Kim jesteśmy ?

Odsłony: 6301

Oblaci Maryi Niepokalanej (łac: Congregatio Missionariorum Oblatorum B. M. V. Immaculatae) fsą Zgromadzeniem misyjnym na prawach papieskich, dedykowane głównie do misji. Zostaliśmy założeni 200 lat temu, w Aix-en-Provence 25 stycznia 1816 roku przez św. Eugeniusza (1782-1861), francuskiego kapłana z diecezji Marsylii. Instytut został uznany przez papieża Leona XII 17 lutego 1826 roku.

Jest nas 3800 członków - młodych, starszych, oblatów w formacji, kapłanów, braci. Spośród nich 525 są w formacji pierwszej z ślubami czasowymi. Jeżeli popatrzymy na formację, to najwięcej członków mamy w Afryce - 222 młodych ludzi. Pracujemy na pięciu kontynentach. Korzenie zasadzone w Aix-en-Provence  pięknie zakwitły: jest nas ponad 830 w Afryce, 980 w Europie, 770 w Azji, 450 w Ameryce Łacińskiej, 720 w Kanada-USA. (20 stycznia 2015)

I co robią wszyscy ci ludzie ? Robimy wszystko. Nie jesteśmy wyspecjalizowani, z wyjątkiem nagłych potrzeb. Czasami wystarczyło, że jakiś biskup przybył do naszego założyciela i powiedział mu: „Nie mam nikogo”, aby zaraz go rozgrzać. Szybko przeglądnął swój personel, a przez różne zmiany tu i tam, uwalnia 2 lub 3 współbraci do nowych potrzeb. W 1841 roku, zgromadzenie wysłało pierwszych misjonarzy do Kanady. I to trwa do dziś.

  • "Ktokolwiek chce stać się jednym z naszych, musi spalić pragnienie własnej doskonałości, aby być zapalony miłością do Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła, żarliwą gorliwością o zbawienie dusz." (Reguły z 1853)
  • "Oblaci, „przeznaczeni do głoszenia Ewangelii Bożej” (Rz 1, 1), idąc za Jezusem Chrystusem porzucają wszystko." (Konst. 2)
  • "Wzorem ich życia jest wspólnota Apostołów z Jezusem." (Konst. 3)
  • "Głosić, tak jak Apostoł, «Jezusa Chrystusa i to Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego... nie w uwodzących słowach, lecz przez ukazywanie ducha», to znaczy, pokazując, że rozważyliśmy w swoim sercu słowa, które głosimy i że zaczęliśmy od praktykowania, zanim przystąpiliśmy do nauczania." (Reguły z 1826)
  • "Wszędzie bowiem nasze posłannictwo polega na tym, aby najpierw iść do tych, których sytuacja głośno woła o nadzieję i zbawienie" (Konst. 5)
  • "Gorliwość każdego powinna być podtrzymywana przez miłość braterską. Domaga się tego wierność wobec testamentu Założyciela: «Zachowujcie między sobą miłość, miłość, miłość, a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz'" (Konst. 37)

Te kilka cytatów jednocześnie pokazują realizm i ideał naszego życia. Czasami jesteśmy przerażeni widząc w co jesteśmy zaangażowani.

Oblaci przybyli na Madagaskar w 1980 roku na zaproszenie biskupa Toamasina Jérôme Razafindrazaka.

Madagaskar, który pod względem wielkości jest piątą wyspą na świecie, z 23 milionami mieszkańców i powierzchni 592 000 km2. Według badań naukowych, na Madagaskar był na początku bezludną wyspą. Był zaludniany poprzez etapy, przez nawigatorów z Polinezji, Indonezji, Malezji, Afryce Wschodniej i Arabii. Często mówimy, że Madagaskar jest mieszaniną Afryce i Azji. Malgasze dzielą się na 18 głównych plemion.

Oblaci na Madagaskarze są narodowości polskiej i malgaskiej. Obecnie jest nas 44 ojców, 3 braci z ślubami wieczystymi i dwóch braci w formacji, 28 scholastyków, 4 nowicjuszy i 12 prenowicjuszy. Czterech ojców z naszej Delegatury otrzymało obediencje do innych prowincji misyjnych. Pracujemy w czterech diecezjach (Toamasina, Antananarivo, Fianarantsoa i Morondava).

Większość Oblatów pracuje w diecezji Toamasina. Pracujemy głównie w buszu, w niektórych parafiach miejskich i kapelaniach. Oblaci obejmują prawie połowę działalności duszpasterskiej w diecezji Toamasina. 

W diecezji Fianarantsoa pracujemy na razie tylko w mieście. Mamy parafię, seminarium i Centrum Audiowizualne Omifilm. W diecezji Morondava mamy parafię, szkołę, pracę w szpitalu i nową misję w buszu - Befasy.

Niedziela Chrystusa Króla (22 listopada 2020 r.) w Toamasinie - mieście portowym na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru - odbyły się główne uroczystości jubileuszowe - 40-ta rocznica obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na wyspie. Eucharystii przewodniczył kard. Désiré Tsarahazana - Ordynariusz Archidiecezji Toamasina. Mszę św. Koncelebrowało kilkudziesięciu oblatów, z Przełożonym Delegatury na Madagaskarze - o. Mariuszem Kasperskim. Uroczystość zgromadziła rzesze wiernych, którzy uczestniczyli w modlitwie w kościele i poza jego murami przed specjalnie ustawionym dużym ekranem.

Dimanche 6268 Dimanche 6279 Dimanche 6288
Dimanche 6292 Dimanche 6294 Dimanche 6295
Dimanche 6301 Dimanche 6302 Dimanche 6304
Dimanche 6323 Dimanche 6326 Dimanche 6328
Dimanche 6343 Dimanche 6351 Dimanche 6355

Obecnie nasza Delegatura na Madagaskarze liczy:

  • 13 prenowicjuszy, kandydatów do naszego Zgromadzenia
  • 9  Nowicjuszy
  • 40 kleryków w Seminarium Duchownym   
  • 3 Braci
  • 51 Ojców

My, Oblaci

Odsłony: 3986

Oblaci Maryi Niepokalanej (łac: Congregatio Missionariorum Oblatorum B. M. V. Immaculatae) fsą Zgromadzeniem misyjnym na prawach papieskich, dedykowane głównie do misji. Zostaliśmy założeni 200 lat temu, w Aix-en-Provence 25 stycznia 1816 roku przez św. Eugeniusza (1782-1861), francuskiego kapłana z diecezji Marsylii. Instytut został uznany przez papieża Leona XII 17 lutego 1826 roku.

Lire la suite...