Spotkanie przełożonych i ekonomów w Antananarywie

Odsłony: 967

01 Supe Econome 01Po ograniczeniach spowodowanych przez Covid-19 pierwsze spotkanie oblatów, a dokładniej spotkanie przełożonych i ekonomów, odbyło się w dniach 12-16 października 2020 r. w naszym Centralnym Domu w Soavimbahoaka – Antananarywa.

Poniedziałek, 12 października, był dniem przyjazdu uczestników (17 osób). Dzień później rozpoczęliśmy spotkanie. Ojciec Mariusz, przełożony Delegatury, wygłosił krótkie powitanie. Po tym wprowadzeniu odbyły się krótkie rekolekcje, które poprowadził ojciec Henryk Marciniak – dyrektor Centrum Audiowizualnego OMIFILM.01 Supe Econome 02

Swoje rozważania zatytułował: „Maryja nasza Matka”. Kim była dla naszego Założyciela? I kim powinna być dla każdego oblata? Ojciec Henryk wspomniał na początku, że mija 150-ta rocznica śmierci św. Eugeniusza de Mazenoda, 200-tna rocznica założenia Zgromadzeni Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i 40 lat naszej Delegatury na Madagaskarze.

01 Supe Econome 05         01 Supe Econome 03         01 Supe Econome 04

O. Henryk podkreślił, że określenie „oblat Maryi Niepokalanej” nie jest etykietą. Ta nazwa określa naszą tożsamość. Dlatego Najświętsza Maryja Panna jest dla oblatów konkretnym ideałem. Święty Eugeniusz de Mazenod przyjmuje Maryję za Matkę Misji – „Jesteśmy Oblatami, to nie etykietka, ale jest to nazwa, która nas określa i która nas wyróżnia od innych Zgromadzeń”.

Następnie zaczęliśmy dzielić się wiadomościami z naszych misji i wspólnot. Koronawirus naznaczył i zdezorganizował w tym roku życie każdej misji, parafii i duszpasterstwa.

02 Befasy 01BEFASY :

      02 Befasy 02   02 Befasy 03

Podczas epidemii Covid-19 liczba chrześcijan zmniejszyła się, ale teraz stopniowo wracają, aby modlić się w kościele. Misja Befasy otrzymała młodego ojca Andry. Mimo wszystkich programów ograniczonych przez epidemię, ojcowie Marek i Andry mogli sprawować sakramenty (chrzest i inne). W Befasy działalność duszpasterska przebiega bardzo dobrze. Misjonarze założyli trzy nowe misje w buszu. Zbudowali ładny kościół w Misokitsy. Wykopali wiele studni, dzięki którym ludzie mają wodę.

W wiosce Befasy jest 56 rodzin chrześcijańskich. Istnieją dwie szkoły: podstawowa i średnia. Wciąż wzrasta liczba uczniów, w szkole średniej jest ich 60, a w podstawowej 260.

 

03 MahanoroMAHANORO:

Otwarcie uroczystości 40-lecia oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze naznaczyło życie misji w Mahanoro. Na początku tego roku region ten padł ofiarą przejścia cyklonu. Misja doznała wówczas poważnych uszkodzeń. 03 Mahanoro 0103 Mahanoro 03Pobyt w Marotsiriry i Mahanoro Krystyny – wolontariuszki z Polski, przyniósł wiele korzyści tej misji. Bardzo pomagała chorym, zwłaszcza kobietom i dzieciom. 

Z powodu koronawirusa nie mogliśmy prowadzić sesji dla inspektorów i katechistów. Ale misja Mahanoro mogła udzielać sakramentów chrześcijanom. W tym roku mamy 300 osób, które przyjęły sakrament bierzmowania, którego udzielił im kardynał Désiré. Misja Mahanoro otrzymała nowego ojca – Erica. Msza święta prymicyjna ojca Félicien naznaczyła także życie tutejszej wspólnoty i misji.

MAROLAMBO:

04 Marolambo 0104 Marolambo 02W obecności o. Mariusza i o. Adama obchodzono 40-lecie obecności oblatów Maryi Niepokalanej. Generalnie pandemia nie wpłynęła znacząco na życie misji w Marolambo. Dzielili ryż dla najbardziej opuszczonych. Podczas blokady ojcowie odpowiedzialni za misję, poszukiwali innych sposobów modlitwy: np. msza św. transmitowana w radiu, w każdą niedzielę msza w każdej dzielnicy miasta itp. Udzielaliśmy sakramentu chrztu i Pierwszej Komunii.

