Kapelania szpitalna

Odsłony: 1805

W szpitalu nie było odpowiedzialnego księdza za kapelanię szpitalną. W 2014 roku, biskup diecezji Marie Fabien Raharilamboniaina, zwrócił się z prośbą o przejęcie tejże kapelanii do Oblatów, którzy osiedlili się w diecezji 25 listopada 2012 roku i prowadzą nową parafię pod wezwaniem Św. Jana Pawła II. Oblaci przyjęli tę prośbę. Do tego nowego zadania wybrano ojca proboszcza Mariusza Kasperskiego:

„Odwiedzam wszystkich chorych w szpitalu w każdy wtorek i czwartek po południu. W czwartek na zakończenie wizyty odprawiam Mszę św. w jadalni szpitalnej. Idę też do szpitala, jeśli ktoś do mnie zadzwoni. Są dwie grupy chrześcijan, którzy odwiedzają ze mną chorych. Są to chrześcijanie z Legionu Maryi i charyzmatycy z różnych parafii w mieście. Są już bardzo przyzwyczajeni do tej pracy.

W szpitalu jest 105 miejsc. Odwiedzamy pacjentów na oddziale chirurgii, medycyny ogólnej, położniczej, pediatrycznej oraz na oddziale gruźliczym. Czuliśmy się bardzo mile widziani w szpitalu przez kierownictwo i personel. Modlę się w każdym pokoju, w którym są chorzy ludzie, którzy proszą mnie o modlitwę za nich. Daję Namaszczenie Chorym, Komunię św. tym, którzy chcą otrzymać te sakramenty. Od czasu do czasu chrzczę ciężko chorych.

01 Hopital 01   01 Hopital 02   01 Hopital 03

W szpitalu widać kryzys jaki przeżywa kraj. Nie jest łatwo leczyć się, gdy jesteś chory. Jeśli ktoś trafia do szpitala, musi zapłacić za wszystkie lekarstwa, rodzina przynosi mu posiłek. Często jesteśmy proszeni o pomoc chorym. Najczęściej proszą ludzie z buszu. Chorzy na gruźlicę pozostają w szpitalu przez długi czas. Proszą nas o jedzenie. Inni proszą o pomoc w zakupie leków. Aby pomóc tym ludziom, mamy małą zbiórkę zbieraną 11 stycznia podczas obchodów Dnia Chorego w szpitalu. Nasza pomoc jest więc bardzo ograniczona. W Dniu Chorego przypomnieliśmy się z naszą prośbą o utworzenie kaplicy i gabinetu na przyjęcie chorych. "

Gdy w marcu 2015 roku o. Mariusz Kasperski został mianowany przełożonym Delegatury OMI na Madagaskarze, nowym proboszczem został ojciec Grzegorz Janiak, który przejął duszpasterstwo szpitalne w Morondava.

01 Hopital 06   01 Hopital 05   01 Hopital 04

W 2018 roku, odpowiedzialnym za duszpasterwo szpitalne został ojciec Rabemanantsoa Jean Pascal - który kilka lat pracował na misjach w Chinach:

„Teraz, gdy pracuję w Morondava, nadmorskim mieście na południowo-zachodnim Madagaskarze, zostałem mianowany kapelanem szpitalnym. Nie pracuję sam, pracuje ze mną cały zespół. Wraz z moją ekipą odwiedzamy chorych dwa razy w tygodniu, modlimy się z chorymi w każdym pokoju i kończymy naszą wizytę ofiarowaniem Eucharystii za chorych i umierających.

To, co nas najbardziej uderza, gdy odwiedzamy sale, to skrajna bieda panująca wśród większości pacjentów. Głównymi zarzutami są trudności w honorowaniu kosztów szpitalnych i zakupie leków ! Rodziny chorych z trudnością znajdują posiłki dla chorych; jedzą bardzo mało podczas pobytu w szpitalu ! To skrajne ubóstwo, prawie nie do rozwiązania. Nie mając za dużo środków do pomocy, jesteśmy bezsilni w obliczu tego fizycznego i moralnego cierpienia ! Mamy tylko nasze modlitwy. Konieczność ewakuacji do szpitala w stolicy lub dużego miasta w centrum kraju jest czasami konieczna ze względu na brak infrastruktury w naszym małym szpitalu. Jest to zawsze problematyczne, ponieważ taka podróż jest bardzo kosztowna !

Nasze ubóstwo materialne, w obliczu fizycznego i moralnego bólu naszych pacjentów i ich rodzin, utrudnia naszą misję, naszą pracę. Ale nie martwimy się. Ta praca, która może być ciężka psychicznie, wykonujemy ją z sercem, z miłością do naszych chrześcijan.”

02 Hopital 01   02 Hopital 02
02 Hopital 03   02 Hopital 04
02 Hopital 05   02 Hopital 06
02 Hopital 07   02 Hopital 08
02 Hopital 09   02 Hopital 10