Dzień 27 sierpnia 2011 roku stał się historycznym dniem dla Delegatury Oblatów na Madagaskarze. W ten dzień, nasze Zgromadzenie podjęło kolejny krok w szerzeniu Ewangelii na Oceanie Indyjskim, w odległości 800 km od Madagaskaru. Ten obszar należy do państwa francuskiego.
Tego dnia, biskup wyspy Reunion - Gilbert Aubry - oficjalnie przyjął pierwszą grupę oblacką w parafii Św.Jana Chrzciciela. Pierwszy proboszczem został O. Andrzej SERWACZAK a O. Elysée RAHARINIRINA wikariuszem.
Minęło już kilka lat, kiedy to rozpoczęła się współpraca z Oblatów z Delegatury na Madagaskarze z diecezją La Réunion. Ta współpraca rozpoczęła się wcześniej, kiedy to ojcowie z Madagaskaru byli zapraszani na letnie zastępstwa w miejscowych parafiach. Dzięki dobrej pracy misjonarzy Oblatów i ich świadectwa z pracy misyjnej na Madagaskarze, skłoniły biskupa Gilberta do zaproszenia Oblatów na tę wyspę, aby podjąć stałą pracę w jego diecezji.
Od 24 do 28 sierpnia 2009 roku, O. Marek Ochlak, przełożony Delegatury oraz O. Adam Szul, ekonom Delegatury, złożyli pierwszą oficjalną wizytę na tej wyspie, aby przeprowadzić oficjalne rozmowy z tamtejszym biskupem. Po tej wizycie administracja delegatury dokonała wiele wysiłków, aby uzyskać pozwolenie od Administracji Generalnej na otwarcie tej nowej misji. W końcu udało nam się uzyskać zgodę na zmianę statusu Delegatury i rozszerzenie naszego terytorium na Madagaskar i Reunion. Z tym uprawnieniem otrzymaliśmy nową parafię.
Parafia Św. Jana Chrzciciela jest we wschodniej części wyspy, w Bras-Panon.
Kanonicznie erygowana 13 grudnia 1852 roku, ma długą historię i ważne miejsce w sercach chrześcijan tej wyspy. Jego zegar, założony w 1885 roku, naprawiony i odnowiony w 2007 roku, jest symbolem dla parafii i mieszkańców Bras-Panon. Kościół został poddawany wielu przebudowom. Pierwsza kaplica została zbudowana w 1840 roku. Zniszczona przez cyklon, została odbudowana w drewnie w 1853 roku. Dziesięć lat później, po przejściu cyklonu Jenny, kościół został odbudowany w kamieniu. Od 1973 roku aż do dziś, budynek pozostaje nienaruszony. Od początku wspólnoty chrześcijańskiej w Bras-Panon, było 39 kapłanów, a wśród nich, ponad 21 lat, ojcowie Monfortanie.
Na razie parafia obejmuje swoją działalnością również dwie kaplice należące do tej parafii - ojciec Andrzej i ojciec Elysée odwiedzają je regularnie, aby zapewnić obsługę duszpasterską.
Parafia posiada obecnie 12.000 wiernych. Oprócz stałych działań duszpasterskich i liturgicznych, w różnych grupach parafialnych, w niedzielę mamy cztery Msze Święte. Ta działalność przynosi wiele radości dla chrześcijan i jest bardzo aktywną i znaną parafią z różnego rodzaju inicjatyw. Nie tylko w zakresie napraw, konserwacji lub remontów, aby ulepszyć Kościoła, ale także z innych inicjatyw: przykład „Droga chrztu Św.” zbudowana w 2008 roku. Z czterema figurami, pokazuje katechumenów, którzy na swojej drodze spotkali Jana Chrzciciela.
Pierwsze miesiące pracy oblatów na wyspie Reunion są bardzo obiecujące w nowym programie Delegatury na Madagaskarze i w ekspansji oblatów na misjach. Nowi ojcowie, którzy tam pracują mają wiele do zrobienia. Przede wszystkim muszą poznać parafian i ich potrzeby. W ten właśnie sposób Oblaci na Madagaskarze rozpoczęli pisać nowy rozdział w historii Zgromadzenia i całego Kościoła.
Diakon Marcin Serwin OMI