Minęły już 4 lata, od kiedy 16 czerwca 2017 r. przybyłem do Rzymu. Żyłem przez ten czas intensywnie w oblackim domu generalnym i studiowałem na Papieskim Instytucie Biblijnym (Biblicum). To zarówno czas wysiłku intelektualnego, jak i życie pełne nowych doświadczeń. Chciałbym więc podzielić się tym, czego doświadczyłem w tym czasie. Najpierw krótko opowiem o Instytucie, w którym studiuję. Następnie chciałbym wspomnieć o Instytucie Misjologicznym (Missio). Na koniec podzielę się z Wami kilkoma moimi doświadczeniami z pobytu we Włoszech.
Nauka języka włoskiego w 2017
1. Papieski Instytut Biblijny w Rzymie
Papieski Instytut Biblijny w Rzymie został założony w 1909 r. za pontyfikatu Piusa X. Jest „ośrodkiem zaawansowanych studiów Pisma Świętego w celu propagowania nauk biblijnych w duchu Kościoła katolickiego”. Od samego początku został powierzony jezuitom. Biblicum jest częścią konsorcjum uniwersyteckiego z Uniwersytetem Gregoriańskim i Papieskim Instytutem Orientalnym, jednak rządzi się własnym statutem i nadaje w tym celu stopnie naukowe: licencjat i doktorat z Pisma Świętego. Od 1927 r. Biblicum otworzyło filię w Jerozolimie, która przyjmuje studentów z Rzymu, którzy chcą uczęszczać na kursy na różnych uniwersytetach w Jerozolimie.
Studia licencjackie na Biblicum trwają cztery lata dla tych, którzy zdecydują się na rok propedeutyczny. Na tym roku student rozpoczyna wprowadzający kurs hebrajskiego i greckiego. Następnie kontynuujemy trzyletni cykl studiów, który podzielony jest na różne sekcje: filologiczną (grecki NT, biblijny hebrajski, biblijny aramejski i jeden język orientalny), izagogiczną (archeologia – geografia biblijna, krytyka tekstowa, hermeneutyka, historia Starego i Nowego Testamentu), część egzegetyczną i teologiczną oraz część seminaryjną.
Jeśli chodzi o moje doświadczenie na Biblicum, które rozpoczęło się w roku akademickim 2017-2018, było to wielkie odkrycie środowiska akademickiego. Rzeczywiście miałem czas i możliwość poznania metodologii czytania, rozumienia i kochania więcej Pisma Świętego, czyli słowa Bożego. Poza tym miałem też zaszczyt odwiedzić Ziemię Świętą, co pomogło mi lepiej poznać to miejsce pełne dziedzictwa historii i ludzkości.
W trakcie studiów nie brakuje trudnych momentów. Na szczęście Biblicum dało mi szeroki wybór metodologii, która służy jako narzędzie do sprostania wyzwaniom, które stawiają przed nami teksty biblijne. Dużo dała mi dyscyplina akademicka, bogata biblioteka i umiejętności nauczycieli.
2. Instytut Misjologii (MWI)
Instytut Misjologii „Missio” został założony w 1971 roku. Jego siedziba znajduje się w Aachen w Niemczech. Funduje stypendia dla studentów z Azji i Afryki w ramach Kościoła katolickiego, aby zapewnić im kształcenie akademickie na różnych uniwersytetach na całym świecie. Głównym celem Missio jest przygotowanie duchowieństwa diecezjalnego, zakonników i zakonnic do rozwijania misji Kościoła w ich kraju pochodzenia. Tak, aby ich działalność opierała się na wartościach chrześcijańskich i by mogli poprawiać warunki życia ludzkiego gdziekolwiek wykonują swoją misję.
Instytut organizuje coroczne spotkania, podczas których gromadzą się studenci rzymscy. Jest to szkolenie, podczas którego dzielą się swoimi doświadczeniami lub owocami swoich badań naukowych. Spędzamy tam dwa pełne dni, zwykle w weekendy. Udało mi się uczestniczyć w czterech takich spotkaniach. Przez pierwsze dwa lata (2018, 2019) robiliśmy to na wspólnych spotkaniach, ale ten z 2020 został odwołany z powodu pandemii Covid-19. A ostatni (2021) odbył się online. Mogę powiedzieć, że uczestnictwo w tych spotkaniach organizowanych przez Missio było dla mnie korzystne. Oprócz wzbogacających wymian z innymi studentami z różnych krajów doceniłem również prostotę i hojność członków Instytutu.
3. Przeżyte doświadczenia
Chciałbym też wspomnieć o dwóch wydarzeniach związanych z moim doświadczeniem podczas pobytu we Włoszech, a mianowicie z opieką duszpasterską i doświadczeniem Covid-19.
Opieka duszpasterska: były chwile, kiedy mogłem udać się do parafii w północno-wschodnich Włoszech. Było to możliwe w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Był to czas pełen nowych doświadczeń, ponieważ pozwolił mi na odkrycie nowych regionów Włoch, na nawiązanie kontaktu z nowymi ludźmi. Ta rzeczywistość wyraźnie różni się od tego, czego do tej pory doświadczałem. Pomimo stale zmniejszającej się liczby wiernych – praktykujących, nieliczni, którzy nadal przybywają, pozostają żarliwi. Ta praktyka duszpasterska pozwoliła mi poznać inną rzeczywistość, a jednocześnie pozwoliła mi dzielić tę samą wiarę w Jezusa Chrystusa. Niestety, później nie mogłem już tam jechać ze względu na światowy kryzys zdrowotny.
Moje doświadczenie z Covid-19: pandemia naznaczała moje życie w Rzymie. Myślę, że wszyscy doświadczali tej globalnej sytuacji z pewnym niepokojem, nawet ze strachem; ciągłe przebywanie w domu nie jest dla nikogo przyjemne. Ograniczenia stosowane w krytycznym okresie, takie jak zamknięcie, dystans społeczny, noszenie masek, dodatkowo promowały indywidualizm w społeczeństwie.
Jednak ta pandemia przyniosła również punkty konstruktywne. Z duchowego i ludzkiego punktu widzenia był to zarówno czas wyzwań, jak i wzrostu wiary. Mimo że nie byłem zarażony, ten okres dał mi możliwość ufności w Opatrzność Bożą. Umożliwiło mi to również myślenie o wszystkich ludziach, którzy z tego powodu cierpią i ofiarowanie im Bożego współczucia. Ponadto, ponieważ wszyscy byliśmy obecni we wspólnocie, jestem przekonany, że życie wspólnotowe pozostaje naprawdę pocieszające i wspierające.
Z naukowego punktu widzenia Covid-19 nie zatrzymał kursów na Biblicum. W ciągu ostatnich dwóch lat (2019-2021) korzystaliśmy z mediów, aby śledzić większość kursów online. To dodatkowo poszerzyło wiedzę na temat korzystania ze środków społecznego przekazu.
Podsumowując, mogę powiedzieć, że to doświadczenie jest teraz częścią mojego życia osobistego. Mam nadzieję, że może to być również przydatne i korzystne w służeniu innym. W związku z tym chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się w realizacji mojej formacji w Rzymie. Swoją obecność w Rzymie zawdzięczam długiemu przygotowaniu projektu przez administrację mojej Delegatury na Madagaskarze, która chciała wysłać oblata na specjalistyczne studia do Rzymu w celu zaspokojenia potrzeb zgromadzenia i lokalnego Kościoła.
To życzenie stało się możliwe i zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Missio z Aachen.
Ojciec Andrianarisoa Tiana Mampionona Olivier - Student biblistyki w Rzymie