Obecnie trwają prace ziemne pod budowę misyjnej szkoły podstawowej. A w szkole stolarskiej w roku szkolnym 2019/20 uczyło się 14 chłopców.

 

05 Omifilm 03

 

Centrum Audiowizualne OMIFILM:

O. Henryk, odpowiedzialny za OMIFILM, kontynuował współpracę z dobrodziejami. Dzięki ich pomocy rozdawał najbiedniejszym w mieście i w buszu dary (ryż, olej, lekarstwa, maski, mydła i inne). Pomoc otrzymało 1626 rodzin. 05 Omifilm 04

 Napisał i sfinalizował dwie książki:

  •   «VEZO - Nomadzi Oceanu» (112 str.)


05 Omifilm 06

 

 

  • «Wyspa lemurów, Madagaskar», (82 str.)

 

 

 

05 Omifilm 08Poza pisaniem książek, filmowaniem i montażem, szkoleniem, ojciec Henryk prowadził  też od listopada 2019 r. do marca 2020 r. wykłady z komunikacji społecznej dla seminarzystów z Salezjańskiego Wyższego Instytutu Filozoficznego św. Tomasza z Akwinu w Fianarantsoa. Następnie w kwietniu odbyły się egzaminy „Ad Universa”.

Dla potrzeb naszego święta – 40 rocznicy pojawienia się oblatów na Madagaskarze – Centrum zakończyło prace nad :

05 Omifilm 0705 Omifilm 05

•    Kalendarzem na 2020 r. z historią naszych domów i fundacji w Delegaturze,

•   książką, którą napisał ojciec Jarosław Różański, a dokończył ojciec Henryk – «Oblaci Maryi Niepokalanej – Delegatura na Madagaskarze – 1980-2020» (540 str.); ta publikacja zostanie wydrukowana po naszym spotkaniu,

•    16 filmów – reportaży z naszych parafii i misji.

05 Omifilm 09

 

W dzielnicy Fianarantsoa, w której znajduje się Centrum Audiowizualne OMIFILM, wystąpił poważny problem z wodą. Rozwiązując ten problem, zakupiono duży zbiornik na wodę i zmieniono przy okazji rury metalowe na rury PPR.

 

 

 

ANALAKINININA :

06 Analakininina 03           06 Analakininina 01           06 Analakininina 02        

 

Obchody Bożego Narodzenia 2019 r. były bardzo wzruszające. Jubileusz 15-lecia Chórku Dziecięcego zaznaczył życie parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Wizyta ojca prowincjała z Kanady była niezapomnianym wydarzeniem dla parafii i lokalnej wspólnoty.

 

Z powodu koronawirusa nie udało się zrealizować wszystkich programów. Niemniej, udało się ochrzcić 55 dzieci, a 612 osób zostało bierzmowanych. Parafia pożegnała się ostatnio z wikariuszem, o. Etienne. Odprawiona została też msza św. prymicyjna ojca Théophile, który został mianowany nowym wikariuszem.

W obliczu Covid-19 msza była transmitowana bezpośrednio przez parafialny Facebook. Misjonarze wykonali także akcję charytatywną. W każdą sobotę przygotowywali posiłki dla 60 najbardziej biednych dzieci. Parafia zapewnia możliwość nauki języka francuskiego 180 dzieciom.

Społeczność Analakinininy padła ofiarą włamania, skradziono komputer i monitor z płaskim ekranem oraz inne urządzenia. W ramach infrastruktury parafia położyła płytki ścienne wewnątrz kościoła. W planach jest malowanie kościoła – wewnątrz i na zewnątrz. Czekamy na budowę domu dla ojców i hangaru.

07 Scolasticat 01

      07 Scolasticat 04
      07 Scolasticat 02

SCHOLASTYKAT:

Koronawirus spowodował zakłócenia w roku akademickim 2019/20. Zajęcia na studiach rozpoczęły się w październiku 2019 r., a zakończyły się gwałtownie 23 marca 2020 r. Sesje specjalne wznowiono w lipcu, trwały aż do września, kiedy to zakończył się rok akademicki. Wyniki są dobre, jeden z naszych scholastyków zajął pierwsze miejsce. Z drugiej strony, egzamin dla prenowicjuszy i nowicjuszy wypadł bardzo źle. Poziom jest bardzo niski.

W obliczu koronawirusa członkowie wspólnoty byli naprawdę odizolowani – ojcowie odprawiali msze św. w domu i u sąsiednich sióstr.

 

13 września 2020 r. odbyły się święcenia kapłańskie, a 4 października 2020 r. – święcenia diakonatu. W Demokratycznej Republice Konga planowano śluby wieczyste, ale ze względu na Covid-19 uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Sahalavie.

