Naszą misję w Volobe tworzy 54 wspólnot chrześcijańskich (fiangonana) podzielonych na 12 inspekcji, pogrupowanych w 3 duże sektory (w środku): część centralna, południe i zachód. Jest nas trzech we wspólnocie : o. Rakotoarisoa Jean Théophile OMI – przełożony i ekonom domu, o. Rakotoharivelo Georges Rémi OMI oraz diakon Razanajatovo Aymar Marie Justin OMI na stażu diakonatu.
Najważniejsze wydarzenia naznaczyły naszą tegoroczną misję: stowarzyszenia katolickie, wizytacja kanoniczna, zastępstwo ojca Remi na Reunion, różne spotkania, budowy i praca fizyczna.
Dzień młodzieży
Wszystko odbywało się od 21 do 24 marca 2024 r. w Satrandroy w zachodniej części. Wydarzeniom przewodniczył o. Rakotoniaina Christian, dyrektor prenowicjatu w Tanamakoa, pomagał mu o. Remi Rakotoharivelo, odpowiedzialny za ruch młodzieżowy. Uczestnicy, było to około 500 młodych osób, przybyli 21 marca popołudniu. 22 i 23 marca były czasem dzielenia się, katechezy i różnorodnych zajęć. Podczas spotkania ojciec podkreślił dynamizm młodych ludzi do brania odpowiedzialności za Kościół. Są przyszłością Kościoła i obrazem katolickiej wiary chrześcijańskiej. Niedziela Palmowa (24 marca) była uroczystością eucharystyczną, której przewodniczył o. Remi, skupiającą się na temacie spotkania „Młodzi ludzie, nadzieja Kościoła”.
Spotkanie liderów ruchów „MDMK” C.V.X.
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego spotykała się od 3 do 5 maja 2024 r. . w Sahatangonie w części centralnej. Spotkanie przebiegło pomyślnie, a członkowie postanowili ulepszyć ten ruch, aby być wzorem dla społeczeństwa. Prezydent Rasidy Moïse podkreślił aktywne uczestnictwo wszystkich w animacji liturgicznej i prawdziwe życie tożsamością CVX. Był to także czas przygotowań do święta 15 sierpnia – uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Spotkanie ruchu FTMTK (katolicki ruch młodzieży rolniczej)
Spotkanie to odbywało się w dniach od 9 do 12 maja 2024 r. w Andaolaonjaza, w części południowej. Przewodniczył mu ojciec Théophile Rakotoarisoa, duszpasterz FTMTK. Uczestnicy przybyli 9 maja, a dwa kolejne dni były momentem dzielenia się i animacji wiary FTMTK, w tym głównej idei „człowieka stojącego mocno na nogach”, który musi działać szybko dla rozwoju ludzkiego. Ojciec Théophile podkreślał przewagę działania nad teorią. Mówił, że czas nie czeka na leniwych i że nigdy nie nadrobimy straconego czasu. Młodzi ludzie z buszu muszą zatem wiedzieć, jak zarządzać swoim czasem. FTMTK musi ciężko pracować, aby być dobrym przykładem dla społeczeństwa. Spotkanie zakończyło się mszą pożegnalną w niedzielę 12 maja. Uczestnicy wrócili do domów zadowoleni. W tym roku było ich mniej (około sześćdziesięciu), czyli nawet nie połowa członków ruchu w okręgu.
Po tych wydarzeniach odbyło się kilka podróży członków naszej wspólnoty:
- 28 maja wyjazd ojca Théophile do Antananarywy na spotkanie przełożonych naszej Delegatury.
- 30 maja przyjazd diakona Tovo do wspólnoty Volobe po rodzinnych wakacjach.
- 31 maja ojciec Brunot wyjechał do Toamasiny.
- 2 czerwca o. Remi wyjechał do buszu na obchód swoich wspólnot.
- 10 czerwca ojciec Théophile wrócił do Anatananarywy z powodu ciężkiej choroby swojego ojca.
Wizyta o. Alphonse Rakotondravelo, przełożonego Delegatury (14 do 16 czerwca 2024 r.)
