Dzisiaj
Misjonarze Delegatury z Madagaskaru w Hongkongu
-
Odsłony: 2068
25 lutego 1996 roku, do Hongkongu przyjechał o. Michael Malloy OMI i rozpoczęto pierwszą pracę oblacką. Szkoła 'Notre-Dame College' i kaplica 'Notre-Dame Chapel' powstały w 1967 roku. 30 kwietnia 1967 roku w kaplicy Notre-Dame odprawiono pierwszą Mszę. 5 września 1967 roku rozpoczęły się zajęcia. Oficjalne otwarcie szkoły 'Notre Dame College' miało miejsce 27 października 1967 roku.
Początkowo ta szkoła była dla chłopców. W 1975 roku stała się koedukacyjna. 17 lutego 1975 roku, Oblaci otworzyli mieszaną szkołę podstawową ojców oblatów i jej kaplicę, znaną dziś jako 'Chapelle Saint-Eugène de Mazenod'. W ten sposób praca Oblatów w Hongkongu wzrosła o posługę duszpasterską w dwóch kaplicach oraz posługę wychowawczą w szkole podstawowej ojców Oblatów z sesjami porannymi i popołudniowymi a także w wieczorowej szkole 'Notre Dame'.
1 marca 1989 roku, Kardynał John B. Wu Cheng Chung, biskup Hongkongu, wyznaczył „Notre-Dame” na quasi-parafię. 30 maja 1992 roku “Notre-Dame” została pierwszą oblacką parafią w Hongkongu, kiedy kardynał nadał jej ten status i mianował proboszczem parafii o. Johna Wotherspoon, OMI.
1 marca 1990 roku, Przełożony Generalny Oblatów, O. Marcello Zago, utworzył Delegaturę Oblacką w Chinach. Mamy nadzieję, że poprzez szkoły i parafie Oblaci będą mogli służyć także mieszkańcom Chin kontynentalnych.
We wrześniu 1995 roku, Oblaci zostali skierowani do parafii "Objawienia Pańskiego" na wyspie Lantau. Ta parafia jest największą parafią w diecezji Hongkongu, obejmującą kaplice Tai O, Discovery Bay, Peng Chau, Mui Wo i Tung Chung. Oblaci, choć pracują w parafii, nie zapominają o najbardziej opuszczonych i wyszukują ich, służąc jako kapelani w kilku więzieniach na wyspie.
W sierpniu 2001 roku spełniło się marzenie Oblatów: przenieść się na kontynent, aby uczyć angielskiego, opiekować się ubogimi i pomagać miejscowej ludności.
Trzej Ojcowie Oblaci z Delegatury Madagaskaru otrzymało obediencje od Przełożonego Generalnego z Rzymu, aby dołączyć do Delegatury Oblatów w Chinach. Są to ojcowie: William Meng, Rabemanantsoa Jean Pascal i Rakotoarisoa Solohanitra Johnny. Ojcowie William i Jean Pascal otrzymali obediencje od Ojca Wilhelma Stecklinga, ówczesnego Przełożonego Generalnego, a obecnie biskupa diecezji Ciudad del Este w Paragwaju. Z kolei ojciec Johnny otrzymał obediencję od Ojca Louisa Lougena, obecnego Przełożonego Generalnego.
Ojciec Pascal opowiada o swoich pierwszych krokach w nowej Delegaturze:
«Jak wszyscy inni misjonarze, przed wyjazdem na misję„ Ad gentes ”, kandydaci muszą przygotować się zarówno psychicznie, jak i intelektualnie, a przede wszystkim duchowo. Musi mieć doskonały stan zdrowia i posiadać silne życia duchowe. Aby właściwie głosić Słowo Boże, trzeba mówić językiem narodu chińskiego. Oznacza to, że właściwa ewangelizacja wymaga doskonałej komunikacji między kapłanem a jego chrześcijanami.
Tak więc przed dołączeniem do zespołu oblackiego, który jest już w Chinach, nasza trójka pojechała uczyć się języka angielskiego do Australii. Znajomość języka angielskiego ułatwia naukę języka chińskiego, ponieważ Chiny są krajem anglojęzycznym. Po 2-3 letnim pobycie w Australii udaliśmy się do Chin, aby nauczyć się języka chińskiego. Ma to tłumaczyć, że pobyt w Australii przed wyjazdem do Chin jest koniecznością do opanowania języka angielskiego.
Z naszej trójki, ojciec William był pierwszym misjonarzem, który przybył do Australii zaledwie kilka miesięcy po święceniach kapłańskich w 2000 roku, aby uczyć się języka angielskiego przez 2 lata, a następnie dołączył do wspólnoty w Hongkongu.
Następnie to ojciec Pascal, 8 lat później (2008), wyjechał do Australii na 2-letni pobyt w celu nauki języka angielskiego , aby następnie dołączył do wspólnoty w Hongkongu.