Rektor scholastykatu podziękował przełożonemu i ekonomowi Delegatury za pomoc finansową. Wyraził też wdzięczność wszystkim wspólnotom, misjom i parafiom, które pomagają scholastykatowi. Trzech formatorów opuszcza dom formacyjny scholastykatu. Zostali zastąpieni przez dwóch innych ojców, którzy tworzą teraz nowy zespół formacyjny.

AMBINANINDRANO:

08 Ambinanindrano 0308 Ambinanindrano 02Życie tutejszej wspólnoty naznaczyła wizyta ojca Adama. Przybył on do  Ambinanindrano, aby pobłogosławić wiercenie nowej studni.Misja dokonała poważnych renowacji swojej infrastruktury. Malowanie kościoła zostało zakończone. Pokój mistrza nowicjuszy został odnowiony. Wszystkie drzwi i okna zostały zmienione na aluminiowe. Odnowiono również prysznice dla nowicjuszy otaz przeprowadzono konserwację paneli słonecznych.

W celu przygotowania pierwszych ślubów, nowicjusze spotkali się z o. Mariuszem, przełożonym Delegatury, w Masomeloce. Złożyli swoje pierwsze śluby w kościele w Ambinanindrano. Podczas pandemii w każdą niedzielę odprawiano dwie msze święte.

 

09 Tanamakoa 0409 Tanamakoa 01TANAMAKOA:

Program wspólnotowy jest zorganizowany zgodnie z kalendarzem prenowicjatu. Ważnym wydarzeniem dla tej wspólnoty były odwiedziny ojca prowincjała z Kanady.

Remont i dobudowanie piętra w domu zmieniły kształt całego budynku. Trwa remont.

W czasie epidemii wszyscy członkowie wspólnoty, łącznie z prenowicjuszami, wspólnie uczestniczyli w mszach i modlitwach wspólnotowych.

09 Tanamakoa 02

 

Rok akademicki 2019/20 rozpoczął się w listopadzie 2019 r., a zakończył się w lipcu 2020 r. Na początku roku szkoliliśmy 15 młodych ludzi, ale od grudnia jeden z kandydatów dobrowolnie opuścił prenowicjat i wrócił do swojej rodziny. 14 młodych ludzi kontynuowało formację do samego końca. 11 kandydatów zostało przyjętych do nowicjatu, a 3 musi powtórzyć prenowicjat.

Nowy rok szkolny rozpocznie się 1 grudnia 2020 r. Uroczystą mszę świętą odprawimy 8 grudnia 2020 r. – w święto Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

10 Tsarahonenana 01TSARAHONENANA:

Parafia św. Eugeniusza de Mazenoda składa się z trzech dzielnic. Wkrótce kaplica w Tsarahonenananie zostanie oficjalne ogłoszona nową parafią w mieście Toamasina. W obliczu koronawirusa Kościół, za zgodą biskupa, może udzielać sakramentów w czasie epidemii. Dlatego 60 parafian zostało ochrzczonych, 90 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię, a 33 młodych otrzymało bierzmowanie.

10 Tsarahonenana 03

 

Z pomocą Stowarzyszenia „Ad Gentes” z Polski, o. Marco i komitet parafialny rozdali ryż, olej, mydło i inne produkty najbardziej potrzebującym.

Ważnym wydarzeniem w życiu wspólnoty była msza św. prymicyjna ojca Hissène. To było bardzo radosne wydarzenie dla wszystkich chrześcijan. Jeśli chodzi o teren przyszłej parafii, ojciec Marco podjął kroki w celu uzyskania tytułu do ziemi i wyznaczenia granic parafii.

 

 

 

APOSTOLAT DE LA MER:

11 Apostolat Morza 0111 Apostolat Morza 02Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała zakłócenia w działalności Apostolstwa Morza. Różne działania zostały ograniczone, część z nich trzeba było zawiesić.

10 listopada 2019 r. w katedrze pw. św. Józefa odbyły się obchody Dnia Zaginionych na Morzu.  Najpierw celebrowano mszę świętą, po której nastąpiła procesja do portu Toamasina na modlitwę ku pamięci zaginionych na morzu. Z holowników portowych zrzucono w morze wieńce z kwiatów.

11 Apostolat Morza 0322 sierpnia 2020 roku z wizytą duszpasterską przybył kard. Désiré Tsarahazany.

Katecheza dla dzieci została wstrzymana od 21 marca 2020 r.,  a msze święte nie były odprawiane od 21 marca do 20 maja 2020 roku.

