Diecezja Fianarantsoa - Dzisiaj

Odsłony: 3876

Pierwsze wizyty rozpoznawcze błogosławionej Victoire Rasoamanarivo w 1873 roku, po dwóch latach od przybycia pierwszych jezuitów, Ojca Finaz; po misji bł. Jacques Berthieu i wytrwała misja ojca Jana Bejzyma w leprozorium w Maranie, a zwłaszcza pochowanie i przebywanie przez 14 lat zwłok błogosławionego Rafiringa na cmentarzu w Kianjasoa; użyźnia glebę naszej misji i wydaje owoce w nowych i licznych powołaniach.

Kościół katolicki jest więc dobrze zakorzeniony w Fianarantsoa. Wszystko jest możliwa dzięki wsparciu wielu zgromadzeń zakonnych, które pracują z nami, od chwili przybycia pierwszych misjonarzy jezuitów w 1871 roku i rok później Sióstr Świętego Józefa z Cluny w 1872 roku.

Szkoły i formacja młodzieży na rzecz rozwoju, szpitale i poradnie, wraz z ruchami katolickimi i katechezami, są głównymi działaniami podejmowanymi przez tych mężczyzn i kobiet w naśladowaniu Chrystusa. Świadectwo ich życia i charyzmat są znakiem owocnej działalności w naszym regionie.

Miasto Fianarantsoa znajduje się 400 km na południe od Antananarivo, stolicy Madagaskaru. Diecezja Fianarantsoa obejmuje duży obszar, ponad 25 000 km2. Kaplica w Loholoka nad morzem w dystrykcie Ampasimanjeva oddalona jest 220 km; graniczne dystrykty Soamandroso na północy i Ankaramena na południu, na drodze narodowej No 7, są odpowiednio 100 i 90 km od Fianarantsoa.

Diecezja liczy 8 dekanatów :

FianaVille

 

 

 

 

Fianarantsoa – Miasto (8 parafii) (8 parishes)

 

 

ForetCote 

 

 

 

Las i Wybrzeże (4 districts):

IKONGO

MANAMPATRANA-Tolongoina

SAHASINAKA

AMPASIMANJEVA

Andohamahatsiatra 

 

 

 

 

Andohamatsiatra (4 dystrykty):

MORALINA - Mahaditra

ALAKAMISY Itenina

MAHASOABE

FANDRANDAVA

 

 

 

Ambalavao

 

 

 

Ambalavao (10 dystryktów):

AMBALAVAO - VILLE et BANLIEUE, AMBOHIMANDROSO, ANJOMA, AMBOHINAORINA, MAHAZONY, LORETTE, ANKARAMENA, AMBOHIMAHAMASINA, ANDONAKA, SAHANALA

 

Isandra1

 

 

 

 

Isandra I (4 dystrykty):

NASANDRATRONY

ISORANA

SOLILA

IKALAMAVONY

 


Isandra2

 

 

 

 

 

Isandra II (4 dystrykty):

VOHIMARINA

TALATA - AMPANO

ANDOHARANOMAITSOA

ANKAZOBE

 

 

Ambohimahasoa

 

 

 

Ambohimahasoa (6 dystryktów):

AMBOHIMAHASOA - VILLE

AMBALAVOLA - MANANDROY

BEFETA

VOHIPOSA

SAHAVE

SOAMANDROSO 

 

Lalangina

 

 

 

 

 

Lalangina (4 dystrykty):

VONANIGNORO

ALAKAMISY Ambohimaha

SEVAINA

ANDRAINJATO

 

 

 

 

 Bp Fulgence RABEMAHAFALY