Désiré Tsarahazana - Ordynariusz Archidiecezji Toamasina. Mszę św. Koncelebrowało kilkudziesięciu oblatów, z Przełożonym Delegatury na Madagaskarze - o. Mariuszem Kasperskim. Uroczystość zgromadziła rzesze wiernych, którzy uczestniczyli w modlitwie w kościele i poza jego murami przed specjalnie ustawionym dużym ekranem.
Obecnie nasza Delegatura na Madagaskarze liczy:
- 13 prenowicjuszy, kandydatów do naszego Zgromadzenia
- 9 Nowicjuszy
- 40 kleryków w Seminarium Duchownym
- 3 Braci
- 51 Ojców
My, Oblaci
-
Odsłony: 3926
Oblaci Maryi Niepokalanej (łac: Congregatio Missionariorum Oblatorum B. M. V. Immaculatae) fsą Zgromadzeniem misyjnym na prawach papieskich, dedykowane głównie do misji. Zostaliśmy założeni 200 lat temu, w Aix-en-Provence 25 stycznia 1816 roku przez św. Eugeniusza (1782-1861), francuskiego kapłana z diecezji Marsylii. Instytut został uznany przez papieża Leona XII 17 lutego 1826 roku.