Historia Zgromadzenia OMI

Odsłony: 4822

 

Pochodzący z francuskiej szlachty, Eugeniusz de Mazenod urodził się w Aix-en-Provence (Francja) 01 sierpnia 1782, syn Charles Antoine de Mazenod i Mare Rose Joannis.

W wieku 9 lat, jego ojciec zabiera go na wygnanie z powodu prześladowania szlachty, które rozgorzały we Francji w tym czasie. Stąd po raz pierwszy udał się do Nicei. Stamtąd przebywał w Turynie, Wenecji, Neapolu i Palermo. Choć jeszcze w Wenecji panował nieład w kościele i rozwiązłość w życiu codziennym, to nie przeszkadzało mu w spotkaniu kapłana imieniem Bartłomiej Zinelli, który pouczał go o życiu religijnym. Te rozmowy wywołały u niego powołanie do świętego życia.

Eugeniusz powrócił do Francji w wieku 20 lat. W Wielki Piątek 1807 roku całkowicie przekształcił jego życie, które skierował ku Bogu. Jego pragnienie zostania księdzem ponownie się odezwało. Chociaż jego matka starała się go powstrzymać z całej siły, został wyświęcony na kapłana 21 grudnia 1881. Miał wtedy  29 lat. Był w końcu wolny i natychmiast poświęcił się służbie Kościołowi poprzez apostolstwo wśród młodzieży, więźniów i zesłańców.

 

AixEugene Eveque

 

Zebrał swoich przyjaciół i założył zgromadzenie misjonarzy w Prowansji, gdzie się urodził, w celu odnowienia wiary i życia chrześcijańskiego na prowincji.

17 lutego 1826 roku, Papież Leon XII zatwierdził Konstytucje i Reguły Zgromadzenia, które nazywa się odtąd: «Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej».

 

 

14 października 1837 roku, Ojciec Eugeniusza de Mazenod został mianowany biskupem Marsylii przez papieża Grzegorza XVI.  W 1841, misjonarze zaczęli misjonować poza granicami Francji: jeden z nich jako pierwszy został wysłany do Anglii.  6 innych zostało wysłanych 2 grudnia 1841 roku do Montrealu w Kanadzie.

RegKrzyzO. Eugeniusz de Mazenod zmarł w wieku 78 lat w Marsylii 21 maja 1861roku. 22 maja 1935 roku,  24 jego zapiski są zatwierdzone przez Rzym. 14 stycznia 1936 roku, papież Pius XI podpisał dokumenty w sprawie jego beatyfikacji.  W 1970 roku papież Paweł VI wydał jego zapiski potwierdzając w ten sposób ich. Eugeniusz zostaje beatyfikowany 19 października 1975.

3 grudnia 1995 Papież Jan Paweł II kanonizował go w Watykanie. O. Eugeniusz de Mazenod to pierwszy francuski biskup kanonizowany od 1588 roku.