Spotkanie regionu Afryka-Madagaskar w Senegal

Odsłony: 74

Wspólna sesja jest głównym spotkaniem Zarządu Generalnego (składającego się z Ojca Generała, Wikariusza Generalnego, 2 Asystentów Generalnych, 5 Radnych, Sekretarza Generalnego, Skarbnika Generalnego) z Wyższymi Przełożonymi (Prowincjałami i Przełożonymi Delegatury) oraz Przełożonymi Misji Regionu. W tym roku Senegal był gospodarzem tego spotkania, które trwało od poniedziałku 18 marca 2024 r. do soboty 23 marca 2024 r.

Przed przyjazdem do Senegalu każdy członek Zarządu Generalnego odwiedził na kilka dni Jednostkę w Regionie Afryka-Madagaskar (który jest podzielony na dwa Podregiony: Francuskojęzyczną i Anglojęzyczną), w ten sposób Ojciec Asodo HENRICUS OMI , Asystent Generalny ds. Formacji, przybył na Madagaskar.

Senegal 01   Senegal 02

Przed Wspólną Sesją Wyżsi Przełożeni i Przełożeni Misji naszego francuskojęzycznego Subregionu spotkali się już w Senegalu, aby porozmawiać o naszym życiu wewnętrznym. Spotkanie to było częścią corocznego spotkania.

Senegal 03Jak przeżyłem tę wspólną sesję? Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla Zarządu Generalnego, który programuje go dla wszystkich 5 Regionów świata oblackiego, ale jest także ważniejsze dla Regionu, który organizuje go wspólnie z Zarządem Generalnym i wita go. Krótko mówiąc, wspólna sesja odbywa się dla dobra Zgromadzenia i Kościoła.

Senegal 04Podczas Sesji poruszono wiele tematów i omówiono je zgodnie z porządkiem obrad: kierownictwo i administracja, wspólnota i restrukturyzacja, ochrona nieletnich i bezbronnych dorosłych, komunikacja/SPOS/Misja z młodymi ludźmi, komunikacja. Mieliśmy także dzień na zwiedzanie (miasto Dakar, wyspa Gorée), pielgrzymkę…

 

Senegal 05

Spotkanie odbyło się w braterskiej atmosferze. Osobista prezentacja pomogła nam poznać siebie jako pielgrzymów nadziei w komunii, zgodnie z tematem Kapituły Generalnej. Było to wielkie i historyczne spotkanie, które pogłębiło braterstwo i komunię w Regionie z Zarządem Generalnym i odwrotnie, dla dobra wszystkich, Zgromadzenia i Kościoła.

Msza inauguracyjna, której przewodniczył Arcybiskup Dakaru, pokazała nam, jak dobrze znani i uznani są w lokalnym kościele oblaci z Delegatury Senegalu.

Senegal 07

Prezentacja ojca Ferdynanda, przewodniczącego Regionu, na temat rzeczywistości RAM ukazała osiągnięcia i wyzwania, natomiast Komunikat Ojca Przełożonego Generalnego przypomina nam i rzuca wyzwanie obecnej sytuacji dla Zgromadzenia i Kościoła. Krótko mówiąc, Przełożony Generalny położył nacisk na :

Senegal 06

  • Komunia, która zasadniczo wypływa ze szczerego przywiązania do Jezusa Chrystusa, centrum naszego życia, przez modlitwę i która zakłada solidarność i pomocniczość ;
  • Życie wspólnotowe i misyjne, za które odpowiada każdy oblat. Bycie oblatem to przede wszystkim człowiek wspólnoty. Musimy zatem wzmocnić życie wspólnotowe ;
  • Ewangelizacja: najpierw żyć Ewangelią, którą głosimy. Innymi słowy, jesteśmy pierwszymi powołani do życia tą Ewangelią, zanim będziemy ją głosić innym, do których jesteśmy posłani ;

 

  • Trwałe nawrócenie osobiste i wspólnotowe, które nie jest możliwe i szczere bez modlitwy osobistej i wspólnotowej oraz bez wzajemnego słuchania… ;
  • Miejsce młodych (praca duszpasterska dla i z młodzieżą) i współpracownicy świeccy.
  • Pragnienie i praca na rzecz uświęcenia naszego życia, naszego powołania, przewidziana we wstępie naszych CC i RR (list naszego świętego Założyciela).

Z drugiej strony interwencja Ekonoma Generalnego pomogła nam otworzyć oczy i zająć się przyszłością finansową i gospodarczą Zgromadzenia w oparciu o poszukiwanie i wzmacnianie dochodów lokalnych dla każdej Jednostki.

Kwestia polityki i ochrony nieletnich i bezbronnych dorosłych przypomniała nam bardziej, jak bardzo wyniszczające jest dziś wykorzystywanie tych osób. Afryka nie jest w ogóle oszczędzana !

Senegal 08Jeśli chodzi o miejsce młodych ludzi (duszpasterstwo młodzieży) i współpracowników świeckich, jest to dziś nieuniknione i istotne w naszym życiu misyjnym OMI; chciałbym powiedzieć, że bez duszpasterstwa młodzieżowego i bez młodych Kościół nie zajdzie daleko, a bez świeckich współpracowników Zgromadzenie niewiele może zdziałać. Udowodnił nam to udział i prezentacja tej grupy młodych ludzi oraz świeckich współpracowników z Senegalu podczas Sesji.

Dziękuję Bogu, który skierował mnie do Senegalu, dziękuję administracji, która zaplanowała tę wspólną sesję; była to łaska i pomogła mi jeszcze więcej pracować na chwałę Bożą i zbawienie dusz! Serdecznie dziękujemy także Delegaturze OMI w Senegal, która przyjęła nas z oblackim sercem !

 

 

O. Alphonse RAKOTONDRAVELO, OMI

Superior Delegatury OMI-Madagaskar