Kościół w drodze ku miłości Chrystusa

Odsłony: 300

Kościół świętego Eugeniusza de Mazenoda w Tsarahonenana Toamasina jest drugą świątynią pod wezwaniem Założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze. Znajduje się w diecezji Toamasina, na obrzeżach miasta, blisko dużej fabryki niklu i kobaltu o nazwie Ambatovy.

Historia kościoła : Kościół ten istnieje od 2006 roku. Został założony przez o. Mariusza Kasperskiego OMI, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Analakinininie. Powstał w dzielnicy świętego Pawła należącej do tej parafii. Na początku modliło się tam 52 chrześcijan.

05 terraine 0105 terraine 02

Pierwszy kościół św. Eugeniusza Mazenoda został konsekrowany 18 listopada 2009 roku. Liczba chrześcijan ciągle rosła, stąd idea rozbudowy kościoła i jego obecny rozmiar: 16 m x 20m. W tym kościele modli się w niedzielę około 1800 wiernych.

W listopadzie 2009 roku, jeden z mieszkańców tej dzielnicy ofiarował ziemię, aby wybudować kościół. Był to dar, który zapoczątkował założenie i życie Kościoła.

 

 

Pierwsza Msza św. w wybudowanym, drewnianym kościele Świętego Eugeniusza de Mazenoda została odprawiona 25 grudnia 2009 roku. W kościele było 108 chrześcijan.

03 EgliseFaharoa 0303 EgliseFaharoa 0203 EgliseFaharoa 01

W marcu 2010 roku, odbyły się wybory do komitetu parafialnego. Utworzono wtedy dwie dzielnice: Świętej Faustyny i Świętego Benedykta.

Pierwsze raz udzielono sakramentu chrztu w czasie Świąt Wielkanocnych w 2010 roku Zostało ochrzczonych 24 dzieci. Przewodniczył tej liturgii o. Alfred Rakotomalala OMI.

00 MarcoW sobotę 21 maja 2011 roku, bp Désiré Tsarahazana, arcybiskup Toamasina, odwiedził kościół św. Eugeniusza de Mazenoda na zaproszenie o. Mariusza.

22 marca 2014 roku odbyła się druga wizyta biskupa Désiré Tsarahazana, arcybiskupa Toamasina, w towarzystwie o. Jeana Merci i o. Marco z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

24 kwietnia 2016 roku, Superior Delegatury Oblatów Maryi Niepokalanej mianował ojca Jean Marco Lucky RATELOLAHY pierwszym odpowiedzialnym za ten kościół.

Obecnie w parafii znajdują się trzy dzielnice: dzielnica świętej Faustyny, dzielnica świętego Benedykta i dzielnica świętego Jana Pawła II.

Co więcej, wraz ze wzrostem liczby wiernych rozwinęła się idea rozbudowy kościoła, stąd jego obecny stan 16mx20m.

Od marca 2016 roku odprawiamy Mszę codziennie w Kościele, z wyjątkiem poniedziałku, w dniu odpoczynku kapłana.

Od czasu otwarcia tego kościoła ochrzciliśmy 700 osób, 400 osób przyjęło Pierwszą Komunię Świętą, 170 osób zostało bierzmowanych i 52 pary zawarły sakrament małżeństwa. Obecnie 450 uczniów bierze udział w kursie katechizmu. Są podzieleni na dwanaście klas.

Poświęcenie kościoła i całej infrastruktury odbyło się 26 listopada 2017 roku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Désiré Tsarahazana, arcybiskup diecezji Toamasina.

Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz Kościół będzie nieustannie wzrastał dzięki pomocy Boga, modlitwom wszystkich chrześcijan i pod opieką św. Eugeniusza de Mazenod, Założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

TERYTORIALNA CHARAKTERYSTYKA PARAFII ŚWIĘTEGO EUGENIUSZA DE MAZENODA

Terytorium tej parafii jest ogromne i rośnie coraz bardziej. Dzieje się tak z powodu eksodusu z miasta: ludzie w centrum nie mają już miejsca na wybudowanie domu i dlatego szukają terenów na obrzeżach miasta. Jest wiele nadziei, że liczba wiernych będzie się regularnie zwiększać.

02 EgliseVaovao 0102 EgliseVaovao 0302 EgliseVaovao 04

01 Salle de cathechese 0501 Salle de cathechese 0601 Salle de cathechese

Granice terytorium kościoła Świętego Eugeniusza de Mazenoda :

  • WSCHÓD : Kanał Pangalana (obok jest parafia świętego Jana Chrzciciela)
  • PÓŁNOC : Firma GS
  • ZACHÓD : Liceum Tamatave II (Tsararivotra) lub obok Tanandavy (droga do Barikadimy)
  • POŁUDNIE : strefa przemysłowa fabryki niklu i kobaltu Ambatovy

02 EgliseVaovao

 

Parafia rozwija się dzięki wysiłkom chrześcijan i naszych dobroczyńców: Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze, a zwłaszcza pomocy finansowej pochodzącej od Administracji Generalnej z Rzymu, Delegatury Francja-Benelux, Prokury Misyjnej w Polsce. Nasi dobrodzieje pomogli nam w realizacji projektu rozbudowy kościoła, zrobieniu ławek dla chrześcijan, budowie nowych sal do nauki katechizmu, oraz zakupie terenu na powiększenie obszaru wokół kościoła i wybudowaniu probostwa – domu dla wspólnoty.  Dziękujemy także innym oblackim i świeckim dobroczyńcom, Ad Gentes w Polsce za wsparcie w rozwoju kościoła i stworzenie nowej parafii.

 

 

04 poswiecenie 0204 poswiecenie 0304 poswiecenie 04

W imieniu wszystkich wiernych naszego Kościoła, Świętego Eugeniusza de Mazenoda, dziękuję bardzo.

Niech Wszechmocny Bóg Was błogosławi !

PROGRAM MSZY ŚW. W TYGODNIU

Na początku marca nastąpiła zmiana harmonogramu Mszy św. Ojciec odpowiedzialny za kościół pracuje na pełny etat, z wyjątkiem dnia odpoczynku dla księży (poniedziałek).  Od wtorku do piątku Msza św. odprawiana jest o 6 rano, w sobotę o 6:30 rano.

Msza św. dla młodzieży odprawiana jest w każdą środę o 16:30. Dużo młodzieży uczestniczy w liturgii, szczególnie w dzieleniu się Ewangelią.

W niedzielę są odprawiane dwie Msze święte:

  • pierwsza eucharystia: o 06.30 dla dorosłych
  • i druga o 8:30 dla dzieci. 

W kościele modli się 1800 chrześcijan, a 450 dzieci i młodzieży uczestniczy w katechezie w sobotnie popołudnie. Podobnie w każdą niedzielę mamy katechezę – pogłębianie wiary dla wszystkich chrześcijan 30 minut przed Mszą św.

Mamy nadzieję, że wkrótce ten kościół stanie się nową parafią Toamasina kierowaną przez oblatów Maryi Niepokalanej. Przyszłość naszego kościoła, utworzenie nowej parafii zawierzamy Maryi Niepokalanej i świętemu Eugeniuszowi, Założycielowi Zgromadzenia.

Ojciec Ratelolahy Marco