Coroczne spotkanie przełożonych i ekonomów oblackich z Madagaskaru odbyło się w Antananarywie w dniach od 23 do 25 listopada. Wzięły w nim udział 23 osoby.
Rozpoczęliśmy 23 listopada od celebracji eucharystycznej, której przewodniczył o. Alphonse OMI, przełożony Delegatury. W swojej homilii nawiązał do Ewangelii z dnia i mówił o wytrwałości w naszym życiu. Wytrwałość ma związek z czwartym ślubem oblackim.
I- REFLEKSJA I MEDYTACJA
Duchowa refleksja ojca Alphonse'a pomogła nam dotrzeć do sedna naszej konferencji. Opierała się ona przede wszystkim na błogosławieństwach i szczęściu, tematach podjętych przez Jezusa. Przełożony oparł się na jednym z tych błogosławieństw, a mianowicie „ubodzy w duchu”, które nie jest niczym innym jak owocem Ducha Świętego.
Następnie jego rozmyślania koncentrowały się na problemach, z którymi spotykamy się dzisiaj: klerykalizm, nadużycia (nadużycia władzy, nadużycia seksualne, nadużycia wobec nieletnich), a które nękają także Kościół. Według papieża klerykalizm jest w Kościele wypaczeniem; to dominacja, sztywność i duch „czucia wyższości”. Istnieje dewiacyjny sposób pojmowania duchowieństwa. Kapłan musi być łagodny, musi być sługą. Musimy walczyć i unikać arogancji, pychy, urazy, dyktatury, nadużywania władzy, nienawiści.
II- DZIELENIE SIĘ
- Polityka o. Alphonse’a opiera się na trzech punktach:
kontynuacja (dzieł i osiągnieć jego poprzedników), ulepszanie (co poprawić) i stawianie czoła teraźniejszości – by budować przyszłość; - metoda: współpraca, solidarność i komunia;
- podstawa sukcesu: przeżywanie życia duchowego, solidne i stabilne życie wspólnotowe, nawrócenie osobiste i wspólnotowe.
Podkreślał swoje dotychczasowe wizyty we wszystkich wspólnotach oblackich, w tym na Reunion. Przypomniał między innymi kwestię posłuszeństwa i nominacji, nie zapominając o podsumowaniu Kapituły Generalnej, ślubów wieczystych, dorocznego spotkania USMM (Unii Wyższych Przełożonych Męskich Madagaskaru). Jeśli chodzi o życie obecnej Delegatury, to podkreślił, że ogólnie jest dobrze, że są powołania i nadal wysyłamy scholastyków za granicę; istnieje infrastruktura i Delegatura się rozbudowuje. Jest praca duszpasterska i życie codzienne. To wszystko mamy kontynuować.
Zakończył kwestiami związanymi z naszą przyszłością:
- Delegatura OMI na Madagaskarze i obchody 50. rocznicy przybycia oblatów na Madagaskar za 8 lat;
- Madagaskar, który ma stać się prowincją;
- kwestia autonomii finansowej;
- przeniesienie nowicjatu
III- RAPORTY WSZYSTKICH WSPÓLNOT
Na podstawie relacji z każdej wspólnoty (na Madagaskarze jest ich 14) możemy powiedzieć, że żyje nam się dobrze. Każda społeczność uznaje, że żyje tak, jak powinna. Każda wspólnota przedstawiła swoje sprawozdanie z życia wspólnotowego i duszpasterskiego. Wzrosła liczba chrześcijan, którzy przyjęli sakramenty, wzrosła liczba wspólnot chrześcijańskich w buszu. Znaczenie obecności oblatów w każdej diecezji jest zatem dobrze ugruntowane. Jeśli chodzi o formację podstawową, to liczba scholastyków jest zadawalająca. Są tacy, którzy złożyli śluby wieczyste i ci, którzy zostali wyświęceni na diakonów i kapłanów. Zgromadzenie kontynuuje nauczanie w Wyższym Seminarium Duchownym w Fianarantsoa wraz z przybyciem o. Oliviera OMI.
Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że nie brakuje trudności materialnych: uszkodzone dachy we wspólnotach w Analakininie i Mahanoro – trzeba je szybko wymienić; stara i spróchniała drewniana weranda w Marolambo.
Na zakończenie tej części spotkania otrzymaliśmy kilka praktycznych rad, dzięki którym wspólnoty mogą żyć lepiej i mogą prawidłowo realizować swoją misję. O. Alphonse przypomniał, że za osiem lat będziemy obchodzić 50. rocznicę naszej obecności na Madagaskarze, co jest okazją do podejmowania różnych wyzwań. Z tego powodu ponownie przedstawił różne komisje i niektóre decyzje w kwestii formacji (pierwsza i ciągła).