Ojciec Rémi szukał go w Ambinanivalotra, gdzie przypływają łódki. Ta wizyta kanoniczna była niezapomnianym momentem dla naszej wspólnoty i wszystkich chrześcijan. Ojciec Alphonse udzielił bardzo dokładnych instrukcji inspektorom i katechetom każdej wspólnoty chrześcijańskiej. Podkreślił także znaczenie „przywództwa”, biorąc pod uwagę fakt, że stanowią oni filary na swoich terytoriach. Spotkanie to wzmocniło zapał, śmiałość i samoświadomość duszpasterzy w obliczu ich powołania do niesienia pomocy kapłanom w ich zadaniach. Z zeznań uczestników wynika, że nauczanie ojca Alphonse’a było dla nich zachętą, jego wszystkie słowa wyryły się w ich sercach i potrzebne były im jego przekonujące rady. Dla nas, członków wspólnoty Volobe, spotkanie z naszym przełożonym odnowiło także nasze życie duchowe, ludzkie i zapał apostolski jako misjonarzy oblatów. Zakończył swoją wizytę celebracją eucharystyczną w niedzielę 16 czerwca, po której odbył się braterski posiłek z inspektorami i katechetami.
Inne wyjazdy członków wspólnoty:
- Ojciec Remi przebywał na urlopie od 17 czerwca do połowy lipca 2024 r.
- 29 czerwca gościliśmy także scholastyka Auguste na miesięcznym stażu wspólnotowym. Był też w buszu z diakonem Tovo przez 12 dni.
- W dniach 15-22 lipca 2024 roku ojcowie wspólnoty udali się do Toamasiny na formację ciągłą. Diakon pozostał sam w domu, podczas gdy scholastyk August kontynuował swoje odwiedziny wspólnot chrześcijańskich w strefie środkowej i południowej.
- 24 lipca ojciec Remi wyjechał do Antananarywy, a następnie odbył misję na Reunion.
Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych (FET)
Odbywało się w dniach 25–28 lipca 2024 r. w Ambodilazana, w centralnej części dystryktu. Uczestnicy przybyli w czwartek 25 lipca. Kolejne dwa dni poświęcone były katechezie, animacji i próbom ceremonii „DINGANA” (stopnie przed przyjęciem do ruchu) dla każdej klasy i każdej grupy. Diakon Tovo zapewnił formację dla mpanabe (odpowiedzialnych), podkreślając wartość bycia nauczycielem i współpracownikiem Chrystusa. Uczył metod przekazywania orędzia dzieciom i przeżywania Eucharystii. Brat wraz z przewodniczącym ruchu FET opiekował się młodzieżą i dziećmi.
W sobotni wieczór o. Théophile przybył na spowiedź, mszę i na ceremonię powitania nowych członków Ruchu Eucharystycznego. W homilii wyjaśnił potrzebę uczestnictwa w Eucharystii z czystym sercem i gorliwą wiarą. Spotkanie młodzieży było sukcesem naszego regionu, gdyż wzięło w nim udział ponad 800 uczestników. Wszystkim udało się odnowić wiarę. Spotkanie zakończyło się wieczorem 28 lipca.
Brat Auguste również zakończył swój staż we wspólnocie i następnego dnia opuścił Volobe, udając się na rodzinne wakacje. 1 sierpnia 2024 r. do misji przybył scholastyk Bertrand, również na miesięczny staż pastoralny.
Spotkanie ruchu MDMK C.V.X.
To spotkanie odbywało się od 12 do 15 sierpnia 2024 r. w Sahafatranie, w zachodniej części dystryktu. Aby przewodniczyć temu spotkaniu diakon Tovo i brat Bertrand wyszli już 8 sierpnia, ponieważ Sahafatrana jest jednym z najbardziej odległych miejsc w naszej misji.
Uczestnicy przybyli w środę 13 sierpnia. Następnie 14 sierpnia diakon wygłosił konferencję na temat: „Maryja Dziewica – wzór wiary chrześcijańskiej”. Animował także odpowiedzialność wiernych na poziomie Kościoła, nie jako widzów, ale jako głównych aktorów wszelkiej działalności duszpasterskiej.
Brat Bertrand zadbał o przygotowania do liturgii i lekcje śpiewu. Powiedział: „Możemy zaświadczyć, że podczas tej uroczystości napełniła nas łaska Boża, ponieważ na 2 dni przed spotkaniem deszcz nie przestał padać, ale 15 sierpnia była piękna pogoda”. Po modlitwie wszyscy udali się na posiłek. Brat kontynuował swoje odwiedziny w buszu, a diakon wrócił do Ambodimanga, aby ojciec Théophile mógł udać się do Ambodimangan’i Sona, gdzie przewodniczył spotkaniu ministrantów z całego regionu.
