Parafia „Św. Henryka” w Hell Bourg

Odsłony: 1706

00 Panorama Hell Bourg

W 2013 roku ojciec Élysée został administratorem parafii „Św. Mikołaja” w Champ-Borne, która graniczy z Bras-Panon. Biskup Gilbert Aubry poprosił następnie Oblatów o przejęcie innej parafii „Św. Henryka” w Hell-Bourg. Ojciec Élysée został wysłany do tej parafii i tak pisze o tych wydarzeniach:

01 Hell Bourg 0101 Hell Bourg 02«Od 2015 roku jestem odpowiedzialny za parafię Hell-Bourg. Ta mała górska wioska "Cirque de Salazie" jest uważana za jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji.

Wszystkie te cechy pogrążają nas w bardzo specyficznej ewangelizacji»

W innym artykule pisze:

«...Hell-Bourg to mała wioska licząca około dwóch tysięcy mieszkańców, wioska o bogatej historii, która przyciąga wielu turystów. Kościół „Św. Henryka” w Hell-Bourg ma bogatą historię ... 5 stycznia 1858 roku biskup Saint-Denis, Mgr Maupoint, odwiedzając tę ​​wioskę w towarzystwie gubernatora Henri Huberta Delisle, zdecydował uczynić Hell-Bourg parafią, która zostanie powierzona proboszczowi, który będzie tam rezydował. Parafia została kanonicznie erygowana 4 maja 1858 roku i objęta patronatem św. Henryka w hołdzie gubernatorowi.

Chodziło o zbudowanie kościoła i probostwa, co nastąpiło szybko przy wsparciu parafian, zamożnych lub skromnych, szczególnie hojnych, którzy ofiarowali niezbędną sumę, ale także swoją pracę i znajomością rzemiosła. 15 lipca 1860 roku, obszerny i elegancki kościół otworzył swoje drzwi.  

Cyklon 1862 roku zniszczył wszystko: kościół i probostwo. Była konieczność odbudowy, przy wsparciu tych samych darczyńców i tych samych rzemieślników. W kościele nie brakuje uroku: 35 metrów długości, 20 metrów szerokości, dzwonnica, z której słychać dzwony na Anioł Pański, z solidną powłoką cynkową - zastępującą słomę poprzedniej konstrukcji. Cyklon z 1948 roku po raz kolejny zasiał spustoszenia: kościół zburzony, dzwonnica 'pofrunęła' - kościół został ponownie odbudowywany.

02 Eglise

 

 

 

 

 

 

Obecny budynek, równie solidny, co przestronny, nadający się do modlitwy, pochodzi z początku lat 60.

 

 

 

 

 

02 Eglise Poule d'eau

 

 

 

 

 

La Parafia ma również inne miejsce kultu w Mare à Poule d’Eau.

 

 

 

 

 

02 Eglise Poule d'eau 01   02 Eglise Poule d'eau 02   02 Eglise Poule d'eau 03

Właśnie tutaj, w tej małej wiosce wykonuję moją działalność duszpasterską: sprawowanie Eucharystii, przygotowania do sakramentów. Moją rolą jest bycie przewodnikiem i animatorem wspólnoty parafialnej w ścisłym związku z żywymi siłami parafii, które wspierają mnie w moim duszpasterstwie. W ciągu tygodnia poświęcam swój czas na słuchanie ludzi, którzy proszą o spotkanie z księdzem, dyskusję, przyjęcie sakramentu przebaczenia lub towarzyszenie duchowe. Zawsze staram się utrzymywać bliskie relacje z ludźmi, a przede wszystkim być dostępnym.

W każdy pierwszy piątek miesiąca odwiedzam chorych, chodzę do osób dotkniętych chorobą, wiekiem lub niepełnosprawnością, które nie mogą już uczestniczyć w zgromadzeniu wspólnoty chrześcijańskiej, aby nieść im sakrament chorych, oferując im także duchowe wsparcie i pocieszenie.

Kolejną kwestią dotyczącą mojej działalności duszpasterkiej jest odwiedzenie rodzin poprzez modlitwę i błogosławieństwo domów. Ta aktywność daje mi możliwość dyskusji z rodzinami, zrozumienia ich sytuacji i poznania ich życia duchowego. Poza tymi odkryciami, ta praca przynosi mi radości i smutki. Radość, bo mimo trudności życia codziennego widzę, że wielu parafian angażuje się i poświęca cały swój czas na przyłączenie się do wspólnoty parafialnej. Młodzi ludzie są również częścią tego zaangażowania, wnosząc do kościoła całą swoją kreatywność i dynamizm.

Smutki są również częścią codziennego życia przez te rozdarte i przytłoczone chorobami rodziny. I zdaję sobie sprawę, że w tych smutnych chwilach nasza wspólnota parafialna zachowuje nienaruszoną wiarę, a to pozwala mi codziennie dodawać cegiełkę, aby lepiej budować kościół jutra i doskonalić moje powołanie kapłańskie.»

02 Parafia 01   02 Parafia 03   02 Parafia 05
02 Parafia 02   02 Parafia 09   02 Parafia 08
02 Parafia 06   02 Parafia 07   02 Parafia 04