Od środy 1 września do niedzieli 5 września 2021 r., w Mahabo, w diecezji Morondawa, 2300 młodych ludzi uczestniczyło w 8 edycji diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.
Biskup Raharilamboniaina Marie Fabien zaprosił ich do wspólnego świętowania wiary w Jezusa Chrystusa i podkreślenia witalności młodzieży w Kościele. Temat spotkania zaczerpnięto z Dziejów Apostolskich (Dz. 26, 16): „Podnieś się i stań na nogi, bo ukazałem się tobie po to, aby ustanowić cię sługą i świadkiem tego, co zobaczyłeś, i tego, co ci objawię”.
Wydarzenie trwało pięć dni i podzielone było na pięć etapów:
1. Powitanie i msza inauguracyjna
Po długich miesiącach izolacji i ograniczeń zdrowotnych była to niezwykła okazja dla młodych ludzi, aby się spotkać, porozmawiać o swojej wierze, chwalić Boga i korzystać z rekolekcji, które wzmocnią ich wiarę.
Msza św., której przewodniczył bp Raharilamboniaina Marie Fabien, odprawiona została na terenie katolickiego liceum św. Józefa w Mahabo. Przyniosła młodym wielką radość i wzmocniła ich wiarę. Pomimo zmęczenia i niepewności, musieli wszak dojść do Mahabo, wszyscy młodzi ludzie byli pełni życia podczas mszy inauguracyjnej.
2. Katecheza i animacja powołaniowa
Na początku młodzież wysłuchała katechezy prowadzonej przez bp Marie Fabiena na temat ŚDM. Nauka skoncentrowała się na życiu św. Pawła przed, w trakcie i po jego nawróceniu. To wspaniały wzór do naśladowania dla młodych ludzi. Po katechezie młodzi ludzie rozmawiali ze swoim biskupem, dzielili się swoimi przeżyciami, mogli zadawać pytania, a biskup na nie odpowiadał. Popołudnie było czasem na animację powołaniową prowadzoną przez różne zgromadzenia pracujące w diecezji.
3. Świadectwo trzech diakonów, sakrament pojednania i adoracja
Postanowiono, że święcenia kapłańskie trzech diakonów (jednego diakona diecezjalnego i dwóch diakonów neokatechumenatu) odbędą się podczas mszy św. na zakończenie ŚDM. Dlatego też trzej diakoni zostali wezwani do opowiedzenia młodym ludziom swoich świadectw. Po świadectwach był czas na spowiedź i adorację Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył biskup.
4. Pielgrzymka z Mahabo do Morondawy (45 km)
2300 młodych ludzi, chcąc uczestniczyć w święceniach kapłańskich w Morondawie, wyszło z Mahabo po piątej nad ranem, niosąc krzyż ŚDM i duży obraz Matki Bożej. Na pierwsze spotkanie w Analaiva (20 km od Mahabo) przybyli około 10 rano. Biskup Marie Fabien ze wszystkimi chrześcijanami czekał tam, aż młodzi podzielą się wodą, chlebem i bananami.
Mieszkańcy wiosek, przez które przechodzili młodzi, pozdrawiali ich i dawali im wodę do picia. Po raz pierwszy w historii diecezji młodzi ludzie odbyli 45-kilometrową pielgrzymkę. W drodze słyszeliśmy pieśni uwielbiające Pana. Odprawiliśmy drogę krzyżową, modliliśmy się na różańcu. Był to wspaniały czas dla pielgrzymów – choć było bardzo mocne słońce, więc byli zmęczeni.
Około południa młodzi przybyli na boisko karmelitów w Antandrokosy na posiłek. Nabierając nieco sił ruszyli dalej w kierunku Morondawy. Przybyli około godziny 16 do katedry Marie Manjaka w Morondawie.
«To było wspaniałe świadectwo dla wszystkich», powiedział bp Marie Fabien.
5. Msza św. na zakończenie JMJ i święcenia kapłańskie
W oczekiwaniu na mszę kończącą JMJ, która miała odbyć się następnego dnia, młodzi mogli skorzystać z propozycji kulturalnych, artystycznych i duchowych.
Obchody Światowych Dni Młodzieży w diecezji Morondawa zakończyły się mszą św., podczas której odbyły się święcenia kapłańskie trzech diakonów. Na zakończenie liturgii bp Marie Fabien ogłosił, że kolejna edycja diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji Morondawa odbędzie się w Miandrivazo. W ten sposób krzyż JMJ i ikona Matki Boskiej zostały oficjalnie przekazane młodzieży z Miandrivazo.
O. Jocelyn Rivotina - Duszpasterz młodzieży