III- SPOTKANIE Z OJCEM ADAMEM OMI
O. Adam, ustępujący ekonom, poruszył niektóre kwestie finansowe i ekonomiczne Delegatury:
- jego doświadczenie w roli ekonoma;,
- jak postrzegał sytuację finansową i ekonomiczną naszych wspólnot;
- co to znaczy być oszczędnym (umiejętność słuchania, ustalanie priorytetów, wrażliwość na innych);
- co zaleca na teraźniejszość i przyszłość;
- przedstawił też sprawozdanie oraz naszą obecną sytuację finansową;
- powiedział, że włożyliśmy dużo wysiłku i zrealizowaliśmy sporo projektów.
Po przedstawieniu wiadomości z wspólnot w sprawach duszpasterskich i wspólnotowych oraz po wystąpieniu o. Adama zebrały się komisje podejmujące tematy naszej działalności duszpasterskiej i misyjnej, formacji, finansów. Wysłuchaliśmy sprawozdania każdej komisji.
Komisja finansowa : Każdy musi czuć się odpowiedzialny za finanse; każdy oblat jest zaproszony do troski o nasze posiadłości, nasze pojazdy i nasze wspólne dobra; musimy unikać marnotrawstwa podczas użytkowania naszych pojazdów; aby każdy oblat miał także ducha przynależności. Pojawiają się pytania, o to jak znaleźć pieniądze i co powinniśmy zrobić, aby dbać o nasze dobra wspólne?
Komisja duszpasterska i duszpasterstwo młodzieży : Jak zorganizować duszpasterstwo ?
Odpowiedź: przede wszystkim postępuj zgodnie z dyrektywą każdej diecezji, zgodnie z jej rytmem. Zadaj sobie pytanie: co jest pilne i priorytetowe w duszpasterstwie? Jako oblaci jesteśmy wszyscy wezwani do ewangelizowania ubogich według metody synodalnej.
Jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży, wspomniana komisja zaproponowała duszpasterstwo dostosowane do młodych ludzi z każdej parafii oblackiej. Metoda: zgromadzenie wszystkich młodych ludzi z każdej parafii oblackiej w celu nauczenia ich odpowiedzialności i ukazania im, jaka jest ich rola, miejsce i odpowiedzialność w parafiach. Mamy z młodymi dzielić się naszym charyzmatem.
Komisja formacyjna : raport skupiał się na rekrutacji kandydatów, którzy pukają do naszych drzwi; odpowiedzialność każdego oblata za rekrutację i formację młodzieży zgodnie z zasadami rekrutacji i warunkami przyjęcia. Wspomnieliśmy również o wysyłaniu młodych w formacji na studia za granicę lub gdzie indziej, ponieważ potrzebujemy specjalistów do pełnienia niektórych funkcji.
Inna komisja skupiała członków, którzy nie należą do wyżej wymienionych komisji. Poprosiliśmy ich o przedstawienie pozostałych tematów, które uznają za ważne dla Delegatury.
IV- PRAKTYCZNE ŻYCIE
Ponieważ chodziło o życie praktyczne, o. Alphonse najpierw mówił o wspólnotach według naszych Konstytucji i Reguł. Następnie podkreślił rolę przełożonego każdej wspólnoty, jego odpowiedzialność w stosunku do oblata stażysty (scholastyka, diakona), w stosunku do Delegatury i przełożonego Delegatury. Wyjaśnił również rolę ekonoma domowego. Poruszono wiele kwestii praktycznych. Uczestnicy mogli również wyrazić swoje opinie.
Spotkanie zakończyło się ułożeniem kalendarza Delegatury na rok 2023. Wkrótce zostanie on opublikowany.
PODSUMOWANIE
To spotkanie liderów każdej wspólnoty było nam wszystkim bardzo potrzebne. Powinno przynieść wiele owoców dla sprawnego przebiegu naszego apostolsko-misyjnego życia zakonnego. Byliśmy zadowoleni. Według przełożonego Delegatury kluczem do sukcesu jest współpraca, solidarność i komunia. Ta metoda musi opierać się na trzech filarach: duchowości, wspólnocie i nawróceniu. Wszystkich zapraszamy do ich przeżywania.
Potwierdziliśmy, że wszyscy są odpowiedzialni za życie Delegatury, a nazwa Zgromadzenia – „Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej” – jest wymieniana i znana w tym pięknym kraju dzięki naszym wysiłkom.
P. Jean Christoph ANDRIAMIHAJA OMI
P. Éric RASOLONJATOVO OMI