Mimo to dziękujmy Bogu, że udało się zorganizować sakramenty dla dzieci i młodzieży z marynarskich rodzin. 10 osób zostało ochrzczonych, 16 młodych ludzi przyjęło Pierwszą Komunię; 16 młodych osób otrzymało sakrament bierzmowania. Teraz możemy juz regularnie odprawiać Eucharystię.

11 Apostolat Morza 04Wielu marynarzy doświadczyło problemów podczas epidemii koronawirusa. Nie byli w stanie wykonywać swojej codziennej pracy, więc większość rodzin borykała się z problemami. W tym celu, we współpracy z diecezją Toamasina, CRS i ODDIT, otrzymali ryż i pomoc finansową.

Apostolstwo Morza przeżywa dziś trudny okres. Niszczeje infrastruktura (budynki, wyposażenie itp.. Utworzenie urzędów duszpasterskich, tak w parafiach, jak i kapelaniach, które będą miały kontakt z diecezją. Utworzenie specjalnego biura dla organizacji Apostolstwa Morza, ponieważ Apostolstwo Morza składa się z wyznawców różnych religii, a nie tylko z katolików. Opracowanie projektów i poszukiwanie dobroczyńców, którzy mogliby pomóc Apostolatowi Morza w realizacji jego pracy na rzecz ludzi morza i ich rodzin.

12 Masomeloka 01MASOMELOKA:

12 Masomeloka 02Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie spotkania i sesje zostały odwołane. Dlatego misja nie była w stanie zrealizować niektórych punktów swego programu duszpasterskiego. Niemniej, sprawowaliśmy sakramenty, takie jak chrzest czy Pierwsza Komunia. Misja w Masomeloce odwiedził ojciec Mariusz, a także bracia nowicjusze.12 Masomeloka 03

Szkoła na terenie misji bardzo dobrze się rozwija. Mamy 280 uczniów w szkole podstawowej. Działają także 2 klasy szkoły średniej. Bardzo dobre wyniki nasi podopieczni uzyskali na egzaminie – 99% dzieci zdało ten egzamin pozytywnie. Szkoła musi opłacać 16 nauczycieli. W tym roku wykonujemy remont dachu domu i szkoły. Ponadto szkoła misyjna jest ofiarą obecności małych nietoperzy. Nie potrafimy na razie skutecznie pozbyć się tych „lokatorów”.

Hodowla i ogrodnictwo to też część życia misji w Masomeloce. Mamy 17 wołów. Uprawiamy fasolę, wanilię i goździki oraz inne rośliny

 

13 NDL 01

 

PARAFIA "MATKI BOŻEJ Z LOURDES:

13 NDL 02

 

13 NDL 03Dla parafian ogromną radością były uroczystości odpustowe. Parafia mogła zakupić przybory szkolne, dzięki współpracy chóru APF i Caritas. Przybory szkolne trafiły do dzieci z ubogich rodzin.

Udało się wyremontować ławki w kościele. Pomimo problemów spowodowanych przez Covid-19 w parafii udzielono wszystkich sakramentów. 134 osoby przyjęły chrzest, 156 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię, a 181 osób zostało bierzmowanych.  

Mamy w parafii nowego wikariusza, ojca Krystiana. Zanim rozpoczął służbę dla naszej wspólnoty, odprawił mszę świętą prymicyjną.

 

SAHALAVA:

14 Sahalava 0114 Sahalava 02Parafie tworzy ok. 9000 osób – 1250 rodzin. Parafia pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Sahalavie składa się z sześciu dzielnic. W obliczu epidemii w każdą niedzielę w parafii odprawiano równolegle mszę św. w kościele i w sali parafialnej. Działalność parafii była ograniczona. Mimo to ojciec proboszcz i jego wikariusz mogli udzielać sakramentów. W rezultacie 180 osób przyjęło chrzest, 220 młodych ludzi przyjęło Pierwszą Komunię, 120 osób zostało bierzmowanych, a 25 par zawarło sakrament małżeństwa.

14 Sahalava 03

W wielofunkcyjnej sali w Ambalataratasy, która służy również jako mała kaplica, mieści się od 150 do 200 chrześcijan.

Sadzenie drzew, takich jak chinina, służy ulepszaniu i ochronie ziemi w Ambalataratasy. Biskup Fianarantsoa prosi o umieszczenie krzyża w tym miejscu.

Aby polepszyć życie duszpasterskie w parafii rozpoczęła się budowa plebanii.

 


MORONDAVA:

15 Morondava 0115 Morondava 02Diecezja Morondava jest dotknięta suszą. Długo nie było deszczu.

Biskup Fabien zbudował wiele szkół. Oblaci także wybudowali szkołę w parafii i na misji w Befasy. Dzięki tym szkołom tworzymy miejsca pracy dla miejscowej ludności. Biskup bardzo ceni nas za wykonaną pracę.