W 2014 roku do grupy dołączył ojciec Johny, jeszcze po dwuletnim pobycie w Australii.
Ojciec Johnny i ja wyjechaliśmy na misje później, ponieważ każdy z nas miał 2 lata doświadczenia duszpasterskiego na Madagaskarze. Tak nie było w przypadku ojca Williama, który wyjechał zaraz po święceniach.
Oblaci mają misję w Chinach i Hongkongu. Oba te pola misyjne używają języka chińskiego. Ale to, co różni się od siebie, to fakt, że Chińczycy w Hongkongu mówią tak zwanym kantońskim, podczas gdy Chińczycy w Chinach PR mówią tak zwanym mandaryńskim. Ojcowie William i Pascal nauczyli się języka kantońskiego, aby móc pracować w Hongkongu, a ojciec Johnny nauczył się języka mandaryńskiego, aby wyjechać do Chin.
Ponieważ nasze przybycie do Chin było inne, tak samo jest z zaangażowaniem w misję i odpowiedzialnością. Ojciec William jest już proboszczem parafii św. Alfreda, a ojciec David mianował mnie swoim wikariuszem.»
W marcu 2016 roku, Delegaturę w Hongkongu odwiedzili ojciec Mariusz Kasperski, przełożony Delegatury na Madagaskarze i ojciec Adam Szul - ekonom. Ojciec Mariusz napisał:
«Na zaproszenie Przełożonego Delegatury OMI w Hongkongu, ojca Sławomira Kalisza, ja i ojciec Adam Szul - ekonom, pojechaliśmy do Hongkongu do parafii i szkół, w których pracują Oblaci. Nasza wizyta trwała dziesięć dni, od 6 do 15 marca 2016 roku.
Nazwa Hong Kong oznacza: pachnący port. Przez 99 lat Hongkong był częścią Imperium Brytyjskiego (1898-1997). Teraz jest to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Ma około siedem milionów ludzi znanych jako Hongkongowie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Rzeki Perłowej na południowym wybrzeżu Chin i jest obmywane przez Morze Chińskie. Hongkong jest ósmym co do wielkości podmiotem handlowym i trzecim co do wielkości centrum finansowym na świecie. Około 50% mieszkańców Hongkongu jest niereligijnych, 35,3% Hongkongu to taoiści, konfucjanie lub buddyści, a 11,6% chrześcijanie (3,8% katolicy). Według władz regionalnych są tam również muzułmanie, hindusi, sikhowie i Żydzi.
Delegatura w Hongkongu należy do Prowincji Australii. W tym roku Oblaci obchodzili 50-tą rocznicę założenia misji w Hongkongu. Pracujący tam Oblaci pochodzą z kilku krajów. Podziwialiśmy wytrwałość misjonarzy w nauce języka angielskiego i chińskiego, czy to kantońskiego, czy mandaryńskiego. W tej Delegaturze pracuje trzech oblatów malgaskiego pochodzenia: o. William Meng, o. Pascal Rabemantasoa i o. Johnny Rakotoarisoa. Celem naszej wizyty było zobaczenie parafii i szkół, w których pracowali, aby przyjrzeć się całemu kontekstowi zawodowemu w Hongkongu.»
W 2018 roku ojciec Rabemanantsoa Jean Pascal powrócił do swojej pierwotnej Delegatury na Madagaskarze.
Wyspa La Réunion
-
Odsłony: 3557
Dzień 27 sierpnia 2011 roku stał się historycznym dniem dla Delegatury Oblatów na Madagaskarze. W ten dzień, nasze Zgromadzenie podjęło kolejny krok w szerzeniu Ewangelii na Oceanie Indyjskim, w odległości 800 km od Madagaskaru. Ten obszar należy do państwa francuskiego.
Tego dnia, biskup wyspy Reunion - Gilbert Aubry - oficjalnie przyjął pierwszą grupę oblacką w parafii Św.Jana Chrzciciela. Pierwszy proboszczem został O. Andrzej SERWACZAK a O. Elysée RAHARINIRINA wikariuszem.
Minęło już kilka lat, kiedy to rozpoczęła się współpraca z Oblatów z Delegatury na Madagaskarze z diecezją La Réunion. Ta współpraca rozpoczęła się wcześniej, kiedy to ojcowie z Madagaskaru byli zapraszani na letnie zastępstwa w miejscowych parafiach. Dzięki dobrej pracy misjonarzy Oblatów i ich świadectwa z pracy misyjnej na Madagaskarze, skłoniły biskupa Gilberta do zaproszenia Oblatów na tę wyspę, aby podjąć stałą pracę w jego diecezji.
