Ojciec i student w Rzymie

Odsłony: 92

01Ponad rok temu przełożony naszej delegatury poinformował mnie, że zostanę wysłany na studia z historii Kościoła do Rzymu – i tak się stało. Przyleciałem do Rzymu 10 maja 2024 r. To moje pierwsze doświadczenie na zewnątrz, więc nie było łatwo.

Podróż pomogła mi przeżyć misyjną przygodę i dokonać ciekawych odkryć. Do domu Generalnego przyjechałem taksówką, a ojciec przełożony Domu, Rathokoa Joseph Mokone OMI, powitał mnie z radością. Nie mówi po francusku, ale po angielsku i włosku. Był to dla mnie mały problem, ale byłem bardzo szczęśliwy.

02

Wspólnota przyjęła mnie ciepło podczas obiadu. Ogólnie rzecz biorąc, wspólnota mówi po włosku, ale, aby nas zintegrować, mówimy różnymi językami (angielski, francuski, hiszpański; w rzeczywistości są to trzy oficjalne języki Zgromadzenia). Mogę powiedzieć, że wspólnota Domu Generalnego bardzo pomogła mi w prawdziwej integracji z życiem i kulturą w domu i w Rzymie. Miesiąc po moim przyjeździe przybył także scholastyk Soasaotse Jean Paul z Madagaskaru, aby studiować teologię.

Nauka języka

03

 

Zaraz po moim przyjeździe ojciec przełożony towarzyszył mi w przygotowaniu niezbędnych dokumentów (bilet, poczta itp.) i w poniedziałek 13 maja rozpocząłem naukę języka włoskiego w Prolingua. Języka uczyłem się we wspólnocie trzech księży. To naprawdę wielka zaleta, że możemy sobie nawzajem pomagać. Codziennie rano uczęszczaliśmy na kurs, przez prawie cztery miesiące. Nie było łatwo, ale i tak była to przygoda. Aby ułatwić dostanie się na Uniwersytet Gregoriański, musieliśmy zapisać się na przyspieszony 100-godzinny kurs językowy. Na to poświęcony był wrzesień.

 

 

04Rzym, wieczne miasto

Oprócz kursów językowych, mieliśmy też czas wolny. Inni współbracia często zapraszali nas do odwiedzenia miasta lub historycznych miejsc Rzymu. To był dla nas kolejny atut: mogliśmy na przykład odwiedzić klasztor św. Benedykta, św. Scholastyki, cztery bazyliki większe i kilka mniejszych, Castel Gandolfo, gdzie papieże spędzali wakacje…

05

 

 

 Odbyła się także sesja nowych prowincjałów i przełożonych Zgromadzenia, więc wraz z nimi mieliśmy okazję odwiedzić miejsca odwiedzane przez naszego Założyciela, gdy przebywał w Rzymie w celu zatwierdzenia naszych Konstytucji i Reguł lub podczas innych podróży. W ciągu pięciu miesięcy od mojego przyjazdu łaską było poznanie miasta i naszego charyzmatu. Są to zarówno odkrycia, jak i „wspomnienia i pielgrzymki”.

 

 

Studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim

Rok akademicki rozpoczął się 7 października 2024 r. Jak wspomniałem powyżej, studiuję historię Kościoła, kierunek zaproponowany przez Administrację, ale który również bardzo mnie interesuje. W związku ze zmianą, jaka zaszła na Uczelni w ostatnich latach, nie możemy od razu rozpocząć studiów licencjackich na tym kierunku, musimy zaliczyć rok integracyjny, aby uzyskać maturę z historii. Mam nadzieję, że dzięki waszemu wsparciu modlitewnemu i łasce Bożej wszystko będzie dobrze.

Na koniec pragnę podziękować przełożonemu i jego Radzie za przysłanie mnie tutaj na studia, a dobroczyńcom za pomoc finansową i modlitewną. Jestem także bardzo wdzięczny wspólnocie Domu Generalnego za przyjęcie i różnorodną pomoc.

O.  ANDRIANJAFY Tojosoa Jean Honoré OMI