Pomorze Zachodnie dla Madagaskaru

Odsłony: 826

DonAudycja w radiu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Przemówienie o. Pawła Płaczka - dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji.

Z wielką radością informuję, że projekt misyjny archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – „Budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze” – jest już ukończony. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tak krótkim czasie, dwa piękne dzieła – kościół i szkoła – zostały przekazane Malgaszom.

Projekt wsparcia misji Befasy w wiosce Misokitsy w diecezji Morondava na zachodzie Czerwonej Wyspy Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie ogłosiły 12 czerwca 2019 roku.

Don 01Don 02Wówczas w Szczecinie był misjonarz, ojciec Marek Ochlak, oblat Maryi Niepokalanej, który już od 26 lat posługuje na Madagaskarze. Usłyszał wtedy od nas, że dar, który chcemy ofiarować Kościołowi misyjnemu na Madagaskarze, będzie stanowił wotum wdzięczności za 50 lat istnienia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Bardzo marzyliśmy o tym, żeby tytuł kościoła był związany z główną patronką naszej archidiecezji – Matką Kościoła. Kościół i szkoła będą naszym darem serca dla diecezji Morondava, który pomoże przywrócić godność ubogim dzieciom i ich rodzinom, żyjącym w Kościele pierwszej ewangelizacji. Budową zajął się i wciąż ją nadzoruje wspomniany ojciec Marek Ochlak.

Dowiedzieliśmy się, że dzieci na Madagaskarze żyją w wielkiej biedzie i marzą o tym, żeby mieć lepsze życie. Bardzo chcą się uczyć, bo jest to jedyna droga do spełnienia tego marzenia.

Wierni naszej archidiecezji, a szczególnie dzieci i katecheci z zachodniopomorskich szkół, obiecali, że zrobią wszystko, by właśnie dzieciom z malgaskich plemion pomóc to marzenie spełnić.

31 października 2019 r. – w ostatnim dniu ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego – w kościele w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła i szkoły w Misokitsy. W czasie tej uroczystej mszy świętej metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga, poświęcił ów kamień. Granitowy kamień węgielny pochodzi z fundamentów pod kaplicą mariacką bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Szczecinie. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele Dziecięcych Kół Misyjnych oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 w Policach, którzy zaśpiewali hymn misyjny naszej archidiecezji.

Don 04Don 05Don 06Don 07

 

 

 

 

 

 

Don 08Kamień węgielny został zawieziony przez delegację archidiecezji pod moim przewodnictwem do Misokitsy i został uroczyście wmurowany pod budowę świątyni 1 grudnia 2019 r. – w pierwszą niedzielę Adwentu.

Biskup diecezji Morondava – Marie Fabien – podziękował naszej archidiecezji za to, że wyszła na peryferie świata, szukając wiary Jezusa wśród ubogich.

Przy budowie kościoła w Misokitsy, co bardzo chcę podkreślić, pracowali wszyscy mieszkańcy wioski. Wśród nich było bardzo wiele dzieci. Tempo budowy było niesamowite. W ciągu sześciu dni od wylania fundamentów mieszkańcy postawili ściany kościoła na wysokość prawie trzech metrów. A w marcu tego roku (2020) ściany kościoła były już wytynkowane na zewnątrz i wewnątrz.

15 kwietnia 2020 r., budowa kościoła, czyli naszego pierwszego daru, została ukończona. W miejscowej stolarni rozpoczęto produkcję ławek, konfesjonałów oraz ołtarza. Artysta-malarz z Morondavy na frontowej ścianie kościoła namalował herby naszej archidiecezji, herb biskupa Marie Fabiena oraz wykonał 14 stacji drogi krzyżowej. W prezbiterium kościoła został umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz portrety świętych: Jana Pawła II i siostry Faustyny. Planuje się również wykonanie wizerunków Polaka, bł. Jana Beyzyma – opiekuna trędowatych na Madagaskarze oraz św. Ottona – ewangelizatora Pomorza Zachodniego.

 

Don 09Don 10Don 11Ważną datą dla społeczności w Misokitsy był 1 czerwca 2020 r. W uroczystość Matki Kościoła przeżywano po raz pierwszy odpust. Ojciec Marek Ochlak przesłał nam wtedy filmik i zdjęcia i pokazał, jak udziela czworgu dzieciom sakramentu chrztu; były tez Pierwsze Komunie św. Tydzień wcześniej wraz z biskupem odwiedził wioskę Misokitsy. Pobłogosławiono wtedy kościół oraz modlono się w intencji ofiarodawców z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Pellicule5 FisW czerwcu ojciec Marek składał też relacje z prac, które rozpoczęły się przy budowie szkoły położonej niedaleko kościoła. W lipcu pracowano już na zewnątrz i wewnątrz budynku. Rozpoczęto wylewanie posadzek i dużej, betonowej tablicy, pomalowano ściany, wstawiono okna i drzwi. I tak, w sierpniu budowa szkoły została już ukończona. Szkolny budynek, mieszczący dwie sale lekcyjne, będzie służył malgaskim dzieciom oraz całej, miejscowej społeczności.

Chyba nikt z nas nie przypuszczał, że kościół i szkoła w Misokitsy powstaną w tak krótkim czasie. Niewątpliwie, z jednej strony jest to zasługa wszystkich darczyńców, ale też miejscowej ludności, która pod okiem ojca Marka, z wielką determinacją, pracowała przy wznoszeniu swojego kościoła i swojej szkoły. Nawet mieszkańcy mówią, że kościół w tym miejscu jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Jest tutaj 120 domów, połowa mieszkańców to chrześcijanie, ale wiernych przybywa po tym, jak ludzie zobaczyli, że rozwija się budowa kościoła.

I wtedy otrzymaliśmy też taki krótki filmik z Misokitsy, w którym mieszkańcy  tej miejscowości dziękują wszystkim Przyjaciołom Misji. Nas ten okrzyk napawa nową nadzieją, też nadzieją na życie.

I chciałbym w tym miejscu wszystkim podziękować za włączenie się w ten projekt misyjny „Dar serca dla Madagaskaru”. Dziękuję wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i wzięli udział w jego realizacji.

Teraz wszyscy, zarówno my jak i mieszkańcy Misokitsy, czekamy na ustanie pandemii Covid-19. Planujemy bowiem uroczyste otwarcie szkoły oraz konsekrację kościoła z udziałem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp. Andrzeja Dzięgi.