Od 24 do 28 sierpnia 2009 roku, O. Marek Ochlak, przełożony Delegatury oraz O. Adam Szul, ekonom Delegatury, złożyli pierwszą oficjalną wizytę na tej wyspie, aby przeprowadzić oficjalne rozmowy z tamtejszym biskupem. Po tej wizycie administracja delegatury dokonała wiele wysiłków, aby uzyskać pozwolenie od Administracji Generalnej na otwarcie tej nowej misji. W końcu udało nam się uzyskać zgodę na zmianę statusu Delegatury i rozszerzenie naszego terytorium na Madagaskar i Reunion. Z tym uprawnieniem otrzymaliśmy nową parafię.
Parafia Św. Jana Chrzciciela jest we wschodniej części wyspy, w Bras-Panon.
Kanonicznie erygowana 13 grudnia 1852 roku, ma długą historię i ważne miejsce w sercach chrześcijan tej wyspy. Jego zegar, założony w 1885 roku, naprawiony i odnowiony w 2007 roku, jest symbolem dla parafii i mieszkańców Bras-Panon. Kościół został poddawany wielu przebudowom. Pierwsza kaplica została zbudowana w 1840 roku. Zniszczona przez cyklon, została odbudowana w drewnie w 1853 roku. Dziesięć lat później, po przejściu cyklonu Jenny, kościół został odbudowany w kamieniu. Od 1973 roku aż do dziś, budynek pozostaje nienaruszony. Od początku wspólnoty chrześcijańskiej w Bras-Panon, było 39 kapłanów, a wśród nich, ponad 21 lat, ojcowie Monfortanie.
Na razie parafia obejmuje swoją działalnością również dwie kaplice należące do tej parafii - ojciec Andrzej i ojciec Elysée odwiedzają je regularnie, aby zapewnić obsługę duszpasterską.
Parafia posiada obecnie 12.000 wiernych. Oprócz stałych działań duszpasterskich i liturgicznych, w różnych grupach parafialnych, w niedzielę mamy cztery Msze Święte. Ta działalność przynosi wiele radości dla chrześcijan i jest bardzo aktywną i znaną parafią z różnego rodzaju inicjatyw. Nie tylko w zakresie napraw, konserwacji lub remontów, aby ulepszyć Kościoła, ale także z innych inicjatyw: przykład „Droga chrztu Św.” zbudowana w 2008 roku. Z czterema figurami, pokazuje katechumenów, którzy na swojej drodze spotkali Jana Chrzciciela.
Pierwsze miesiące pracy oblatów na wyspie Reunion są bardzo obiecujące w nowym programie Delegatury na Madagaskarze i w ekspansji oblatów na misjach. Nowi ojcowie, którzy tam pracują mają wiele do zrobienia. Przede wszystkim muszą poznać parafian i ich potrzeby. W ten właśnie sposób Oblaci na Madagaskarze rozpoczęli pisać nowy rozdział w historii Zgromadzenia i całego Kościoła.
Diakon Marcin Serwin OMI
Dom Centralny Delegatury - Soavimbahoaka - Antananarivo
-
Odsłony: 5435
Po wysłaniu młodych oblatów do Konga i do diecezji Antsiranana, aby mogli kontynuować studia, oblaci na Madagaskarze zaczęli myśleć o budowie nowego domu formacyjnego – scholastykatu, w dzielnicy Antananarivo – Soavimbahoaka, dla młodych ludzi, którzy chcieli wstąpić do zgromadzenia. Zakupili więc teren u Braci Szkolnych. 7 czerwca 1991 roku, firma budowlana RASOLOFOJAONA podpisała umowę z oblatami i rozpoczęto prace pod nadzorem brata Bogusława GUZIKA.
14 listopada 1992 roku, po krótkim pobycie oblatów u Braci Szkolnych, scholastykat w Soavimbahoaka jest otwarty. Dwóch formatorów było na początku odpowiedzialnych za formację: ojciec Jan SADOWSKI i brat Bogusław GUZIK. W tym rozpoczęło 9 scholastyków, którzy studiowali filozofię i teologię w Seminarium w Ambatoroka.
Dom był wykorzystany także do przyjęcia współbraci oblatów, którzy byli przejazdem w Antananarivo, a także ojców i braci, którzy uczyli się języka malgaskiego.
Gdy Seminarium w Ambatoroka zostało przekształcone w Instytut, delegatura postanowiła wybudować nowy scholastykat w Fianarantsoa. W czerwcu 1999 roku, formacja w domu w Antananarivo został całkowicie zamknięta, gdyż scholastycy przenieśli się do nowego scholastykatu na Mahamanina w Fianarantsoa.
Święcenia Kapłańskie 6 diakonów było owocem formacji, która odbywała się w tym domu na Soavimbahoaka. Było ich w sumie o wiele więcej, ale inni kończyli swoje studia już w Fianarantsoa.
