Dni Interdyscyplinarne

Odsłony: 281

EtudiantsW tym roku, pod koniec stycznia, zacząłem prowadzić zajęcia z komunikacji społecznej w Salezjańskim Wyższym Instytucie Filozoficznym (ISSaPh). W tym roku mam 15 studentów trzeciego roku filozofii.

Logo Philos

 

 

Salezjańskie Centrum Studiów i Badań (CSER) wraz z ISSaPh zorganizowało dla publiczności uniwersyteckiej (poziom licencjatu i nie tylko) Dni Interdyscyplinarne (15-16 marca 2023 r.) pod hasłem: «Międzykulturowość w służbie lepszego wspólnego życia».

 

 

 

 

Problem

Pomimo ciągłego odwoływania się do fihavanany, centralnego elementu kultury malgaskiej, Madagaskar stoi obecnie w obliczu ruchów, które podważają jedność kraju. Werbalna agresja ze strony partii politycznych nie jest już rzadkością i zyskuje na popularności. Sieci społecznościowe i organizacje komunikacyjne nie wahają się iść w tym kierunku. Ze swojej strony rządzący wykazują chęć narzucenia jednolitego koloru. Taka sytuacja sprzyja jedynie kulturze podziałów, nienawiści w społeczeństwie. Uwzględnienie innego czy poczucie odmienności jest dalekie od akceptacji. Taka sytuacja jest sprzeczna z zasadą fihavanany, dla której szczególne znaczenie ma poczucie gościnności.

W zmieniającym się społeczeństwie pluralizm lub różnorodność należy postrzegać jako sposób na wzbogacanie się. Jeśli Czerwona Wyspa chce wejść na ścieżkę rozwoju, niezbędny jest skuteczny wkład innych. Odniesienie do pojedynczej myśli jest coraz bardziej przestarzałe. Ny taon-trano tsy vitan’ny irery („Budowa domu nie jest dziełem jednostki”). Musi zwyciężyć kultura dialogu, szacunek dla inności. Naród potrzebuje nowego rozpędu, który pomoże mu przejść od panującego obecnie stanu ubóstwa do coraz bardziej godnego życia. Pod tym względem krzewienie kultury dialogu jest drogą nieuniknioną. Takie podejście jest zgodne z duchem Synodu dla Synodalności (2021 – 2023): « Komunia – Uczestnictwo – Misja ».

Conf 01Było nas 9 prelegentów :

  • podejście biblijne : o. Luc Olivier
  • podejście teologiczne : o. Donatien
  • podejście historyczne : prof. Charles Ratongavao
  • podejście filozoficzne I : o. Dossou
  • podejście filozoficzne II : prof. André
  • podejście socjologiczne : prof. Jules Razafiarijaona
  • podejście od roli komunikacji w promocji lepszego życia w zespole i jej znaczenie: o. Henryk MarciniakOMI

 

  • podejście pedagogiczno-wychowawcze : prof. Ignace Ratsimbazafy
  • podejście salezjańskie : o. Innocent

Po konferencjach był czas na debatę – pytania i odpowiedzi.

Conf 02Conf 03

Conf 06Conf 05

W mojej konferencji pt. « Rola komunikacji w promowaniu lepszego wspólnego życia i jej znaczenia » omówiłem najpierw podstawowe formy i cele komunikacji. Następnie mówiłem o przywództwie (leadership) – grupa pod wpływem jednostki. Następnie o tym, jak właściwie zarządzać konfliktami i o feedbacku (informacja zwrotna) – reakcji, która jest bardzo ważna we wspólnym życiu, jeśli chcemy je poprawić. Na koniec podałem wskazówki, jak przyjmować reakcje rozwojowe, pozytywne lub negatywne: zawsze należy stawiać na pozytywność, stawiać na regularny feedback, wybrać odpowiedni moment, nadzorować tę praktykę i oferować wsparcie.

O. Henryk Marciniak OMI
Superior OMIFILM - Fianarantsoa