Spotkanie ministrantów od 23 do 25 sierpnia 2024.
Uczestnicy przybyli 23 sierpnia. W sobotę rano brat Bertrand prowadził formację, popołudniu przeprowadzono wybory prezydenta okręgu, a wieczorem odbył się taniec „Sahoby” w wykonaniu różnych sektorów. W niedzielę celebrowana była msza pożegnalna, której przewodniczył o. Théophile. W homilii podkreślił wagę odpowiedzialności ministrantów podczas celebracji eucharystycznej. Są dla nas wszystkich wzorami szacunku do rzeczy świętych, jak zauważył kaznodzieja. Ojciec Théophile pokazał, że ci młodzi ludzie powinni być misjonarzami u siebie, w swoim codziennym życiu. Spotkanie to przyniosło nowe nadzieje ministrantom z dystryktu Volobe. Było ich ponad 300.
Święto dystryktu Volobe – od 4 do 8 września 2024
To wydarzenie zaczęliśmy świętować w tym roku, więc było to coś nowego dla wiernych z całego dystryktu. Celem tej uroczystości było zgromadzenie wszystkich zagubionych owiec i wzmocnienie jedności chrześcijan katolików w naszym okręgu. Zaprosiliśmy piłkarzy, którzy przybyli w czwartek 5 września. Natomiast wszyscy wierni przybyli 6 września. W piątek rano było spotkanie sektora południowego z sektorem centralnym. W sobotni poranek diakon wygłosił katechezę dla wszystkich obecnych na święcie. Ponieważ przedstawiciele sektora zachodniego nie przybyli, oba obecne sektory przeszły do fazy końcowej w sobotę 7 września po południu. W niedzielę 8 września odprawiliśmy uroczystą mszę z uroczystości Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której przewodniczył ojciec Théophile, w asyście diakona Tovo, inspektorów z 12 inspekcji i około 800 chrześcijan.
Diakon wygłosił homilię, zwracając uwagę na potrzebę chrześcijańskiego „tak” w obliczu Bożego wezwania. „Jesteśmy świadkami nadziei i modlitwy w naszym codziennym życiu. Nasze życie duchowe nie może się rozwijać, jeśli nie poznamy naszej ludzkiej natury. Zatem naszym pierwszym przeciwnikiem na tej pielgrzymiej drodze jest lenistwo. Musimy ciężko pracować, aby nasza wiara również doznała pocieszenia” – powiedział. Następnie, po celebracji eucharystycznej, wspólnie spożyliśmy posiłek. Ta uroczystość zainspirowała nas do pójścia dalej i kontynuowania wysiłków naszych poprzedników na poziomie duszpasterskim.
Naszym następnym działaniem będzie Dzień Ruchu FTMTK od 11 do 13 października w sektorze Ampitarafana w strefie centralnej. Następnie w dniach 21-24 listopada odbędzie się spotkanie wszystkich inspektorów, katechistów, przewodniczących rad duszpasterskich każdej wspólnoty chrześcijańskiej z kapłanami w Volobe.
Na zakończenie roku duszpasterskiego w dystrykcie odbędzie się pielgrzymka dla wszystkich agentów duszpasterskich – w dniach 6–10 grudnia 2024 r. do Andovoranto.
Działania na co dzień
W tym roku zbudowaliśmy magazyn z drewna i bambusa. Dla naszej wspólnoty naprawdę ważne jest to, abyśmy mieli gdzie przechowywać ryż i materiały kościelne.
Zbudowaliśmy także obejście do hodowli kurczaków. Nasza wspólnota podjęła również wysiłki, aby sadzić różne warzywa. Chcemy mieć świeże warzywa – z własnej uprawy.
Podsumowując, można stwierdzić, że życie duchowe naszej misji rozwija się – choć mniej osób przechodzi na wiarę chrześcijańską, nie brakuje wyznawców lokalnych wierzeń (np. tsaboraha), co zakłóca naszą pracę. Poza tym analfabetyzm utrudnia rozwój społeczny. Dlatego nadszedł czas, aby zrealizować projekt szkolny w ramach naszej misji.
Wspólnota oblacka z Volobe