Od 2004 roku, dom ten stał się głównym domem Administracji Delegatury na Madagaskarze, gdzie mieszka superior i ekonom delegatury. Dom ten przyjmuje także gości i współbraci oblatów przejeżdżających przez stolicę.
Administracja Delegatury OMI – Madagaskar
O. SZUL Adam - poprzedniekonom Delegatury, O. KOŚLIK Krzysztof - 4-ty Radny, O. IMBIRA Wenceslas - 3-gi Radny, O. RAKOTONDRAVELO Alphonse Philibert (Superior Delegatury), O. RAKOTOMALALA J. Rossina - 1-wszy Radny i O. JANIAK Grzegorz - obecny ekonom Delegatury
Misjonarze Delegatury malgaskiej OMI na wyspie Reunion
-
Odsłony: 2427
Minęło kilka lat od nawiązania kontaktów i współpracy Delegatury oblackiej Madagaskaru z diecezją La Réunion. Ta współpraca rozpoczęła się latem od comiesięcznych zastępstw ojców oblatów w kilku parafiach wyspy La Réunion. Dzięki dobrej pracy oblatów i ich szczerych świadectwach misyjnych w tych okresach wymiany, bp Gilbert postanowił zaprosić Delegaturę do zajęcia stałego miejsca w jego diecezji.
W dniach 24-28 sierpnia 2009 roku, ojciec Marek Ochlak, Przełożony Delegatury i Adam Szul, ekonom, wyjechali na La Réunion, aby odpowiedzieć na zaproszenie biskupa Gilberta Aubry. Celem tej wizyty jest założenie nowej misji oblackiej na tej wyspie. Ojciec Marek opisuje to spotkanie :
« Gdy tylko przyjechaliśmy, poruszyły nas oznaki braterstwa, jakie okazał nam biskup. Sam nas odebrał z lotniska. Jego powitanie podczas naszego krótkiego pobytu było ciepłe i serdeczne. Podczas naszego spotkania biskup Aubry wyjaśnił nam aktualną sytuację mieszkańców La Réunion z duchowego, kościelnego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia. Dał nam kilka katechizmów i dokumentów wyjaśniając potrzeby tej populacji. Kościół La Réunion jest popularnym kościołem, złożonym z różnych klas i z kilku narodowości: Reunion, Madagaskar, Indie, Mauritiusa, Seszelii, Rodriguan. Co doskonale wpisuje się w nasz oblacki charyzmat - „Ewangelizacja Narodów”.
Obecnie tylko 122 księży diecezjalnych i zakonnych służy 850 000 chrześcijan. To jest powód, dla którego biskup Aubry zachęca nas do założenia tej nowej misji nie później niż w sierpniu 2010 roku. Naszym pierwszym działaniem byłaby misja ludowa, promowanie kultu maryjnego, praca duszpasterska w parafii. Ten ostatni zajmie się ubezpieczeniem i życiem codziennym kapłanów, którzy tam będą pracować.
Krótko mówiąc, biskup Aubry jest bardzo optymistycznie nastawiony do założenia tej nowej misji i ma nadzieję, że nasz Zarząd Generalny udzieli nam pozwolenia."
Po tej wizycie Administracja Delegatury dołożyła wszelkich starań, aby uzyskać pozwolenie na otwarcie tej misji. Zgoda zostało ostatecznie przyznana wraz ze zmianą statusu Delegatury i rozszerzeniem naszego terytorium, takiego jak Madagaskar i Reunion. Dzięki temu zezwoleniu otrzymaliśmy nową parafię na wyspie La Réunion.
27 sierpnia 2011 roku, to historyczna data dla Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze. To był dzień, w którym nasze Zgromadzenie zrobiło kolejny krok, tworząc naszą ekspansję na Oceanie Indyjskim położonym 800 km od Madagaskaru i należącym do państwa francuskiego. Biskup La Réunion, Gilbert Aubry oficjalnie zaistalowł 27 sierpnia pierwszą wspólnotę oblacką w parafii „Św. Jana Chrzciciela”. Pierwszymi Oblatami byli: o. Andrzej Serwaczak, proboszcz i o. Élysé Raharinirina, wikariusz.
Personel wspólnoty oblackiej La Réunion:
O. Andrzej Serwaczak - proboszcz parafii «Św. Jana Chrzciciela» w Bras-Panon (2011-)
O. Élysée Raharinirina - wikary parafii «Św. Jana Chrzciciela» w Bras-Panon (2011-2013); administrator parafii «Św. Mikołaja» w Champ-Borne (2013-2015) ; proboszcz parafii «Św. Henryka» w Hell Bourg (2015-)
O. Kazimierz Kwiatkowski - proboszcz parafii «Św. Mikołaja» w Champ-Borne (2015-)
P. Waldemar Żukowski - proboszcz parafii « Świętego Ducha » w Tampon - Trois-Mares (2019-)