ANTANANARIVO:

16 Antananarivo

 

Wspólnota Soavimbahoaka jest nieco wyjątkowa, nie prowadzi działań duszpasterskich, jak inne wspólnoty. Jest to dom centralny Delegatury i gości naszych współbraci albo innych przyjezdnych. Dlatego wspólnota zawsze jest otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby tam przyjechać i zamieszkać.

Zwykle przyjeżdżających jest wielu, ale ze względu na pandemię w tym roku wspólnota nie miała zbyt wielu gości.

 

 

OJCIEC ADAM SZUL, EKONOM DELEGATURY:

17 Adam 01Ojciec Adam omówił ogólnie przebieg obchodów 40-lecia obecności oblatów na Madagaskarze. Obecność na Kongresie jest obowiązkowa dla wszystkich ojców i braci po ślubach wieczystych. Animatorem Kongresu będzie ojciec Pierrino. Na pamiątkę tych uroczystości wykonamy koszulki i parasole. Zaproszenia są już udostępnione. Jedna osoba z AMMI jest zaproszona na tę uroczystość.

Ojciec Adam poruszył kilka kwestii:  

  • Prowadzimy kilka inwestycji – budowy: Morondava, Volobe, Tanamakoa, Sahalava.
  • Adopcja Serca ze Słowacji.
  • Ubezpieczenia Społeczne – CNaps.
  • Używanie programu komputerowego EG2.
  • Ojciec Adam podziękował współbraciom za ameliorację użytkowania naszych samochodów i motocykli.
  • Podziękował również wspólnotom za udział w kasie wspólnej Delegatury.
  • Życie Delegatury zależy w dużej mierze od dotacji finansowych z zewnątrz. Dlatego ekonom prosił współbraci o pomysły na to, jak zadbać o naszą ziemię i ją wykorzystać.
  • Ojciec ekonom zachęca członków wspólnot do praktykowania wpłat do kasy domowej.
  • Wskazane jest uporządkowanie dokumentów naszych posiadłości.
  • Komunikacja między ekonomem Południa a innymi ekonomami naszych wspólnot, musi ulec poprawie. Ekonom Południa odgrywa bardzo ważną rolę w stosunku do innych misji, musi im pomóc.

OJCIEC MARIUSZ, SUPERIOR DELEGATURY:

18 MariuszOjciec Mariusz podziękował wszystkim współbraciom za ich pracę podczas pandemii Covid-19. Podkreślił, że pierwszym celem tego dorocznego spotkania jest spojrzenie na nasze serce oblackie.

"Czy nasze serce i nasze życie są oddane Bogu? Dla Jezusa liczy się czyste serce.  Jesteśmy na naszych misjach nie tylko po to, by budować, ale przede wszystkim by dawać świadectwo o Chrystusie" - mówił.

Potem poruszył kilka punktów:

  • Obecność dwóch scholastyków Gilberta i Polikarpa, pochodzących z Prowincji Kamerunu.
  • Ojciec Mariusz powiedział, że epidemia była dla każdego z nas próbą sumienia. To był bardzo trudny czas.
  • Wizyta ojca prowincjała z Polski.
  • Liturgia mszy świętej podczas uroczystości 40-lecia obecności oblatów na Madagaskarze.
  • Konieczne jest animowanie naszego święta przez radio każdej w diecezji, w której jesteśmy.
  • Musimy szanować naszych pracowników.19 Rossina
  • Wolontariusze oblaccy i z Fundacji „Redemptoris Missio”: są to osoby przygotowane duchowo i psychologicznie. Witamy ich jako członków naszej rodziny.
  • Siostry dla Masomeloki: wiele zgromadzeń zostało zaproszonych do osiedlenia się tam, ale odpowiedzi jak do tej pory były negatywne.
  • Aspirantant OMI: otrzymano możliwość powitania 2 młodych z Fianarantsoa, aby pomóc im przygotować się do matury.

KOMISJA FORMACYJNA:

Ojciec Rossina podsumował rok akademicki 2019/20. Wspomniał o dobrych wynikach w nauce scholastyków. Wyjaśnił, że Komisja Formacyjna myśli o nowych formatorach. Zwrócił uwagę, że wspólnoty muszą napisać swoje opinie o stażystach, którzy odbywali swoje staże na ich misjach.  

 

Ojciec Nicolas Randrianjafimahenina Mahenina - Sekretarz podczas spotkania