Parafia "Św. Eugeniusza" - Tsarahonenana

Odsłony: 2862

Kościół "Św. Eugeniusza de Mazenod" w Tsarahonenana - Toamasina jest drugim na Madagaskarze kościołem pod opieką Założyciela Oblatów Maryi Niepokalanej. Znajduje się w diecezji Toamasina, na obrzeżach miasta, a dokładniej po południowej stronie.

01 TerrainPo otwarciu dużej fabryki niklu i kobaltu kilka osób przeniosło się do południowej części miasta Toamasina. Brak już jest możliwości zakupu ziemi pod budowę domów w centrum miasta, dlatego ludzie szukają jej na obrzeżach Toamasiny.02 Eglise

W 2006 roku chrześcijanie tej nowej wspólnoty zwrócili się do ojca Mariusza Kasperskiego, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela - Analakininina, o odprawienie za nich mszy i modlitw. Ponieważ nie było jeszcze kościoła, msze i wszystkie modlitwy odbywały się w publicznej szkole podstawowej w Betainomby i gromadziły około 52 wiernych.

W listopadzie 2009 roku, jeden z chrześcijan hojnie ofiarował Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej ziemię pod budowę kościoła. Kościół został zakończony 18 listopada 2009 roku. Następnie odbyły się wybory na prezydentów dzielnic parafii w marcu 2010 roku. Istniały wówczas tylko dwie dzielnice: św. Faustyny i św. Benoît. Pierwszym sakramentem udzielonym w nowym kościele był sakrament chrztu podczas Świąt Wielkanocnych 2010 roku. Ochrzczono 24 dzieci, a liturgii przewodniczył ojciec Alfred Rakotomalala OMI.

06 Vavaka 01

W sobotę 21 maja 2011 roku, Arcybiskup Toamasina, Désiré Tsarahazana, odwiedził kościół św. Eugeniusza de Mazenod w towarzystwie ojca Mariusza.

22 marca 2014 roku, po raz drugi gościł arcybiskup Toamasina wraz z ks. Jean Merci i Marco, z okazji Światowych Dni Młodzieży w Niedzielę Palmową.

24 kwietnia 2016 roku, ojciec przełożony Delegatury Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze, wyznaczył ojca Jeana Marco Lucky Ratelolahy proboszczem nowego wspólnoty chrześcijańskiej. Ojciec Marco od razu wziął na siebie odpowiedzialność za rozwój działalności duszpasterskiej. O ile wcześniej istniały tylko dwie dzielnice, to w 2016 roku powstała kolejna dzielnica pod patronatem "Św.Jana Pawła II". Wraz ze wzrostem liczby wiernych, podsunięto pomysł rozbudowy kościoła, stąd jego obecny stan 16mx20m. Kościół św. Eugeniusza de Mazenod ma około 1800 wiernych, którzy uczestniczą w dwóch mszach w każdą niedzielę.

 

02 Eglise 0102 Eglise 0202 Eglise 0402 Eglise 05

 

 

 

 

 

 

« Od marca 2016 roku - relacjonuje ojciec Marco - codziennie odprawiamy w kościele mszę, z wyjątkiem poniedziałków, dnia odpoczynku dla ojca. Do tej pory ochrzciliśmy 700 osób, 400 przyjęło Pierwszą Komunię, 170 zostało bierzmowanych, 52 pary przystąpiło do sakramentu małżeństwa, a 450 uczniów - podzielonych na dwanaście klas - uczęszczają w niedzielę po południu w katechezie.


Msza św., podczas której poświęcono kościół i całą infrastrukturę parafii, została odprawiona 26 listopada 2017 roku. Przewodniczył jej arcybiskup diecezji Toamasina, Désiré Tsarahazana. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz kościół będzie się stale rozwijał z pomocą Boga i za sprawą modlitw wszystkich chrześcijan, pod opieką św. Eugeniusza de Mazenod, założyciela naszego Zgromadzenia.»

03 poswiecenie 0603 poswiecenie 0103 poswiecenie 0303 poswiecenie 0403 poswiecenie 0203 poswiecenie 05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 marca 2016 roku odbyły się nowe wybory członków Komitetu Duszpasterskiego. Pan Razafimora Tawela został wybrany nowym prezydentem. Rozbudowa posiadłości parafialnej była możliwa dzięki udziałowi Delegatury OMI na Madagaskarze oraz wszystkich chrześcijan z okolicy. Wybudowano biuro dla ojca i salę katechetyczną. Prace te zainaugurował jego eminencja Kardynał Désiré Tsarahazana 26 listopada 2017 roku.

«Terytorium parafii "Św. Eugeniusza de Mazenod" jest ogromne - pisał o. Marco - i powiększa się coraz bardziej w następstwie exodusu miejskiego. Liczymy na wzrost liczby wiernych. Oto terytorium:
    •    Wschód : Kanał "Pangalanas" (obok naszej parafii "Św. Jana Chrzciciela)
    •    Północ : Firma GS
    •    Zachód : Liceum Tamatave II (Tsararivotra) lub obok Tanandava) (RN2 w kierunku Barikadimy)
    •    Południe : strefa przemysłowa fabryki niklu i kobaltu AMBATOVY

Od wtorku do soboty msza św. odprawiana jest o 6 rano. W każdą niedzielę celebrujemy dwie msze: o godz. 6.30 dla dorosłych i o godz. 8.30 dla dzieci. Przed każdą niedzielną Mszą św. jest przeprowadzana 30-minutowa katecheza pogłębiająca wiarę wszystkich chrześcijan. Mamy również Mszę św. dla młodzieży w każdą środę o 16:30. Wszyscy młodzi uczestniczą w liturgii, zwłaszcza w dzieleniu się Ewangelią.»

05 Fikambanana 0606 Vavaka 02

 

W lipcu 2019 roku wybudowano tzw. salę wielofunkcyjną. Tą salą upamiętniono dziesiątą rocznicę istnienia kościoła.

W międzyczasie nasza Delegatura na Madagaskarze nadal uczestniczyła w rozbudowie kościoła: w sierpniu 2019 roku, zakupiono dodatkowy teren pod budowę bardziej obszernego kościoła w przyszłości.
 

 

 Oprócz sióstr Marie Reparatrice, kilku ojców pracowało w tym kościele :
    •    ojciec Mariusz Kasperski
    •    ojciec Alfred Rakotomalala
    •    ojciec Krzysztof Szabłowski
    •    ojciec Élysée Nomenjanahay
    •    ojciec Johnnie Rakotoarisoapère Marco Lucky Tinamanana Ratelolahy

Obecnie, kościół liczy około 1 800 parafian. Jest też 450 uczniów uczęszczających w katechizacji.

04 Quartier 0104 Quartier 0205 Fikambanana 01

05 Fikambanana 0205 Fikambanana 0405 Fikambanana 05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze względu na wielkość aglomeracji i rozwój demograficzny powstała kolejna dzielnica. Obecnie mamy trzy dzielnice: św. Faustyny, św. Benedykta i św. Jana Pawła II.

07 Eglise 0107 Eglise 02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08 Dimanche 6353

 

 

 

W ciągu dziesięciu lat to miejsce stało się bardzo zaludnione. Jest tutaj zarejestrowanych 2 500 chrześcijan, wielu buduje domy. Dlatego biskup podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii.

W niedzielę Chrystusa Króla w Toamasinie, podczas głównych uroczystości jubileuszowych związanych z 40-tą rocznicą obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na wyspie, kard. Désiré Tsarahazana - Arcybiskup Archidiecezji Toamasina, oficjalnie utworzył nową parafię i powierzył ją oblatom.