Chciałbym opowiedzieć o tym, jak przebiegały uroczystości zamknięcia obchodów 150-tej rocznicy przybycia misji katolickiej do Fianarantsoa.
Obchody rozpoczęły się w sobotę 9 października wielką pielgrzymką do Ambohidempona, pieszo – od stóp figury Matki Boskiej z Fianarantsoa. Była to okazja do pobłogosławienia nowego budynku, na którym pojawiły się rzeźby prezentujące ruchy i grupy religijne, które 50 lat temu (w 1971 r.) wysłane zostały na misję przez naszego biskupa Gilberta Ramanantoanina.
Następnie pielgrzymi udali się do Ambarataratasy – czyli na teren parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenod w Sahalava prowadzonej przez oblatów. Wzięli tam udział w poświęceniu nowego krzyża oblackiego (ma wysokość 15 metrów). To w tym miejscu 5 października 1871 r. ojciec Marc Finaz, pierwszy misjonarz jezuicki, zrobił ostatni postój, aby uzyskać pozwolenie na wejście do miasta od ówczesnego gubernatora. Tam też na górze odprawił pierwszą mszę Św. obok domu, który istnieje do dziś. Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył arcybiskup Fianarantsoa Fulgence Rabemahafaly, została poświęcona nowa kaplica oraz krzyż oblacki.
Wspaniała i pełna modlitwy była niedziela 10 października. Kompleks sportowy liceum św. Józefa w Ambozontany okazał się za mały, aby pomieścić wiernych, pielgrzymów i gości wszystkich wyznań. Prezydent Republiki przybył, aby uczcić ten historyczny moment.
"Chwała Bogu i pokój ludziom - wszystko było dziękczynieniem. Każdy ochrzczony musi iść do szkoły Świętej Rodziny z Nazaretu i iść za Jezusem ukrzyżowanym za nas."
To myśl, która była podejmowana wielokrotnie przez wszystkich przemawiających.
Chcielibyśmy podziękować Panu za te 150 lat świętej historii i nadal wyczekiwać z Nim drugiego stulecia (2071) dla najżywszych spośród nas! Dziękowaliśmy sobie nawzajem za tę komunię, z bliska lub z daleka. Było to wspaniałe świadectwo naszego życia chrześcijańskiego. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy doprowadzili nas do chrztu.
O. Henryk Marciniak - Dyrektor OMIFILM