Chcemy podzielić się naszymi działaniami w parafii św. Eugeniusza de Mazenoda w Sahalavie w czasie obostrzeń nałożonych z powodu epidemii SARS-coV-2. Wciąż przybywa zachorowań na Covid-19, bardzo nas to martwi.
Według oficjalnych danych nasz region Haute Mahatsiatra jest jednym z trzech regionów Madagaskaru oznaczonych jako czerwona strefa. Codziennie wzrasta tu liczba zarażonych koronawirusem i chorujących na Covid-19.
Walka z epidemią wciąż trwa. Wszystkie instytucje działają na minimum, a to wywołuje panikę wśród ludzi.
Pośród tych wszystkich trudności staramy się robić, co w naszej mocy, żeby wesprzeć naszych wiernych i służyć im poprzez modlitwę i sprawowanie sakramentów.
Eucharystię odprawiamy w katedrze w Ambozontany, transmitowana jest przez radio diecezjalne. Robimy to na zmianę ze wszystkimi księżmi dekanatu północnego i południowego diecezji Fianarantsoa.
Udało nam się w parafii przygotować dzieci i naszą młodzież do sakramentów: chrztu i pierwszej Komunii.
28 czerwca abp Fulgence Rabemahafaly udzielił sakramentu bierzmowania naszym młodym kandydatom, przestrzegając wszystkich zasad sanitarnych.
Hierarcha podziękował nam za nasza ambicję, a także dodał otuchy potrzebnej do realizacji kolejnych zadań, zwłaszcza alfabetyzacji. Wspomniał, że w przyszłym roku w naszej diecezji nie sakrament bierzmowania nie będzie udzielany kandydatom, którzy nie będą potrafili pisać i czytać.
Skoro mowa o alfabetyzacji, to od grudnia rozpoczęliśmy już rok szkolny, podczas którego uczymy czytania i pisania. Uratowała nas rodzina, która wypożyczyła nam swoje pomieszczenia, w których może uczyć się 60 dzieci powyżej 4 roku życia. Teraz kontynuują naukę w naszej wielofunkcyjnej sali w dwóch klasach.
Z drugiej strony, korzystając z tego ograniczenia, mieliśmy więcej czasu, aby zająć się budową nowej kaplicy (sali wielofunkcyjnej) w naszej dzielnicy Ambalataratasy. Ambalataratasy to jeden z siedmiu obszarów, tworzących naszą parafię św. Eugeniusza de Mazenoda. Znajduje się w dzielnicy Ambatomena, w podmiejskiej części miasta Fianarantsoa, położonej na wzgórzu, na zachód od parafii św. Eugeniusza de Mazenoda, w pobliżu diecezjalnego Małego Seminarium Kianjasoa. Ambalataratasy ma około 950 mieszkańców, 50% z nich to chrześcijanie, z czego 20% to katolicy. Większość mieszkańców to rolnicy, którzy uprawiają ryż, pomidory, ziemniaki, kukurydzę, maniok i warzywa. Pieniądze otrzymane z uprawy tych produktów pomagają im w finansowaniu nauki i żywienia dzieci. Ukształtowanie terenu nie sprzyja jednak poprawie warunków produkcji rolnej. Populacja stale wzrasta i żyje w tradycyjnej kulturze. Dlatego niedożywienie staje się codziennością i skutkuje wieloma chorobami. Brak publicznego programu awansu społecznego jest także kolejną przeszkodą w rozwoju tej wioski. Mieszkańcy nie mają dostępu do wody pitnej. Żyją w ciemności z powodu braku prądu, a w okolicy nie ma szkół ani szpitala
Ambalataratasy znajduje się na obrzeżach miasta Fianarantsoa i z tego powodu uważa się, że znajduje się w buszu. Dlatego jest to zaniedbana dzielnica. Wszystkie dzieci muszą chodzić co najmniej godzinę, aby dostać się do szkoły, biorąc pod uwagę odległość między wioską Ambalataratasy a najbliższą szkołą. Droga łącząca Ambalataratasy z jej otoczeniem jest w złym stanie i sytuacja ta potęguje trudności w komunikacji i podróżowaniu. Dzięki pomocy wielu dobroczyńców z Polski, Francji, Belgii, Kanady, Niemiec i Madagaskaru, mogliśmy zbudować wielofunkcyjną kaplicę-salę na naszej ziemi w Ambalataratasy. Miejsce będzie służyło animacji duchowej i duszpasterskiej. Budowa trwała 4 miesiące. To miejsce jest otoczone plantacją eukaliptusa (Kininina), posadziliśmy ponad 2000 drzewek. Pojawiły się też inne drzewa owocowe, takie jak ravintsara, pomarańcze itp
Stowarzyszenie Przyjaciół Misji z naszej Parafii (AMMI) zaproponowało powołanie nowej organizacji. Jej członkowie przygotowali miejsce na drogę krzyżową i zbudowali małą chatkę. To prowadzi nas do tego, że pewnego dnia ten teren będzie miejscem modlitwy i pielgrzymek w diecezji Fianarantsoa. W budynku można już modlić się, prowadzić katechezę, uczyć czytania i pisania i szkolić w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
5 lipca 2020 roku rozpoczęliśmy odprawianie mszy św. W każdą niedzielę proboszcz parafii – ojciec François de Sale – odprawia mszę dla chrześcijan z Ambalataratasy. Od sierpnia w naszym regionie działa też Wiejski ruch Młodzieżowy FTMTK. To dodaje energii naszej opiece duszpasterskiej. Ponadto mieliśmy już kontakt z kierownikiem projektu rozwojowego dla szkolenia młodzieży w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Taka formacja zostanie przeprowadzona w październiku w Ambalataratasy.
Tak więc, dzięki istnieniu naszej wspólnoty, miejsce to będzie stanowiło wsparcie w rozwoju obszarów wiejskich.
Liczymy na współpracę i dziękujemy wszystkim, którzy zachęcają nas do kontynuowania naszego projektu.
O. Bearivozafy Judicaël Gildas
Wikary parafii w Sahalava